Miks peaks igas kodus olema tulekustutusvaip?

Jaga

Kodudes kujutavad tuleohtu eelkõige lahtise tulekoldega kaminad ja ahjud, kuid olukord võib muutuda ärevaks ka tavalisel söögitegemisel. Süttida võib töötavale gaasipliidile kogemata kukkunud ese, aga ka pannil olev rasv.

2 minutit lugemist
Nublu

Tulekustutusvaip ehk tuletekk ongi abimeheks eelkõige köögis, kui süttinud on rasv või mõni väiksem kodumasin.

Hoia tulekustutusvaipa kohas, kust selle kergesti kätte saab, näiteks köögis seinal. Ära peida seda kapisügavustesse või garaaži, sest äkitselt tekkinud olukorras pole tuletekist kasu, kui selle väljavõtmiseks või ülesleidmiseks kuluvad väärtuslikud minutid. Tuletekk riputa ohtusse (pliidile mitte liiga lähedal) ja lihtsasti ligipääsetavasse kohta. Asukoht peaks olema teada ja nähtav kõikidele pereliikmetele. Kindlasti rääkige ka pere nooremate liikmetega, kes juba üksi kodus on ja endale süüa teevad, kuidas ja millises olukorras tulekustutusvaipa kasutada.

Kasuta tulekustutusvaipa, kui süttinud on:

  • kodumasin (elektriseadme kustutamisel tuleb see eelnevalt vooluvõrgust välja lülitada),
  • rasv pannil või potis – kasuta tuletekki, kui rasv pole välja pritsinud või voolanud. Vastasel juhul võib tulekustutusvaip rasvaga kokku saada ja ise süttida, riided inimese seljas – seda juhul, kui paremaid abivahendeid, näiteks tulekustutit, käepärast ei ole.

Kuidas tulekustutusvaipa kasutada?
Vaiba kasutuspõhimõte seisneb leegi lämmatamises. Lähene põlevale kohale, hoides vaipa enda ees sirgetel kätel. Kata põlev ese vaibaga nii, et hapnik ei pääseks tulekoldele ligi.

Keera vaip üle poti või panni servade, et takistada võimalikku hapniku juurdepääsu leegile. Jäta vaip põlemiskoha peale, kuni oled veendunud, et tuli on täielikult kustunud. Kui võtad tulekustutusvaiba liiga vara ära, võib tuli uuesti põlema lahvatada. Kindlasti tuleb pott või pann kuumalt pliidilt eemale (kuumakindlale pinnale) jahtuma tõsta, et vähendada uuesti süttimise ohtu. Ära jookse panni või potiga õue või viska seda kraanikaussi. Nii võib põlev rasv välja pritsida ja inimene viga saada. Samuti pole siis ka poti peale asetatud tulekustutusvaibast midagi kasu, sest õhk pääseb vaiba alla ja see ei saa tuld lämmatada.

Inimese seljas olevate riiete süttimisel peab inimene pikali heitma, põlevad riided tuleb katta tuletekiga ja tuletekki käega patsutada, et leek kustuks. 
Tulekustutusvaipa saab äärmuslikus olukorras kasutada ka abivahendina enese ees hoidmiseks, kui muud kaitsevarustust ei ole käepärast.

Kas tuletekki võib pesta?
Kui olete tuletekki korra põlengu kustutamiseks kasutanud, tuleb see uue vastu välja vahetada. Seda ei tohi vahepeal pesta ja ka pärast kustutustööd pole pesul mõtet. Esimesel juhul lõhub pesu teki omadused, mis aitavad leeki kustutada ja tuletekk muutub kasutuskõlbmatuks. Teisel juhul pole pesumasinast abi, sest see ei suuda teki omadusi taastada.

Soodsa hinnaga ja kvaliteetse tulekustutusvaiba saate omale sobivasse postipaki automaati tellida kodunt lahkumata ja vaid paari klikiga G4Si e-poest.
 

Jaga
18 mai 2023 19:10