Tuleohutusülevaatus tegemata? Kindlustus kahjusid ei hüvita!

Jaga

Eestis on alates 2021. aastast olnud nõue teostada regulaarselt suurematele büroohoonetele, tööstus- ja laohoonetele ja garaažidele tuleohutusülevaatus. Kuid mis seis sellega ettevõtetes on ja kas tegemist on lihtsalt tüütu kohustusega või aitab see hoopis säästa ja suuri kahjusid ennetada?

4 minutit lugemist
Tuleohutus

Suur osa ettevõtetest on ohus

Hiljutisest päästeameti pressiteatest selgus, et suur osa ettevõtetest eirab tuleohutusülevaatuse nõuet ja paneb seeläbi oma äripinna ohtu.

“Saatsime meeldetuletusi ka eelmise aasta septembris. Siis oli tuleohutusülevaatus tegemata ligi 85 protsendil tööstus- ja laohoonetest, kus see on kohustuslik. Vahepeal on olukord veidi paranenud, kuid endiselt on 76 protsendil hoonetest tuleohutusülevaatus tegemata,” möönis päästeameti ohutusjärelevalve osakonna ekspert Georg Kalde.

Saatsime meeldetuletusi ka eelmise aasta septembris. Siis oli tuleohutusülevaatus tegemata ligi 85 protsendil tööstus- ja laohoonetest, kus see on kohustuslik. Vahepeal on olukord veidi paranenud, kuid endiselt on 76 protsendil hoonetest tuleohutusülevaatus tegemata.

Georg Kalde

Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna ekspert

Lisaks on paarisajal juhul ilmnenud, et ehitisregistris tööstus- ja laohoonena kirjas olev hoone on ümber ehitatud näiteks mööblikaupluseks või on hooned hoopis lammutatud, kuid ehitisregistris muudatust tehtud ei ole.

Kalde toonitab, et hoone omanik saab tuleohutusülevaatuse tegijalt kindluse, et tulekahjude tekkimise risk on ehitises minimaalseks viidud. Selliselt on tuleohutusülevaatuse läbiviimisest ehitise omanikule kindlasti kasu – spetsialist selgitab, millised tuleohutusnõuded ehitises kehtivad, viitab puudustele ja annab nõu nende kõrvaldamiseks.

Tuleohutusülevaatuse korraldamise kohustus on ehitise valdajal. Kui ehitisel on mitu valdajat (nt büroohoone), siis on ülevaatuse korraldamise kohustus omanikul.

Tuleohutusülevaatusest lähemalt

  • Kokku on tuleohutusülevaatuse kohuslasi ligi 8700, neist tööstus- ja laohooneid ligi 7100. 
  • 2024. aastal toimus kasutuses olevates mitteeluhoonetes 171 tulekahju, neist 93 tööstus- ja laohoonetes, 14 garaažides ning 15 kontorites. Tulekahjude tekitatud ehitise varaline kahju oli üle 6 miljoni euro.
  • Üle 1000 m² suuruste tööstus- ja laohoonete omanikel tuli tuletohutusülevaatus tellida 1. jaanuariks 2024. Juhul, kui hoonet kasutatakse muul otstarbel, tuleb andmed kohaliku omavalitsuse abil ehitisregistris uuendada.
  • Tuleohutusülevaatuse kohustusega hoonete nägemiseks tuleb hoone omanikul siseneda päästeameti ohutusportaali.
  • Lisainfot saab päästeameti kodulehelt ja oma piirkonna päästekeskuse tuleohutuskontrolli inspektorilt.
  • Tuleohutusülevaatus on vaja teha büroohoones pindalaga üle 750 m², tööstus- ja laohoones pindalaga üle 1000 m², garaažis pindalaga üle 1000 m².
     

Tuvastatud probleemid ennetavad suuri kahjusid

Tuleohutusülevaatuse käigus kontrollivad spetsialistid hoonete vastavust kehtivatele nõuetele, sealhulgas ehituslikele ja korralduslikele aspektidele.

Üks põhjalik ülevaatus aitab omanikul kindlaks teha, kas tuleohutus on tõesti optimaalne ja kas kõik vajalikud süsteemid on paigas. G4Si turvatehnikadivisjoni direktor Priit Orasson rõhutab, et tuleohutusülevaatuse mõte pole lihtsalt linnukeste tegemine, vaid probleemide tuvastamine ja nende lahendamine enne, kui midagi tõsist juhtub.

Puitmaterjalide edasimüügi ettevõtte Mass juht Siim Kirsipuu jagas ka oma kogemust: “Kui uus nõue tuli, lasime kohe teha meie laos ülevaatuse. Ülevaatuse käigus tuli välja üks suur puudus, mille tänu tuleohutusspetsialistile likvideerisime.”

Kirsipuu meenutab, et kontrolli käigus avastati, et nende uute elektritõstukite laadimiskoht oli potentsiaalselt ohtlik, kuid spetsialisti abiga lahendati probleem enne, kui midagi halba juhtus.

Orasson rõhutab, et tuleohutusülevaatuse puhul on oluline, et spetsialistid ei kontrolliks vaid nähtavaid, füüsilisi ohte, vaid hindaks ka töötajate teadlikkust tuleohutusnõuetest.

“Nii nagu Kirsipuu ettevõttes, kus kontrolli käigus muudeti lisaks mõned dokumendid, saavad spetsialistid aidata ka bürokraatlike probleemide lahendamisel, mis võivad kontrolli korral tekkida,” selgitas Orasson tuleohutusülevaatuse vajalikkust.

Kui juhtub kindlustusjuhtum …

Üks kulukamaid tagajärgi tuleohutusülevaatuse tegemata jätmisel on seotud kindlustusega. Nimelt, kui hoones puhkeb tulekahju ja tuleohutusülevaatust ei ole õigeks ajaks tehtud, ei pruugi kindlustus kahjusid hüvitada.

“Kahjuks ei ole tulekahjude arv mitteeluhoonetes aastate lõikes oluliselt langenud. Õnneks küll inimesi ei ole nende hoonete tulekahjude tõttu hukkunud, aga arvestada tuleb ka varakahjudega ja ümbruskonna ohutusega,” möönis Kalde, et õnnetusi tuleb ette.

Orassoni sõnul tasub tuleohutusülevaatus igati ära. See annab meelerahu ja teadmise, et ettevõttes on asjad korras ning tuleohutus maksimaalsele tasemele viidud.

Spetsialist vaatab teise pilguga

Massi juht Siim Kirsipuu tõdeb, et tuleohutusspetsialist vaatab kõike hoopis teise pilguga kui ettevõtte omanik või töötaja – ta märkab seda, mis ettevõtte oma inimestel võib tähelepanuta jääda. Ta julgustab kõiki tuleohutusülevaatuse nõudest kinni hoidma, sest hilisemad kahjud varale või inimeludele võivad olla ettenägematult suured.

Tuleohutusülevaatuse tellimiseks võta meiega ühendust SIIN.

Jaga
10 märts 2025 09:30

Loe ka neid artikleid

Vaata kõiki
suvila

Paljudes suvilates varitseb oht, mis jääb tihtipeale tähelepanuta!

Loe lähemalt
Mikrolaineahi

Millal võib mikrolaineahi sulle ohtlikuks muutuda?

Loe lähemalt
triikraud

Millal triikraud välja vahetada? Kui kaua peab triikraud jahtuma, enne kui võid selle ära panna?

Loe lähemalt