Naudid ilusat ilma? Ära jäta grilli, muruniidukit ja aiatööriistu hoovi vedelema!

Jaga

Küllap oled kuulnud, et kõik väärtuslik tuleb varga silme eest ära panna. Kuid oma asjade väärtust on lihtne alahinnata. Pererahva jaoks tavaline veetünn võib varga jaoks tähendada mitu kilo vanametalli ja küttepuude hunnik kiiret müügitehingut. Seda kinnitavad ka hiljutised politsei juhtumid.

2 minutit lugemist

Sel kevadel on näiteks Muhu vallas Tusti külas varastatud talu kinnistult küttepuid ja tekitatud kahju üle kahesaja euro ning Jõgeva vallas asuvalt kinnistult varastatud alumiiniumist esemeid, mille väärtus on samas suurusjärgus.

Mis vargaid meelitab?

G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala rõhutab, et suurima turvalisuse tagamiseks tuleb panna väärtuslikud asjad kinnisesse hoonesse, mis on turvatud valvesüsteemiga – vaid nii oled teinud kõik endast oleneva oma vara kaitsmiseks. Ja peale hinnaliste grillide ja muruniidukite tuleks ära panna ka redelid, labidad ja muu taoline “kola”.

Pererahva silmis ei pruugi hoovis vedelev labidas või raudkang olla midagi erilist, kuid need võivad vargale osutuda kasulikeks tööriistadeks, millega samm edasi astuda. Turvaekspert toob selle kinnitamiseks paar näidet. “Seinale toetuvat redelit mööda võib pätt pääseda teisele korrusele. Ja kui maja uks on lukus, kuid kuuriuks lahti ja seal vedeleb raudkang, võib see olla piisav tööriist, et majja sisse murda,” nendib ta. 

Põhja prefektuuri Ida-Harju jaoskonna menetlustalituse juht Inna Toater möönab samuti, et varastatakse kõike, mis on n-ö ripakil ja väärtuslik ning mida saab vähese vaevaga kaasa haarata. “Me ei soovita hoovides hoida jalgrattaid, kalleid grille või aiatööriistu,” loetleb ta. “Need tuleks panna lukustatavasse garaaži või panipaika.”

Kuidas vargad eemal hoida? 

  • Valgustus. Hoovi või vähemalt ukse ette tuleks paigaldada valgustus. See muudab varga jaoks tegutsemise ebamugavamaks. 
  • Kõik väärtuslik peitu. Lukustatud hoonetesse tuleks panna kõik väärtuslik ja ka need asjad, mis võivad enda jaoks tunduda väikese väärtusega. 
  • Valvesüsteem. Võimaldab valve alla panna nii kodu kui kõrvalhoone.

Emotsionaalne trauma

Pärjala räägib, et ohvriabiga läbi viidud uuringutest on selgunud, et varguste ohvriks langenud inimesed ei muretse aastaid hiljem mitte materiaalse kahju pärast, vaid kannatavad hoopis emotsionaalse trauma all. “Jah, asjad korvab kindlustus, kuid emotsionaalne trauma sellest, et keegi tuli minu koju, võib väga pikalt kesta,” toonitab turvaekspert. “Seda on väga raske mõista, kui pole ise vargusega kokku puutunud.”

Lisaks tuleb arvestada, et kindlustuse ei too tagasi sentimentaalse väärtusega esemeid.

Jaga
20 mai 2024 09:47