Laste kaitse internetis
Kuidas tutvustada lapsele internetti?
Loe ka samal teemal ilmunud G4Si blogipostitust.
- Selgita oma lapsele, et kuigi ta on interneti kasutamise ajal üksi, võivad teised inimesed teie arvutisse pääseda ja tema isiku ning asukoha välja uurida – sellepärast on tarvis rakendada ettevaatusabinõusid.
- Avastage internetti koos, lapse juhtimisel.
- Räägi lapsele sellest, mis Sulle internetis muret teeb, näiteks ärakasutamine, pornograafia, vihkamist õhutavad tekstid jms, et laps teaks, kuidas niisuguste asjadega kokkupuutumisel käituda.
Kuidas kontrollida juurdepääsu?
- Vali võrguteenus, mis võimaldaks Sul blokeerida juurdepääs igale leheküljele, mis pole lastele sobivaks tunnistatud: jututubadele, teatetahvlitele, uudisegruppidele, foorumitele või internetile tervikuna.
- Kasuta tarkvara, mis võimaldab luua isiklikke kaitsemeetmed kodulehtede blokeerimiseks ega lubaks lapsel tundlikku teavet internetis edastada.
- Heida aeg-ajalt pilk üle lapse õla mitte üksnes ekraaniloleva kontrollimiseks, vaid ka rahutuse või muude keelatud tegevusele viitavate märkide avastamiseks.
- Ta peab kohe Sulle teada andma kõigist internetis kohatud häirivatest asjadest.
- Isiklikku teavet ei tohi kunagi välja anda.
- Ta ei tohi kunagi kohtuda nelja silma all internetist leitud tuttavatega.
- Kunagi ei tohi vastata sõnumitele, mis sisaldavad roppusi või kummalisi väljendeid.
- Tasulisi lehekülgi peab vältima.
- Isiklikke või perefotosid võib kellelegi saata ainult Sinu nõusolekul.
- Veendu, et juurdepääs internetile koolis on täiskasvanute kontrolli ja järelevalve all.
- Kui Sinu lapsel on sõber, kellel on juurdepääs internetile, uuri ta vanematelt, kas piisavad kaitsemeetmed on rakendatud ja kas laste internetis seiklemisel hoitakse silm peal.
- Veendu selles, et Sinu lapse kool on kehtestanud kasutusreeglid, mis määratlevad vastuvõetavad ja keelatud tegevused internetis ning karistused toimepandud rikkumiste eest. Pääs internetti peaks avanema alles pärast nende reeglite allkirjastamist lapse ja lapsevanema poolt.
- Kui laps saab solvava või ähvardava e-kirja, salvesta see tõendusmaterjalina ja võta kohe ühendust politseiga.
- Kui satud leheküljele, mis lastele ei sobi, saada selle aadress blokeerimist võimaldavat tarkvara pakkuvatele võrguteenusefirmadele ja lehekülje ülevaatamiseks.
Loe ka samal teemal ilmunud G4Si blogipostitust.
Võta ühendust
- Telefon: 651 1911
- E-post:g4s@ee.g4s.com