Sinu eest valvel!

Euro

Kleepuv lahendus kaitseb raha

  • Kuupäev: 01.02.2012
    Autor: Andres Treimann

kleepuv raha

G4S Cash Solutionsi poolt loodi Inglismaal uudne lahendus, et ennetada kallaletunge inkassaatoritele ja kaitsta klientide raha võimalike röövide eest.

Üldteada lahendused on turvakohvid, milles on tindipritsesüsteemid ja kohvri sisu hävitamise võimalused. Lisaks on juba olemas nn nutika vee (SmartWater) süsteemid. Nutika vee süsteemi puhul lisatakse turvakohvri värvivedelikule kodeeritud kunstlikku DNAd ja kohvri aktiviseerumisel pritsitakse vedelikku röövli riietele ja kehale. Seda DNAd saab kiiresti tuvastada UV-lampide abil ja vastav koodilugeja tuvastab kuriteopaiga.

Ajas muutuvad olud sunnivad arendajaid välja mõtlema veelgi täiuslikumaid lahendusi ja üheks selliseks võimaluseks on nn kleepuv lahendus või liimilahendus. Liimilahenduse puhul on turvakohvrid varustatud spetsiaalse ainega täidetud padrunitega. Kui kohver rahaga satub valedesse kätesse, siis süsteem aktiviseerub ja rahasedelid kaetakse liimiga. Selle käigus moodustub ühtlane rahatähtede kamakas ja sedelid muutuvad kasutuskõlbmatuks. Kasu ei too ka see, kui kurikael arvab, et tal on aega ja kannatust kõik kokkukliimunud sedelid ükshaaval lahti nokitseda – selgub, et tegemist on sellise liimiga, mis muudab iga sedeli jäigaks nagu pangakaardi. Loomulikult pole neid sedeleid võimalik enam kasutada.

Sellise süsteemi nimetuseks on G4S Glue ja toode on valminud koostöös Leedsi Ülikooli teadlastega Inglismaal. Samuti tehakse toote arendamisel koostööd politsei ja klientidega, et tagada sularahavedude turvalisus.

G4S Eesti sularahadivisjonis kasutatakse turvakohvreid juba mitu aastat, ja järjest enam püüame ka uute lahendustega sammu pidada. Järgmisel aastal võtame kasutusele uuendatud turvakohvrid ja nende katsetuste tulemused on senini head olnud. Millised kaitsesüsteemid nendes kohvrites kasutusel on, jääb siinkohal turvalisuse huvides välja ütlemata – selge on aga see, et vargal nende kohvrite sees olevast rahast kasu ei oleks.

 

Kategooriad: Huvitav   Euro  

Kommentaarid

Lisa kommentaar