Pressiteade 17.01.2011

G4S: eurosid asusid lugema uued võimsad rahalugemismasinad

Seoses euro tulekuga tegi G4Si sularahadivisjon mahukaid investeeringuid uute rahaveokite ja rahalugemisseadmete soetamiseks. Paralleelkäibeperioodi lõppedes asusid eurosid sorteerima ja lugema uued võimsad rahalugemismasinad.

“Euro paberraha kontrollimine on Eesti krooniga võrreldes mõnevõrra keerukam, seetõttu ostsime selle lugemiseks, sorteerimiseks ja kontrollimiseks ka uued seadmed. Suurendasime ka euroveokite autoparki, koos uute rahalugemisseadmetega kulus europrojektile ligi 20 miljonit krooni (1 278 200€),” ütles G4Si sularahadivisjoni direktor Veiko Vaher.

Uute Saksamaalt ja Rootsist ostetud rahalugemismasinatega asuti eurosid lugema jaanuari teisel nädalal, kui valdav osa kroone oli ringlusest tagasi tulnud. Paberraha kontrolliv ja sorteeriv masin jõuab lugeda kuni 42 000 rahatähti tunnis, mis on võrreldav umbes 10 kogenud kassiiri tööga. Rahalugemismasina efektiivsus sõltub loetava raha kvaliteedist, kulunud rahatähtede kontrollimiseks vajab masin pisut rohkem aega. Lisaks kõikidele turvaelementidele, on masin võimeline ära tundma ja vajadusel kõrvaldama võltsitud, määrdunud, rikutud või katkiseid rahatähti. “Nutikas aparaat sorteerib raha ka selle kvaliteedist lähtudes - näiteks sularahaautomaatidesse kõik kupüürid ei sobi,” selgitas Veiko Vaher.

Rootsi päritolu mündilugemismasinate maksimaalne kiirus on 4 000 münti minutis. “Kahe uue mündilugemismasina võimsus on piisavalt suur, et ära lugeda kõik Eestis ringluses olevad euromündid vähem kui 200 tunniga,” täpsustas Veiko Vaher.  “Konveierlindiga ühendatud masinad loevad, sorteerivad ja kontrollivad müntide ehtsust. Lõpptulemus on plastikkotti pakendatud müntide komplektid, mis kliendi seisukohalt on märksa mugavamad kui varem kasutusel olnud nn tropsid,” lisas Veiko Vaher.

G4S on Eesti riigi ja kommertspankade suurim koostööpartner sularahaveo- ja rahatöötluse valdkonnas. G4Si sularahadivisjon tagas euro rahatähtede ja müntide laialiveo kõikides eurole ülemineku etappides, kandes hoolt ka Eesti kroonide kokkukogumise, töötluse ja Eesti Pangale üleandmise eest.

Faktid

  • Europrojekti raames vedas AS G4S Eesti laiali 9,1 miljonit euro kupüüri ja 70,5 miljonit euromünti.
  • Eurovahetuse perioodil G4S tagas turvalisust 304 lisaobjektil üle Eesti, kus paralleelkäibe perioodil vajati mehitatud valvet.
Julia Garanža