Pressiteade 20.01.2014

G4Si sularahadivisjon investeerib rahaveolahenduste uuendamisse

AS G4S Eesti sularahadivisjon soetab uusi rahaveo turvakohvreid, uuendab rahaveokite autoparki ja rahalugemisseadmeid; rahaveolahenduste uuendamisse investeeritakse kokku ligi 950 000 eurot.

Video turvakohvrite toimimisest

AS G4S Eesti sularahadivisjoni direktori Peeter Torimi sõnul rahatöötluse turvalahendustes toimuv areng sarnaneb paljuski muu tehnoloogia arenguga: kõrgema turvalisusastme juures on seadmed ise kergemad ja kuluefektiivsemad. „Uudsed rahaveo turvakohvrid viivad miinimumini võimaluse, et kohvris olev raha satub võõra isiku kätte. Seadmed on kerged ja inkassaatorite jaoks mugavamad ning mis on kõige olulisem - oma eelkäijatest veelgi turvalisemad. Seetõttu on hästi kaitstud nii meie töötajad kui ka meile usaldatud väärtused,“ lisas Torim.

Rootsis toodetud SQS turvakohvrid on varustatud tundlike anduritega, mis reageerides erinevatele ohtudele, vallandavad kohvris olevate tindikassettide plahvatuse. Tindikahjustusi saanud raha on kasutuskõlbmatu. Turvalisemad rahaveokohvrid ning autodesse integreeritavad kohvrisüsteemid võimaldavad pidada kergemat rahaveokite parki. Käesoleval aastal plaanib G4Si sularahadivisjon vahetada välja kõik vanemad  turvakohvrid uuemate vastu. Samuti asendatakse osa rahaveokitest kergemate mudelite vastu.

„Alates eurole üleminekust on nõudlus sularaha inkassatsiooni järgi stabiilselt kasvanud. Tõsi, pangakontorite kaudu liikuv raharinglus on küll vähenenud, kuid sularahaautomaatide käive ning sularahas arveldavate klientide nõudlus inkassatsiooniteenuse järgi on stabiilselt kasvanud. Neid arvusid vaadates teeb aeg-ajalt ühiskonnas tekkiv arutelu sularaha kasutamise hääbumisest pehmelt öeldes nõutuks,“ ütles Peeter Torim. G4Si poolt teenindatavates sularahaautomaatides ringleva raha käive kasvas 2012 aastaga võrreldes 222 miljoni euro võrra ehk 3,3 %. Samuti kasvas mullu G4Si poolt sularahas arveldavatele klientidele väljastatud ja vastuvõetud rahasedelite ja müntide maht 108 miljoni euro võrra ehk 5,5%.

Valeraha kahtlusega edastati politseile mullu 74 rahasedelit ning 187 münti, võrdluseks: 2012. aastal anti politseile üle 81 kupüüri ja 186 münti.

G4Si sularahadivisjonil on Eestis kolm rahatöötluskeskust, mis asuvad Tallinnas, Tartus ja Jõhvis.  Suurima, Tallinnas asuva, sularahakeskuse raha töötlemisvõimekus on kuni  7,5 tonni paberraha ning  65 tonni münte ööpäevas. Olles Eesti  suurim  sularahaveo- ja rahatöötluse ettevõte, teenindab G4Si sularahadivisjon üle Eesti  675 sularahaautomaati,  107 sularaha sissemakse automaati ning 99 pangakontorit. Sularaha transportimis- ja töötlemisteenust kasutavad ligi 450 G4Si klienti.

Julia Garanža Kommunikatsioonijuht