Pressiteade 30.01.2012

G4S: sularaha kasutamise mahud on kasvanud

Möödunud aasta jooksul luges AS G4S Eesti sularahadivisjon 9,9 miljardit eurot, võrreldes mullusega kasvas sorteeritud ja loetud sularaha hulk ligi kaks protsenti (2010. a - 9,7 miljardit eurot).

Üle Eesti asuvast 830st G4Si sularahadivisjoni poolt teenindatavast sularahaautomaadist võeti mullu välja 6,9% võrra rohkem sularaha kui 2010. aastal, sularaha sissemaksete maht on kasvanud ligi 12%. 9,9 miljardist sularahadivisjoni poolt mullu sorteeritud ja loetud eurodest moodustasid mündid 0,6% kogu mahust, mis on tükiliselt 103, 6 miljonit münti väärtuses 61,3 miljonit eurot. Võrreldes krooniajaga on loetavate müntide osakaal suurenenud pea 15 korda. Sarnaselt teistele euroala riikidele on Eesti levinuimaks rahatäheks 50-eurone kupüür.

„On näha, et meie inimesed on euro omaks võtnud ning sularaha kasutamises valitsevad samad trendid, mis krooni-ajastul. Sularaha töötlemise numbrid peegeldavad paljuski ühiskonna tarbimisharjumusi, mistõttu aasta esimesed kuud on reeglina vaiksemad nii kaubanduses kui ka sularaha töötluses, suuremad mahud on alati suvekuudel ja aasta lõpus,“ ütles G4Si sularahadivisjoni direktor Veiko Vaher. „Meie kogemus näitab, et sularaha kasutamise mahud on viimaste aastatega mõnevõrra kasvanud, sama kinnitab ka Eesti Panga statistika,“ lisas Veiko Vaher.

G4Si sularahadivisjonil on Eestis kolm rahatöötluskeskust, mis asuvad Tallinnas, Tartus ja Jõhvis.  Olles riigi ja kommertspankade suurim koostööpartner sularahaveo- ja rahatöötluse valdkonnas, teenindab G4Si sularahadivisjon 830 üle Eesti asuvat sularahaautomaati ning 150 pangakontorit. Sularaha transportimis- ja töötlemisteenust kasutavad ligi 430 G4Si klienti.

Faktid

  • Sularahadivisjoni kõikide kasutuses olevate rahalugemismasinate maksimaalne sorteerimis- ja lugemisvõimsus on kuni 350 000 kupüüri ja 500 000 münti tunnis.
Julia Garanža Kommunikatsioonijuht