Pressiteade 11.12.2011

Põhja Prefektuur ja G4S hoiatavad taskuvaraste eest

Homme algab Põhja Prefektuuri ja AS G4S Eesti teavituskampaania, mis juhib inimeste tähelepanu taskuvarguste ohule rahvarohketes kohtades. Kampaania kanaliteks on Tallinna ühistranspordis olevad monitorid ning sotsiaalvõrgustikud Facebook ja Youtube.

Põhja Prefektuuri korrakaitsebüroo juhi Kristian Jaani sõnul panustab politsei pühadekuul täiendavate jõududega üldise turvalistuse tagamisse ning süütegude ennetamine on kindlasti selle osa. „Taskuvargusega kaasneb lisaks asjadest ilma jäämisele enamasti palju tüli. Näiteks dokumentide ja kaartide või mobiiltelefonis olnud kontaktide kadumine. Seetõttu tuletamegi inimestele jõulude eel meelde, et tähelepanelikkus võib hulga ebameeldivusi ära hoida,“ rääkis Jaani.

Ka kaubanduskeskused on pühade-eelsel perioodil tavalisest rahvarohkemad. „Kinkide otsimise ja ostlemise tuhinas võib isiklike asjade osas valvsus hajuda: isegi lühikeseks ajaks ei tasu neid kärusse või poeriiulile järelevalveta jätta,“ soovitas AS G4S Eesti kaubandusobjektide grupi osakonna juhataja Meelis Keldrema. „Veendumaks, et ükski ostetud kaup ei jäänud kogemata poodi, kontrollige enne kassast lahkumist oma kottide sisu üle ja vaadake, et rahakott ja mobiiltelefon on teiega kaasas. Kui olete avastanud, et mõni isiklik asi on kadunud või märkasite kaupluses kahtlast tegevust – teatage sellest koheselt ka poe turvatöötajatele. Enamus kaubanduskeskuseid on varustatud videovalvega ning kiire tegutsemise korral on tõenäosus juhtunule jälile saada suurem,“ lisas Keldrema.

Soovitused taskuvarguste ennetamiseks:

  •     Ärge jätke väärtuslikke esemeid ja dokumente järelvalveta. Tooli seljatoele riputatud kott võib osutuda kurjategijale kergeks saagiks.
  • Eriti tähelepanelik peab olema rahvarohketes kohtades, kus füüsilise kontakti tagajärjel on vargust kergem toime panna.
  • Ärge hoidke rahakotti või mobiiltelefoni üleriiete välimistes taskutes – sealt on neid vargal kergem kätte saada.
  • Kandke lukustatud kotti eespool, mitte selja taga.
  • Olge tähelepanelikud ja ettevaatlikud võõraste inimestega suhtlemisel.
  • Juhul, kui olete tarbinud alkoholi, liikuge teile tuttavate kainete inimeste saatel, sest alkoholi tarvitanud inimesed on kurjategijatele kergeks saagiks.
  • Ärge kandke kaasas suures koguses sularaha.
  • Ärge hoidke rahakotis pangakaartide paroole, mõistlikum on need pähe õppida.

 

Videoklipid Youtube'i keskkonnas:

http://youtu.be/IMGTVG2TqYk

http://youtu.be/R3kgeEUrfdg

http://youtu.be/hffsbV3gsqA

Faktid

  • Tänavu 11 kuu jooksul registreeriti Tallinnas ja Harjumaal 555 taskuvargust, millest suurem enamus, 390 juhtumit on registreeritud kesklinna piirkonnas. Enamasti pannakse need toime rahvarohketes kohtades, kus trügimise käigus jääb juhuslik puudutus märkamatuks.  
  • Valdav osa suurematest kaubanduskeskustest on valvatavad G4S turvatöötajate poolt, mis võimaldab eri objektide vahel varaste kohta operatiivselt infot vahetada ja efektiivsemalt tabada õigusrikkujaid. Tänavu 11 kuuga andis G4S politseile üle 3783 kaubandusettevõtetest vargustega vahele jäänud korrarikkujat.
Tuuli Annama Pressiesindaja
Julia Garanža Kommunikatsioonijuht