Sinu eest valvel!

November 2016

GAPID – intelligentne turvalahendus aedadele

  • Kuupäev: 29.11.2016
    Autor: Veikko RaasukeKorralik piirdeaed on meie esmane kaitse sissetungijate vastu. Kuid tihti ei pööra me piisavalt tähelepanu aia seisukorrale või sellele, kas aed oma eesmärki ikka täidab.
Jagame Sinuga paari põhitõde, mida piirdeaia puhul silmas pidada, olgu see siis mõeldud kodumaja või suure tööstushoone kaitsmiseks, ning tutvustame uut, just aedadele mõeldud turvalahendust – GAPIDi intelligentset põrutusandurit. 

Ehitades maja või uue laohoone, püstitatakse selle ümber ka aed. Aed ehitatakse ümber nii koolidele kui lasteaedadele ja vahel ka lihtsalt platsile, kus näiteks kaupa ladustatakse. Kui tihti mõeldakse aga sellele, et aia põhifunktsioon on olla esmane kaitseliin sissetungijate vastu? Pigem püstitatakse see märgistamaks oma krundi piire või – nagu tihti eramajapidamistes juhtub – selleks, et koer või lapsed tänavale ei saaks joosta. Kindlasti on ka need aia puhul olulised funktsioonid, kuid eelkõige peaks aed toimima kõige esimese turvaliinina sissetungija vastu. Ka vargad eelistavad hooneid, mille aed on kehvas seisukorras või pole seda üldse.

Mida aga silmas pidada, et aed oleks tõesti turvaline kaitse sissetungijate vastu? Ning kuidas siin saavad kaasa aidata nüüdisaegsed turvalahendused?

Kõigepealt vaata, kas Sinu aias ei ole ühtegi auku, millest on kerge läbi pugeda, või lahtist osa, mida saab lihtsa liigutusega eemaldada. Ära jäta sellist avastust kindlasti tähelepanuta ja tee parandustööd võimalikult ruttu.
Kui vahetult Sinu aia taga asub mõni kõrge puu või post, siis võimalusel oleks see hea eemaldada. Samuti tuleks vahetult aia tagant – nii väljast kui ka võimalusel seest – eemaldada kõik esemed, mis lihtsustavad üle aia ronimist. Näiteks kui aia taga on prügikast või euroalusel ladustatud ehitusmaterjal, on see vargale hea abimees aia ületamisel – kas sissetungimisel või põgenemisel.
Pane aias olevad lahtised esemed, nagu muruniiduk või lapsevanker, möödujate silme alt alati ära. Selliseid asju on kerge kaasa viia ning samuti annavad need varastele vihjeid selle kohta, mida majast veel leida võiks. Ettevõtete juures on tähtis silmas pidada, et just kergesti kaasa võetavad ja väärtuslikud esemed saaksid igal õhtul korralikult luku taha, mitte ei jääks laoplatsile vedelema.
Kindlasti hoia väravad lukus. Lahtisest väravast on igal pahatahtlikul möödujal võimalik kerge vaevaga korraks sisse astuda ja esimene ettejuhtuv asi, milleks võib olla näiteks jalgratas, kiirelt kaasa haarata.
Hea mõte on aeda paigaldada liikumisanduriga valgusti. Lisaks sellele, et nii on endal pimedal ajal väljas mugav liikuda, toimib see hoiatussüsteemina aeda tunginud võõraste puhul.
Võimalusel soovitame aeda valvama paigutada ka valvekaamera. Miks mitte teha seda ka kodus, sest ettevõtete puhul on see juba tavapärane.

Et Sinu aed oleks tõeline kindlus, ei pea tänapäeval sellele enam meetrite viisi okastraati paigaldama.
GAPIDi intelligentne põrutusandur on uue põlvkonna turvalahendus, mis mõeldud eelkõige kaitsma keevis- ja punutud võrkaedu, kuid see sobib ka garaažiustele ja akendele. 
Andur tuvastab vibratsiooni, löögi ja valvatava pinna kaldumise ning ka aiatraadi läbilõikamise. Nende toimingute avastamisel saadab andur häire turvasüsteemile. Andurit on võimalik ühendada enamiku turvasüsteemidega.
Üks andur on mõeldud korraga kaitsma maksimaalselt 15 m2 suurust pinda, seega tuvastatakse häire asukoht väga täpselt ka pikema aia puhul. Kui valvatav aiapind on suurem, paigaldatakse mitu andurit. Kui objektil on olemas ka kaameravalve ja pilt väljas toimuvast tänu sellele olemas, on vibratsiooniandurid siiski hea mõte. Nende eeliseks on see, et nad avastavad sissetungija enne, kui ta on aiast sisse jõudnud, ja annavad teada tema väga täpse asukoha. Seejärel saab kaameraga näiteks üle vaadata, mis täpselt häiret põhjustas ja kas reageerimine on vajalik.
GAPIDi põrutusanduri paigaldamiseks ei pea vedama aeda kaableid ega elektrijuhtmeid – seda on võimalik paigaldada nii juhtmega kui ka juhtmevabalt. Anduril on aku, mis peab vastu kuni kolm aastat.
Lihtsalt ja kiirelt paigaldatav andur on mõeldud just väljas kasutamiseks – see toimib temperatuuril kuni –40 °C.
Süsteemil on kuus eelseadistatud programmi ja kolm iseõppivat programmi ning lisaks tundlikkuse reguleerimise võimalus. Kuna tegemist on iseõppiva intelligentse anduriga, siis iga kass või siil, kes aia alt läbi poeb, anduris häiret ei käivita. Samuti ei tee seda aia peale sadanud lumi või mõni muu tugevam ilmastikunähtus. Valehäireid annab GAPIDi andur väga vähe. 

Vaata siis oma aed üle, ega selles ole ühtegi lahtist osa, hoia värav korralikult kinni ning hoolitse, et õuealal poleks midagi, mis halbade kavatsustega inimestele võiks huvi pakkuda.

Täpsema info GAPIDi anduri kohta leiad G4Si tütarfirma Alarmtec kodulehelt.


Turvalist sügist!


Veikko Raaskue
G4Si tehnoloogia arendusjuht
 
Kategooriad: November 2016  

Kommentaarid

Lisa kommentaar