Sinu eest valvel!

Märts 2016

25 aastat G4Si: karmidest meestest peenelektroonika ja turvateenindajateni

  • Kuupäev: 14.03.2016
    Autor: Priit Sarapuu

15. märtsil sai G4S 25-aastaseks. Kas teadsid, et kui me alustasime, võis paljudes kodudes kohata valvelahendust, mis põhines lihtsal ja lokaalsel elektriahelal? Või seda, et vanasti pidas turvafirma ühe tsentraalse juhtimiskeskuse asemel kümneid väiksemaid häiretöötluspunkte, mis olid laiali pillutatud üle kogu Eesti? Teeme väikse tagasivaate oma tegevuse algusaastatesse ja püüame ennustada, missugune saab valveteenus olema 25 aasta pärast. 

1990ndad, mil oma tegevust alustasime, oli kaunis segane aeg. Inimeste turvatunne ei olnud kuigi tugev. Ilmselt nähti seetõttu ka turvafirmas eelkõige musklis mehi, kes mitte ei peljanud, vaid lausa nautisid jõu kasutamist. Kuidas võiski eeldada, et kuritegeliku allilma jõuke läheb taltsutama keegi, kes pole suuteline lööma ühe jalahoobiga pikali vähemalt kolme meest?

g4s kombat

Ka tehnilise valve süsteemid olid märksa robustsemad. 1990ndate alguses oli näiteks paljudes kodudes veel kasutusel lahendus, kus kodu valvesse panek käis lauatelefoni abil. Seejuures ei olnud tegu mingi automaatse lahendusega, vaid lihtlabase helistamisega. Tüüpiliselt käis korteri valvestamine nii, et omanik pidi kodunt lahkudes helistama ühel telefoninumbril ja liini teises otsas võttis kõne vastu operaator, kes oma juhtpuldist vastava korteri valvesse pani. Tema esindas tolle aja juhtimiskeskust ja oli korteriomanike eest valvel, kui neid endid kodus polnud. Operaatori pult oli korteriga ühenduses telefoniliini pidi ja kui ta puldil vastavat nuppu vajutas, lülitus korter valve alla. Korteris olid juhtmed sätitud nii, et ukse või akna avamisel ahel katkes ja kui sellele ei järgnenud korteriomaniku telefonikõnet, sai operaator sellega signaali, et toimunud on sissetung. Lahendus oli lihtne ja loogiline, aga mitte just kuigi esteetiline ega kasutajasõbralik.

Õnneks tõstsid samal ajal pead ka moodsamad lahendused – järjest rohkematesse kodudesse paigaldati valvesüsteeme, mis koosnesid spetsiaalsetest seadmetest nagu andurid, keskseade ja sõrmistik. Seadmed pidasid turvafirmaga ühendust raadioside teel, modemi vahendusel. See lahendus on kasutuses tänase päevani, kuid selle kõrvale on tekkinud veelgi uuemad süsteemid, mis edastavad signaale kas GSM- või internetside teel. Lisaks sellele on paljud neist juhitavad nutiseadmest, mis teeb nende kasutamise väga paindlikuks.

g4s valveseadmed

Iseseisvusaja alguse killustunud turvaturg

Kui rääkida turvaturust üldiselt, siis meie tegevuse algusaastatel iseloomustas seda suur killustatus. Oli palju väikseid tegijaid, kes teenisid leiba eelkõige äride valvamisega. Eeskätt tähendas see ettevõtete varustamist turvameestega, kuna kvaliteetse tehnilise valve tagamiseks ei olnud toonane tehnika veel piisavalt arenenud.

1990ndate lõpupoole, mil interneti ja mobiilse andmeside levik tõi kaasa tehnoloogilise murrangu, toimusid ka valveteenuste turul suured muutused. Paljud väiksed ettevõtted koondusid, mõned lõpetasid tegevuse. Ka meie tegime tollal suure kasvuhüppe, liites endaga mitu väiksemat turvafirmat. Inimeste ja oskusteabe ühendamine oli ühtlasi hea ajend ehitada välja tänapäevase valve infrastruktuur ja tsentraliseerida oma tegevus. Töötasime välja nüüdisaegsel andmesidel põhinevad tehnilise valve lahendused, mis võimaldasid ka häiresignaalide senisest efektiivsemat edastust ja töötlust. Nii kadus peagi kohalike häiretöötluskeskuste mõte, kuna signaalid sai nüüd hõlpsasti koondada ühte punkti. Sellest arenes meie praegune Tallinnas asuv juhtimiskeskus, mis pakub kiiret ja tõhusat häirete teenindamist.

Tänapäev – rõhuasetus turvaTEENUSEL

2000. aastate alguse digipööre avaldas suurt mõju ka turvamaailmale. Tänapäeval on meie käsutuses intelligentsed videovalvelahendused, kus videopildi analüüsimine toimub automaatselt, ning nutikad koduvalvelahendused, mida, nagu nimigi ütleb, saab juhtida nutiseadmest. G4Sis lõikame suurt kasu ka GPS-süsteemist, mille abil juhime patrullautode liikumist, et tagada nende kiire jõudmine objektidele ja võimalikult vähene ressursikulu sõites (loe e-patrullist lähemalt siitsamast uudiskirjast).

Tänapäeva tehnoloogilist progressi vaadates võiks öelda, et kõik on võimalik. Nii saab valvamiseks välja ehitada uskumatuid süsteeme, mis integreerivad video-, läbipääsu-, numbrituvastus- ja kõikvõimalikke muid lahendusi. Ka kodudesse saab rajada ultramoodsaid valvesüsteeme, kaasates videotehnikat ja nutitelefoni äppe.

Kõige paremini toimivad aga valvelahendused, mis ühendavad moodsa tehnika ja turvafirma teenuse. Seadmed üksi vargust ei takista, kui need on aga ühenduses turvafirma juhtimiskeskusega, saab viimane saata objektile abiväe – patrullekipaaži.

G4S teenindaja

Hea teenus on tänapäeval turvaettevõtete tegevuse puhul oluline märksõna. Kui 1990ndatel oodati meilt eelkõige jõulisust ja autoriteeti, siis nüüdisajal ainuüksi jõuga turvaküsimusi ei lahenda. Paljudes kohtades ei piisa efektiivse valve tagamiseks enam ainult turvatöötajatest ning neile lisaks kasutatakse ulatuslikke tehnilisi süsteeme, mille väljaehitamine on suuresti inseneride ja projektijuhtide pärusmaa. Turvatöötajalt aga oodatakse lisaks professionaalsele tööle üha enam sõbralikku ja asjalikku suhtumist, sageli info jagamist ja juhendamist. Meie turvatöötajad on ka ise tihtipeale tõdenud, et sõbralik ja viisakas olek on aidanud nii mõnegi keerulise olukorra sujuvalt lahendada või sootuks ära hoida. Seepärast on ka G4Sis tore traditsioon juhtida märtsis, hea teeninduse kuul, tähelepanu turvateenindusele. Üleskutsest saad täpsemalt lugeda siitsamast uudiskirjast „Märka turvateenindajat" kampaaniat tutvustavast artiklist.

Mida toob tulevik?

Alati on tore fantaseerida tuleviku teemadel. Kui me räägime turvateenusest, siis 25 aasta pärast muutub see ilmselt veelgi tehnoloogilisemaks, ent ka inimtööjõud ei kao kusagile. Toome välja mõned stsenaariumid, mis on meie arvates veerandsaja aasta pärast üsnagi reaalsed.

  • Kuritegevus väheneb. Järjest täiuslikumas infoühiskonnas on piirkondliku kuritegevuse andmed kergesti kättesaadavad, koondatud ja süstematiseeritud. Inimeste teadlikkus ja aktiivsus on kõrgem ning korrakaitsjad suudavad paremini sündmuseid ennetada ja nendele operatiivsemalt reageerida.
  • Teenuste osutamine kandub e-keskkonda. Juba praegu on G4Sil olemas e-teenindus, mille võimalused muutuvad ajas üha mitmekülgsemaks. Selle kaudu saab maksta arveid, aga ka tellida valveseadmete hooldust, vaadata sündmusejärgseid häireraporteid, piirkondliku kuritegevuse infot ja palju muudki. Kunagi võib selle kaudu toimuda kogu suhtlus ettevõttega - ööpäev läbi, nii et kõik probleemid leiavad kohe lahenduse. Mõned juhtmevabad valvelahendused, nagu Koduvalve Pluss või Väikeäri Nutivalve, on G4Sis juba praegu kaughallatavad. See tähendab, et meie tehniline tugi saab vajadusel distantsilt ise valveseadmetega „ühendusse astuda" ja probleemid tuvastada. Kaughalduse areng ja täiustumine jätkub kindlasti ka tulevikus.
G4S Koduvalve Pluss
  • Asjade internet kinnitab kanda ka turvateenuses. Juba on olemas külmikud, mis tellivad ise toitu juurde, rääkimata internetiühendusega teleritest. On üsna tõenäoline, et varsti hakatakse teiste koduste asjade koosseisu ühendama ka valveseadmeid. Nii võib liikumisanduri funktsioon liikuda mõnda ruumi disainielementi. Samamoodi kolib internet ilmselt veelgi täiuslikumal kujul valveseadmetesse.
  • Videovalveseadmed muutuvad veelgi täiuslikumaks ning samas odavamaks ja kättesaadavamaks. Nii võib 25 aasta pärast olla tavaline, et koju pääsemiseks pole vaja keerata võtit lukuaugus, vaid väike kaamerasilm skaneerib sisse saabuja näo ja otsustab selle põhjal, kas tegu on autoriseeritud isikuga. Väiksed videokaamerad, mis on peidetud erinevate koduste asjade sisse, nagu näiteks mänguloomad, valgustid jms, on ilmselt veelgi tavalisemad. Loomulikult on need seadmed pidevas ühenduses kasutaja nutikella või mõne teise nutika kaasaskantava vidinaga, mis on parajasti populaarne. Seejuures on videopilt alati klaarselge tänu seadmete kõrgele kvaliteedile ja suurtele andmekiirustele. Droonid lendavad juba praegu ning nende kasutatavus videovalve seirel suureneb pidevalt.
  • Nähtamatud seifid ja lendavad patrullautod – kes teab, mida piiritu inimmõistus tulevikus veel välja mõelda suudab!
Me ei tea kunagi kindlalt, mida tulevik toob. Sellest hoolimata loodame ja usume, et Eesti jääb oma inimestele turvaliseks kodukohaks ka pikkade aastate möödudes. G4S on selle eest valvel.

Soovime meie riigile ja rahvale turvalist tulevikku!

 

Priit Sarapuu

juhatuse esimees

Kategooriad: Märts 2016  

Kommentaarid

Lisa kommentaar