Koduvalve lahendused

Satud kodus pikanäpumehele peale – kuidas käituda?

  • Kuupäev: 10.03.2022

Statistikaameti andmetel kasvas eelmisel aastal varguste arv. Kuigi tihti peletab turvasüsteemi olemasolu ja turvafirma kleebis uksel juba vargad ära, siis mõnikord püüavad pätid ka valves olevate objektide peal õnne.

Kui peaksid vargale kodus peale juhtuma, paneb 99% neist punuma. Mida teha aga olukorras, kui see nii ei ole ja tunned, et pikanäpumees võib sulle ohtlikuks osutuda? PPA pressiesindaja Kerly Virk ütles, et siin on üks lihtne soovitus – jäta meelde varga võimalikult detailne isikukirjeldus, liikumissuund põgenemisel ja helista esimesel võimalusel 112, et patrull saaks võimalusel kuumadel jälgedel varas kinni pidada.

Kõige targem on kutsuda politsei

Tihti veenduvad vargad, et inimest poleks sissemurdmise ajal kodus, aga kui satute kodus olema, siis näiteks narkomaanist vargale peale sattudes võivad sündmused väga kergelt muutuda traagiliseks. 

“Kui varas on korteris, siis pole tark tegu sisse minna, vaid kutsuda kohe politsei,” sõnas Virk. Kallaletungija vastu on lubatud hädakaitse, samuti tegevused, mille eesmärk on ründe lõpetamine. Kinni saab varast pidada ainult siis, kui inimesel on kindel veendumus, et tal vargast jõud üle käib. Kui selles kindlust pole, tuleb jälgida, kuhu varas läheb, millist sõidukit kasutab ja millises suunas lahkub. Samuti tuleks meelde jätta kurjategija tundemärgid.

Samas on ka juhtunud, et korteriomanik hakkab segipuistatud korterit koristama enne politsei saabumist. “Enne politsei kohalejõudmist ei tohiks midagi puutuda enne, sest kuriteo avastamiseks on jäljed väga olulised,” sõnas Virk. 

Kui vargale peale satud, võib üheks abimeheks olla ka paanikanupp. See aitab juhul, kui näed aknast, et keegi sinu uksega askeldab või siis, kui saad koju tunginud varga eest teise tuppa põgeneda ja ukse sulgeda. Paanikanupu funktsiooni sobib väga hästi täitma valvesüsteemiga ühendatud distantspult, mis asub näiteks magamistoas või on hoopis kasutajal pidevalt võtmekimbus kaasas. 

Varastatud asjade asemel on hoopis inimesele tekitatud tõsiseid tervisekahjustusi. Selle ärahoidmiseks on valvesüsteemi kaudu võimalik saata ka paanikahäiret ehk kui peaksid sattuma vargaga kodus silmitsi, saad märkamatult vajutada nuppu ja turvafirma saab vastavalt reageerida. 

“Kui valvesüsteem rakendub, siis jääb see enamasti varguse katseks ning kiire reageerimise abil on kurjategijaid kohe ka tabatud,” ütles G4S-i kommunikatsioonijuht Maxim Tuul

Siiski on esimene meede uksed alati lukku panna ja paigaldada ning aktiveerida valvesüsteem. “Luku lahtimuukimisega saab hakkama iga enesest lugupidav varas,” sõnas G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul. G4Si Koduvalve sireeni käivitudes jõuab aga varas halvimal juhul näpata mõne üksiku eseme. Enamasti põgeneb ta kohe ning saabunud patrull saab ta kätte. 

Siiski, kui varas peaks minema lipsama, pakub G4S lisaks varguste ennetamisele ja häiretele reageerimisele pakub kindlustunnet teadmisest, et sellega kaasneb turvagarantii. Kui G4S ei ole piisavalt kiire, et tagada sinu puutumatus, hüvitatakse sulle turvagarantii korras tekitatud kahju. 

Kategooriad: Koduvalve lahendused   Turvasoovitused   Kodukindlustus  

Kommentaarid

Lisa kommentaar