Koduvalve lahendused

Puust ja punaseks: milline gaas on tapvalt mürgine ja milline võib terve maja maha põletada

  • Kuupäev: 03.03.2022

Nähtamatu vingugaas võib inimese teadmata surmavaks osutuda, suitsugaas aga aidata kaasa ülemaailmsele kliimasoojenemisele. Kuigi vingu- ja majapidamisgaas on olemuselt täiesti erinevad, ajavad inimesed need sageli omavahel segamini.

Meid ümbritsevas keskkonnas leidub väga mitmeid gaase – hingame hapnikku, karboniseerime jooke või valmistame gaasi abil kodus gaasipliidil toitu. Majapidamisgaasina kasutatakse nii maa- kui vedelgaasi – esimene jõuab sinuna mööda gaasijuhtmeid, teise jagamiseks kasutatakse balloone, kus on see suure rõhu toimel vedelaks muudetud.

Maagaas on tuleohtlik gaas, mis koosneb peamiselt metaanist. Puhas metaan on nagu vingugaas, värvitu ning lõhnatu, kuid võimalike lekete kergemaks tuvastamiseks on sinna lisatud väikeses koguses lõhnaaineid, mis muudab ta inimesele kergelt tuvastatavaks. 

Miks on vingugaas surmav?

Suits või suitsugaas on hõljuv segu peamiselt õhust, veeaurust ja tahketest osakestest, mis tekib eeskätt kütuste põletamisel. Selle koostis oleneb kütuse liigist ja põletamisviisist. Suits kahjustab organisme, ehitisi, seadmeid, aga võib mõjutada ka kliimat. Inimesele on sellest aga veelgi ohtlikum salakaval vingugaas, sest teda me ei haista ega näe. 

Vingugaas ehk süsinikoksiid (CO) on lõhnatu, maitsetu ja värvitu gaas, mis tekib mittetäieliku põlemise käigus. Vingugaas on inimestele ja loomadele mürgine. Vingugaas jõuab organismi sissehingamise teel, blokeerib veres hapniku juurdevoolu ning organismi tegevus saab häiritud. Kõige tundlikum on hapnikuvaeguse suhtes aju, samuti närvisüsteem ja südamelihas. 

Just seetõttu ei taju vingugaasi­mürgistuse saanu olukorra tõsidust. Ta on segaduses ega oska ennast päästa, kuigi tunneb, et temaga on midagi korrast ära. Ärkvel olles ei pruugi inimene sümptomeid vingugaasiga seostada ning une pealt neid üldse mitte tajuda. 

Vaata videost, kuidas vingugaas ruumis levib. 

Meelespea: mida teada eri gaasiliikide kohta:

  • Majapidamisgaas – tuleohtlik, maitsetu ja värvitu, kuid äratuntav lõhna järgi 
  • Suitsugaas – tekib kütuste põletamisel, kahjulik nii organismidele kui kliimale
  • Vingugaas – maitsetu, lõhnatu, värvitu, tuvastatav vaid vinguanduri abil

Vali tark andur

Vingugaasi tuvastamiseks on erinevaid andureid, kuid vaid tark seade aitab ka olukorras, kui sind ennast kodus ei ole. Nublu teeb eriliseks asjaolu, et ta tunneb ära nii suitsu kui vingugaasi ning GSM-sidega saadab ta suitsu või vingugaasi taseme tõusmise korral peale hääleka häire andmise info edasi G4Si juhtimiskeskusesse, kust sinuga kiiremas korras ühendust võetakse. 

Kui sa ei peaks mingil põhjusel lähima kolme minuti jooksul kõnele vastama, saadetakse sinu koju automaatselt patrullekipaaž ja vajadusel informeeritakse ka päästeametit. G4S teeb koostööd ka vabatahtlike päästjatega, kes häire korral appi tõttavad. 

Vingugaasiandur on juba selle aasta jaanuarist kohustuslik ka tahkekütteseadmega hoonetes, kus on näiteks ahi, pliit või kamin. Kui sul veel nutikat andurit kodus ei ole, saad selle soetada endale SIIT

Kategooriad: Koduvalve lahendused   Tuleohutus   Nublu lood  

Kommentaarid

Lisa kommentaar