Sinu eest valvel!

Koduvalve lahendused

Gaasiandurid ja vinguandurid aitavad ära hoida halvimat

  • Kuupäev: 15.10.2018
    Autor: Reimo Raja

Andurid annavad valju heliga märku siis kui mürgine gaas on eluruumidesse sattunud. Kõige olulisem on seda ennetada ja selleks tuleb gaasiseadmeid regulaarselt hooldada. Samamoodi nagu kord aastas tuleb ahju ja korstna ülevaatamiseks kutsuda korstnapühkija, tuleks gaasiboilerite omanikel lasta spetsialistil gaasiseadmed üle vaadata.

Alates 1. jaanuarist 2018 on vingugaasiandur kohustuslik paigaldada sellistesse eluruumidesse, kus on korstnaga ühendatud gaasiseade.

Mis on vinguandur?

Vingugaasiandur reageerib põlemisjääkidele ehk CO-le. Kõige rohkem võib vingugaasi tekkida, kui ahju siiber liiga vara suletakse. Vingugaas võib tuppa imbuda ka siis, kui küttekeha on katkine ja hooldamata, samuti võib vingugaas eluruumidesse levida kui kasutatakse rikkis gaasiboilerit. Vingugaasiandur on kohustuslik kodus, kus on korstnaga ühendatud gaasiseade (gaasiboiler), kuid võiks olla tegelikult igas kodus ja suvemajas, kus on ahi või kamin.

Kuhu paigaldada?

Kõige olulisem on järgida tootja poolt kaasa pandud kasutusjuhendit. Andur paigaldada madalamale, nö hingamiskõrgusele. Soovitavalt igasse magamistuppa või nende lähedusse. Mõistlik ei ole seda paigaldada hästi ventileeritud kohtadesse, näiteks akna alla. Anduri valikul tuleb tähelepanu pöörata kasutuskeskkonnale– näiteks vannitoas asuva gaasiboileri korral peab valima niiskesse ruumi sobiva anduri.

Kui tegemiston suitsu- ja vinguanduriga, siis tuleks see paigaldada lakke, vastasel juhul ei pruugi see piisavalt kiiresti suitsu avastada, küll aga suudab andur laes ka edukalt vingugaasi tuvastada.

Vinguanduri hinnad algavad paarikümnest eurost ja neid müüvad turvaettevõtted, tuleohutusfirmad ja ehituskauplused.


Vingugaasianduri saab ühendada G4S koduvalvesüsteemiga.

Mis on gaasiandur?

Gaasileketest annavad märku gaasiandurid, mille igaüks saab oma koju paigaldada. Oluline on valida õige gaasiandur. On olemas andurid, mis reageerivad vedelgaasile, nö balloonigaasile ja on olemas andurid, mis reageerivad maagaasile, mida näiteks gaasiboilerites kasutatakse.

Kuhu paigaldada?

Enne paigaldamist on oluline läbi lugeda kasutusjuhend, kuna seal on täpselt kirjas, kuhu ja kuidas seade paigaldada ning kuidas seda hooldama peab. Kuna maagaas on õhust kergem ja levib ruumi ülemisse ossa, siis paigaldatakse vastav gaasiandur seinale ruumi ülaossa. Vedelgaasile reageeriv andur aga paigaldatakse madalamale, kuna see on õhust raskem.
Andur peaks paiknema ruumis, kus on gaasiseadmed ehk kus on gaasilekke oht. Samas ei toimi gaasiandurid niisketes ruumides, nagu vannituba.

Mida annab valveseadmetega ühendamine?

Soovitav on andurid alati valvesüsteemiga ühendada. G4Si pakutavatel anduritel on selline tehniline võimalus olemas. Valveseadmetega ühendatud (vingu)gaasiandur ja suitsuandur annab ohtlikust olukorrast teada ka siis kui inimene on ise kodust ära ja saab vajadusel saata turvaettevõtte patrulli olukorda kontrollima.

Kui andur on ühendatud valvesüsteemiga, on selle häire kuuldav ka ülejäänud ruumides. Näiteks ei pruugi eramajas gaasikatlamajja paigaldatud gaasianduri häire kostuda teise korruse magamistuppa. Sellist probleemi ei teki, kui andur on ühendatud valvesüsteemi ja annab sedasi häireteate ka ülejäänud ruumidesse ning turvaettevõtte juhtimiskeskusesse, kes saab vajadusel abi välja saata.

Samuti annab valvesüsteem märku kui sellega ühendatud anduril on mingi rike või hakkab patarei tühjenema. See info jõuab ka turvaettevõtte juhtimiskeskusesse, kes saab kiirelt koduomanikku teavitada. Koduvalve seadmetega saab ühendada ka suitsuandurid ja vingugaasiandurid.

Kel valveseadmeid pole ja mingil põhjusel ei soovi neid, saavad kasutada näiteks uuenduslikku suitsu- ja vinguanduriteenust nimega Nublu, mida saab tellida veebilehelt nublu.ee. Nublu teavitab suitsust ja/või vingugaasist alarmiga nagu tavalinegi suitsuandur. Uuenduslik on aga see, et lisaks saab kohe häireteavituse ka G4Si juhtimiskeskus, kes saadab vajadusel appi turvapatrulli või vabatahtlikud päästjad, kellega G4S koostööd teeb. Nublu anduri paigaldamine on sama lihtne, nagu tavalise suitsuanduri puhul ning seadistamine käib vaid nupulevajutusega.

Mida teha gaasilekke avastamisel ja gaasilõhna tundmisel?

  • Võimalusel sulgeda gaasi juurdevool
  • Tuulutada ruume akende ja uste avamisega
  • Mitte kasutada ruumis lahtist tuld ega elektrit
  • Eemalduda ohtlikust piirkonnast
  • Informeerida ohust teisi inimesi, häirekeskust (112)
  • Võimalusel lülitada ohtlikust piirkonnast välja elekter

Loe lisa https://www.tja.ee/et/gaasiohutuse-meelespea

Kategooriad: Koduvalve lahendused   Turvasoovitused   Tuleohutus   Nublu lood  

Kommentaarid

Lisa kommentaar