Koduvalve lahendused

Paneme maakodud turvaliselt talvituma

  • Kuupäev: 15.11.2012
    Autor: "Julged hoolida?"
Suve ja sügise toimetused on lõppenud ja peatselt saabuv talv jätab maakodud ja suvilad ootama uut kevadet ja nende omanikke. Politseistatistika järgi on viimasel kahel aastal (2010-2011 talveperioodil) sissetungimised Läänemaal asuvatesse suvilatesse ja maakodudesse vähenenud. Selle põhjus on väga lihtne – erakordselt lumerikkad talved on muutnud raskesti ligipääsetavaks ka need talud ja suvilad, mis jäävad suurematest teedest eemale.Suvilavargused ei ole üksi Läänemaa probleem, see eksisteerib igal pool. Läänemaal ei ole suuri suvilapiirkondi, nagu Talllinna vahetus läheduses, mis meelitab kurjategijaid nagu suhkrutükk kärbseid, kuid ka siin on piisavalt kannatanuid, mis sunnib mõtlema, mida ja kuidas teha, et varguse ohvriks mitte sattuda. Politseil ei ole ühest soovitust, mis garanteeriks, et pätid kellegi elamusse ei tungiks, kuid on rida erinevaid abinõusid mis aitavad ennetada sissetungimist või leevendavad tagajärgi.

Tavaliselt tungib võõras kellegi majja eesmärgiga leida sealt esemeid, mida on kerge turustada ja millel on väärtus. Ilmselgelt on praegu varastatud esemetest esikohal metall, kuna seda on kerge müüa ja sellel on ka kindel turuhind. Omanikele väärtuslik metall tuleks paigutada kinnistesse ruumidesse, st silma alt ära. Vanaraua soovitan omanikel aga ise metallikokkuostu punkti viia. Tehke seda parem ise, muidu teeb seda kurjategija. Sama hästi läheb „kaubaks“ kütus, elektrilised tööriistad, koduelektroonika, aiatööriistad (saed, trimmerid jmt). Kui on võimalus, siis sellised esemed, mida saab transportida, tuleks talveks viia kohta, kus need on kaitstud.

Maakodust lahkudes, tasub kindlasti suhelda naabritega ja anda neile teada oma kontaktid, kust teid leida. Hea on ka kokku leppida, et naabrid võimalusel aeg-ajalt teie maja juurest läbi käiksid ja sellel silma peal hoiaksid. Soovitame võtta kindlustuskaitse hoonetele ja varale. Soovitatav on kasutada  turvafirmade pakutavat valveteenust või valveseadmeid. Kuna pättide „pimedad teod“ ei kannata valgust, siis on kindlasti abiks liikumisanduritega valgustite ja signalisatsiooni paigaldamine. Võimalus on paigaldada videoseadmed või nn jahikaamerad, mis töötavad samuti liikumisanduriga. Ennetava mõjuga on kindlasti ka teavitussildid videovalve ja turvafirma valveteenuse kohta. Kindlasti ei ole loetelu lõplik ja samas tean, et garantiid ei anna ükski meede.

Toon siinjuures ka näite aastatetagusest juhtumist Raplamaal. Üksik talukoht kauni jõe kaldal, mida ümbritsesid põlised tammed. Sügisel pärast linna lahkumist pandi kõik see, mis võiks pätte ligi meelitada, maja rehetuppa luku taha. Maja aknad olid kaetud laudadest lukustatavate luukidega. Peale omanike lahkumist möödus umbes kaks nädalat, kui talus esimest korda sees käidi. Uste lukud olid lahti murtud ja seest erinevaid elektroonikaseadmeid varastatud. Maja eeskojast oli kaks sissepääsu-ust, üks kööki ja teine rehealusesse. Omanikud lõid ühe ukse voodrilaudadega selliselt kinni, et sein jättis terviku mulje. Lukud vahetati  ja kõik sai korda. Mõne kuu jooksul käidi selles majas veel mitu korda. Peale viimast korda lasi peremees ukse ette teha trellidega ukse. Kuna sealt enam sisse ei saadud, siis lõhuti lahti laudadest sein, kust pääseti ligi kõrvalasuvale uksele ja sealt tubadesse. Ega sealt majast enam midagi väärtuslikku võtta ei olnud, aga pätid olid väga järjekindlad ja leidsid ikkagi võimaluse hoonesse sisse minna. Tol korral saime vargad koos enamuse varastatud asjadega kätte – pätid osutusid Läänemaa elanikeks.

Selle näite põhjal võib tõdeda, et lukk on looma jaoks ja pätt läheb sisse sinna, kuhu ta tahab. Meie võimuses on see võimalikult raskeks ja ebaotstarbekaks muuta.

Päevade ja kuude möödudes kaovad varaste poolt jäetud jäljed, mis on sageli ainsaks võimaluseks kuriteo avastamisel. Seetõttu tuleb igast sissemurdmisest võimalikult kiiresti teavitada politseid lühinumbril 110 ja käituda vastavalt saadud soovitustele.

Soovin turvalist talve ja meeldivat koostööd!

Margus Kaldma, Haapsalu politseijaoskonna juht
Kategooriad: Huvitav   Koduvalve lahendused   Julged hoolida?  

Kommentaarid

Lisa kommentaar