Sinu eest valvel!

Detsember 2014

Valmista maakodu ette turvaliseks talvitumiseks

 • Kuupäev: 09.12.2014
  Autor: Villu Õun

Enne suvise puhkepaiga talvituma jätmist tuleks see ette valmistada nii kargeks talveks kui ka kindlustada ootamatute külaliste vastu. Turvameetmed võiks üle vaadata ka eramus, eriti keskusest kaugemal asuva kodu puhul, et pühadeaeg oleks ikka päriselt ka pühadeaeg.

Uuringute kohaselt ei kasuta ligi kolmandik Eesti elanikest oma kodu ja lähedaste kaitseks mingeid turvameetmeid – ei turvauksi, -lukke ega valvesüsteeme, kuigi viimaseid peetakse kõige efektiivsemaks kaitseks sissemurdmiste korral. Kui näiteks Iirimaal on valvesüsteem igas teises kodus, siis Eesti leibkondadest kasutab koduvalvet vaid seitse protsenti.

Turvafirma tähelepanekul näitab viimaste aastate trend sissemurdmiste liikumist keskustest eemale. Varaste loogika on lihtne: ohutum ja lihtsam on rünnata kaugemal asuvaid kohti, kus vahelejäämise riski vähendavad nii hõredam asustus kui ka politsei ja ka turvafirmade pikem reageerimisaeg. Neis tingimustes peab majaomanik oma kodu turvalisusega seonduva hoolega läbi mõtlema ning võtma kasutusele kõik seadusega kooskõlas olevad võimalused.

Muuda varga töö raskemaks!

 • Seestpoolt liblikaga avatavad uksed on sissemurdmise seisukohast turvarisk, sest näiteks akna kaudu sisse tunginud varas saab välisukse seestpoolt avada ja esemed lihtsamalt ja kiiremini majast välja toimetada. Seetõttu soovitame lisaks väändenupust avanevatele lukkudele kasutada ka lisalukke, mida saab avada vaid võtmega. See lukk tuleks kindlasti lukustada, kui kedagi kodus pole.
 • Hoovi ripakile jäetud tööriistad, olgu selleks aeda ununenud kirves või kuuri najale jäänud redel, ei pruugi peibutada oma väärtusega, kuid võivad osutuda vargale praktiliseks tööriistaks. Alahinnata ei maksa ka asjade väärtust vargale. Näiteks metallist tünn võib olla vargale piisav motiiv, et hoovi ronida ja edasi ringi vaadata.
 • Liikumisanduritega välisvalgustus tekitab kutsumata külalises ebamugavust, samuti aitab hea valgustus näha ka kõige pimedamatesse nurkadesse õuel. Soovitame õues ja hoones kasutada taimeriga valgustust, mis lülitub sisse ujuvgraafiku järgi.
 • Maakodust lahkudes vaata üle ka kõrvalhooned ja kuurid. Tööriistad on sageli kallimad kui kodune elektroonika, mistõttu tuleb kõiki hooneid, kus hoitakse vähegi väärtusliku vara, kaitsta korralike uste ja kindla lukustusega. Samuti võiks ka neisse paigaldada valvesüsteemiga ühendatud liikumisandurid.
 • Vanaraua kogujatel soovitame viia metall kokkuostupunkti enne pikemaks ajaks suvekodust lahkumist. Samuti on mõistlik ümbritseda kogumisala aiaga, mis takistaks võõrastel väljas oleva vara kerget pealelaadimist.
 • Varga vastu on abiks ka lokaalne signalisatsioon. Isegi inimtühjas kohas on vali sireen piisavalt häiriv, et lühendada varga tegutsemisaega.
 • Turvafirmasse ühendatud valvesüsteemi olemasolul veendu selle toimivuses.Valvesüsteeme tuleb hooldada kord aastas, hooldamata seadmete töös on võimalikud tõrked. Tee kontrollhäire veendumaks, et signaal jõuab turvafirma juhtimiskeskusesse.
 • Elektrikatkestuse järel tuleks veenduda, et maakodus olevad süsteemid toimivad. Koduvalve olemasolul saad voolukatkestusest teada ka oma turvafirmalt. Suvekodude puhul kasutatakse VOIP telefoniteenusel põhinevat signaaliedastust küll harva, kuid kui see siiski on nii, soovitame dubleerida signaale lisa-GSM-modemi või raadiosaatja abil.
 • Valvesüsteem aitab ka tuleohtu ära tunda. Koduvalveseadmete hulka kuulub suitsuandur, mis edastab vajaliku häire juhtimiskeskusele isegi siis, kui valvesüsteem ise ei ole aktiveeritud.
 • Hoone igale korrusele peab olema paigaldatud vähemalt üks valvesüsteemiga ühendatud suitsuandur. Andurid peaksid asuma eluruumides ja magamistubade ees asuvastes ruumides. Suitsuandurit ei tasu paigutada kööki ja vannituppa, kus lendlev rasv ja veeaurud võivad põhjustada valehäireid ning lühendada seeläbi seadme eluiga.
 • Kindlusta maakodu ja selle sees oleva vara.
 • Pildista üles väärtuslikumad esemed. Fotodest võib hiljem abi olla nende esemete leidmisel või tuvastamisel. Hea, kui on alles kodumasinate ostudokumendid.

Villu Õun

valvedivisjoni direktor

Kategooriad: Detsember 2014  

Kommentaarid

Lisa kommentaar