Sinu eest valvel!

Veebruar 2014

Mis saab sularahast?

  • Kuupäev: 10.02.2014
    Autor: Peeter Torim

Juba mitu aastat on räägitud, et Eesti majanduses ringleva sularaha hulk väheneb. Kas sularaha langebki mõne aasta pärast lootusetult iganenud kauplemisvahendi staatusesse või on veel vara elujõuline ühiskonna ehituskivi maha kanda?

Eesti Panga statistikat vaadates on näha, et ringluses oleva sularaha hulk on viimastel aastatel jäänud stabiilseks ega ole vähenenud. Võib öelda, et sularaha kasutamine on taastunud samale tasemele, kui see oli viimase majandusbuumi ajal.

Ei sure niipea välja

G4Si hinnangul on sularahavajadus endiselt olemas. Paljud inimesed eelistavad sularaha erinevatel põhjustel, kuid eelkõige seetõttu, et aina enam levivate kaardipettuste tõttu on see turvaline, sularahas tarbides on oma kulutustest parem ülevaade ning alahinnata ei tasu ka emotsionaalseid põhjuseid ja sularaha anonüümsustki.

Sularaha on olemas olnud aastatuhandeid ning olemasolev statistika ei näita märke, et selle kasutamine oleks hääbumas. Vastupidi – sularaha kasutamine Eestis ei ole aastate lõikes vähenenud.

Sularaha on soodsam kui kaardimaksed

Väide, nagu oleks kaardiga maksmine ühiskonnale kokkuvõttes odavam, ei pea paika. Seda ennekõike kaupmeeste puhul, kellele on sularahas arveldamine tegelikult mitu korda odavam kui panga vahendusel kaardimakseid vastu võtta. Kaardimaksete teenustasud, mida kaupmees maksma peab, on mitu korda suuremad kui sularaha inkasseerimise teenustasud.

Juriidilistel isikutel on veel mõned nädalad võimalik sularaha kuni teatud summani tasuta deponeerida sularaha sissemakse automaati, kuid selle tegevusega on seotud riskid – nimelt on raha automaati viiv inimene võimalike rünnete korral kerge sihtmärk. Inkasseerimine on turvaline alternatiiv, kus riskid on maandatud – tuleb inkassaator, kes toimetab raha turvaliselt ära ja raha kantakse arvele.

Loe veel nõuandeid turvaliseks ja hoolivaks eluks „Julged hoolida?" lehe alamenüüst „Turvaliselt läbi elu".


Peeter Torim

sularahadivisjoni direktor
Kategooriad: Veebruar 2014  

Kommentaarid

Lisa kommentaar