Sinu eest valvel!

Detsember 2012

Turvalised pühad

 • Kuupäev: 03.12.2012
  Autor: Eero Liivandi
Peagi on käes aasta maagilisem aeg – jõuluaeg. Kahjuks juhtub pühade ajal ka aastas enim õnnetusi. Siinkohal ongi turvafirma kohus peamised turvalisuse tõed Sulle taas meelde tuletada. Toome Sinuni mõned lihtsad nõuanded, et pühad rõõmsad ja turvalised oleks.Kui küsite, miks just maagiline, siis vanade eesti traditsioonide kombel tehti jõulude ajal maagilisi toiminguid. Et oleks õnne, raputati tubadesse soola või tehti kadakasuitsu. Traditsioonide kohaselt tehti jõuluõhtul enne pimedat välisustele, väravatele ja sõidukitele valge kriidi või söega ristid – see hoidis halva eemal. Tänapäeval enam nii markantseid toiminguid ette ei võeta, küll aga saame õnnetusi ennetada ka lihtsamaid nõuandeid järgides.

Pühade turvasoovitused

 • Pühadeaegse kodu kaunistamisel pöörake tähelepanu tuleohutusele. Arvestage nii lahtise tulega kui ka elektriliste seadmetega, mis võivad kergesti süttida. Enim põhjustavad tulekahjusid küünlad: ruumist lahkudes kustutage alati küünal, kasutage mittesüttivast materjalist küünlaalust ning veenduge, et küünla läheduses poleks süttivaid esemeid või kangaid. Seda tasub õpetada ka lastele.
 • Hoidke tulekustutusvahendid alati käepärast. Kunagi ei tea, millal neid võib vaja minna. Õnnetusi ikka juhtub, aga kui hoiad tulekustutusteki ja tulekustuti lähedal, on kahjud minimaalsed. Kodus peab tingimata olema ka suitsuandur, mis võib tulekahju korral päästa teie ja lähedaste elu.
 • Suurimaks ohuallikaks on aastavahetuse ilutulestik. Enne kasutamist lugege alati hoolikalt läbi kasutusjuhend - fikseerige ilutulestik enne põlema panemist. Fikseerimata ilutulestik võib põledes paigast liikuda ja ohtliku olukorra tekitada. Et mitte seada ohtu end ja teisi, ärge lubage alkoholi tarbinud inimesel ilutulestikku käsitseda. Tasub meeles pidada, et ilutulestik teeb koduloomad ärevaks, hoidke kodus kardinad ees.
 • Jõuluoste tegema minnes olge liikluses tähelepanelik. Jalakäijana arvestage samuti ilmastikuolude ja autojuhtidega: kandke helkurit ja ärge jookske sõiduteele. Autoga liikudes varuge piisavalt aega ja arvestage teiste liiklejatega: valige ilmastikuoludele sobiv sõidukiirus, hoidke pikivahet, vältige järske manöövreid ja äkkpidurdamist. Lumistes oludes autot parkides arvestage jalakäijatega, et neile jääks piisavalt ruumi liikuda. Samuti ärge unustage tasulisel parkimisalal parkimise eest tasuda. Lugege, kuidas saab seda mugavalt teha, siin.
 • Talveperioodil varuge sõidukisse eelnevalt soojemad riided, pleed või tekk, kindad ja lumelabidas. Teele asudes tagage, et teil on eelnevalt laetud mobiiltelefon ja piisavalt kütust, et neid õnnetuse või lumme kinni jäämise korral vajadusel kasutada saaks. Sõidukist väljudes tuleb maanteel kasutada helkurvesti, et teised autojuhid hädapeatunut märkaks. Õnnetuse korral jääge rahulikuks ja veenduge, et keegi pole viga saanud, ning vajadusel kutsuge abi.
 • Pange jalutama, suusatama, kelgutama või lumelauaga sõitma minnes ilmastikuoludele vastavalt riidesse. Külmal talveperioodil on keha külmumise ja sellele järgneva alajahtumise oht suur. Eriti tasub ettevaatlik olla lastega. Alajahtumise korral helista koheselt päästekeskuse hädaabinumbril 112. Kiirabi jõudmiseni katke haige tekiga ja andke sooja teed.
 • Pühade ajal kodust eemal viibides tasub meeles pidada, et varastel ei ole pühi. Nende jaoks on valveta jäetud kodu lihtne saak. Seega jõuluks ja aastavahetuseks maakoju minnes tasub kodust lahkudes alati valve peale panna. Pikemaks ajaks reisile minnes teavitage kodust lahkumisest naabreid ja paluge neil teie kodul silm peal hoida. Paluge lähedasel teie postkasti tühjendada ja vajadusel aeg-ajalt lund rookida. Kirju ja ajalehti pungil postkast ja rookimata lumi on vargale esimeseks signaaliks pikemaks ajaks tühjaks jäetud kodust.

Siin on aga mõned tähtsad telefoninumbrid:

 • G4Si juhtimiskeskuse number - 1911
 • päästeameti hädaabinumber (oht elule ja tervisele vms) - 112
 • politsei (liiklusavarii vms) – 110
 • maanteeinfokeskuse number (teeolude info) – 1510
 • elektrikatkestused – 1343
 • perearsti nõuanded – 1220
 • lastearsti infotelefon - 1599
 • keskkonnainspektsiooni valvetelefon (vigastatud metsloom teel vms) - 1313

Et aga ükski oluline nõuanne kahe silma vahele ei jääks, vaadake Contra ja G4Si koostöös valminud turvasoovitusi.


Vaadake ka G4Si koostööpartneri päästeameti videot turvaliste pühadesoovidega siit.


Turvalisi pühi!


Eero Liivandi

ärikliendihalduse juhataja


Kategooriad: Sügis 2012  

Kommentaarid

 • Kersti Poopuu | 05.12.2012
  Tänan toreda meeldetuletuse eest, justnagu oleks vanaema käest ette noomida saanud, nii mõnus soe tunne oli lugeda. Jõudu ja jaksu G4S töötajatele, turvalist jõuluaega Teilegi!
Lisa kommentaar