Sinu eest valvel!

September 2014

Esmased tulekustutusvahendid koju ja kontorisse

  • Kuupäev: 09.09.2014
    Autor: Andres Treimann

Ilmad muutuvad üsna pea sügiseselt jahedaks ning koos sellega algab kütteperiood, mis toob paljudes kodudes kaasa tuleohu. Tutvustame Sulle esmaseid tulekustutusvahendeid, mis võiksid olemas olla nii sinu kodus kui töökohal ja mille õigel ning õigeaegsel kasutamisel saad tule levikule hõlpsasti piiri panna.

Kodudes kujutavad tuleohtu eelkõige lahtiste tulekolletega kaminad ja ahjud, kuid olukord võib muutuda ärevaks ka tavalisel söögitegemisel. Süttida võib töötavale gaasipliidile kogemata kukkunud ese, aga ka pannil olnud rasv. Kontorites teevad sageli muret suured juhtmepuntrad, aga ka suitsunurgad. Keegi meist pole tule eest päris lõpuni kaitstud.

Kõige käepärasemad vahendid, millega saab vältida hoone langemist tuleroaks, on tulekustuti ja tulekustutusvaip (ka tulekustutustekk). Parima kaitse tagab kummagi olemasolu, kuid mitte iga tuleohtlik olukord ei nõua korraga mõlema kasutamist.

Tulekustutusvaip

Kasuta tulekustutusvaipa, kui süttinud on

  • kodumasin (elektriseadme kustutamisel tuleb see eelnevalt vooluvõrgust välja lülitada),
  • pannil või potis olnud rasv,
  • riided inimese seljas.

Vaiba kasutuspõhimõte seisneb leegi lämmatamises. Lähene põlevale kohale, hoides vaipa enda ees sirgetel kätel. Kata põlev ese vaibaga nii, et hapnik ei pääseks tulekoldele ligi. Jäta vaip põlemiskoha peale, kuni oled veendunud, et tuli on täielikult kustunud. Vastasel juhul võib tuli uuesti põlema lahvatada. Pott või pann tuleks kindlasti kuumalt pliidilt eemale jahtuma tõsta, et vähendada uuesti süttimise ohtu.

Tulekustutusvaipa saab äärmuslikus olukorras kasutada ka abivahendina enese ees hoidmiseks, kui muud kaitsevarustust ei ole käepärast.

Tulekustuti

Kui süttinud on suurem ese, mida vaibaga enam katta ei õnnestu, või tekkinud on tulekahju, haara otsejoones tulekustuti järele. Alusta kustutamist äärtest, suunates kustutusaine leegi alumisse ossa. Jätka pühkivate liigutustega, kuni tulekolle saab kustutusainega kaetud, vältides põlevaine laialipaiskamist kustutusaine joaga.

Müügil on palju erinevaid tulekustuteid, mis on liigitatud klasside ja kustutusaine järgi. Sobiva valikul tuleb arvestada ümbritseva keskkonna ning seal leiduvate ainetega. Üks levinumaid ja universaalsemaid kustuteid kasutamiseks nii kodudes kui väikekontorites on ABC-klassi pulberkustuti, millega tohib kustutada nii tahkeid aineid, põlevvedelikke kui põlevgaase.

Võta meiega ühendust, kui soovid, et aitaksime Sul välja valida tulekustuti, mis sobib just Sinu koju või kontorisse. Meilt on võimalik osta eri mahutavusega ja eri klasside pulber-, vaht- ja süsihappegaaskustuteid, samuti on G4Si sortimendis olemas 120x120 cm tulekustutusvaip.

Andres Treimann

teenuste projektimüügi osakonna juht

Kategooriad: September 2014  

Kommentaarid

Lisa kommentaar