Sinu eest valvel!

Aprill 2013

Turvakaamerate raudvara: mida enne ostmist kindlasti teadma peaks?

  • Kuupäev: 18.05.2021
    Autor: Karl-Erik Idasaar (Geenius.ee)

Turvakaameraid võime tänapäeval kohata peaaegu igal nurgal ning neil on nii eraisikute kui ka ettevõtete turvalisuse loomisel mängida oluline roll. Turvasüsteemi paigaldades kiputakse turvakaamerast sageli aga liiga palju lootma või tehakse vigu, mis selle tõhusust pärsivad. Mida turvakaamerate soetamisel silmas pidada? Nõu annavad G4Si eksperdid.
 

Turvakaamerat pimesi osta ei tasu
Üldtõde on, et kui tahta head ja odavat, siis tuleb soetada kaks asja – nii odav kui ka hea. „Selliseid imesid, et odavama otsa kaamera hea on, naljalt ei juhtu. Ka Hiina tootjad ei müü häid kaameraid odavalt, rääkimata siis veel Euroopa kaameratest,“ ütleb G4S Eesti projektlahenduste osakonna juht Mart Veebel. 

Natuke tüssata võib saada ka kõige kallimate, lipulaevamudelitega, sest nende edastatav pilt võib olla suhteliselt samaväärne keskmise hinnaklassi kaameratega. Veebel lisab, et tavaliselt viib hinna kõrgele just detailide lihvimine ning väikesed asjad. Äärmusi aga kindlasti võrrelda ei saa. 

Turvakaamerat ei tohiks kindlasti minna ostma pimesi ja vaid internetist leitud spetsifikatsioone uskudes. Selle asemel on targem uurida ülevaateid, vaadata Youtube’ist, millist pilti turvakaamera näitab, või kõige parema variandina minna müüja juurde kohapeale ja ise järele katsetada. Spetsialistiga konsulteerimine võib säästa hilisematest lisakuludest või muusugusest peavalust. 

Kaamerad peavad kindlasti olema eesmärgipärased. „Kui tahta numbrimärki või nägu tuvastada, siis tuleb ka selleks loodud seadeldis osta. Kui tahta üldpilti, siis on parimaks lahenduseks lainurk, sealt aga detaile loota ei saa,“ ütleb Veebel. 
Üks suuri komistuskive kaamerate ostmisel on ka tehnika suhestumine eri valgustingimustega. Kaamera, mis päeval tundub olevat terav ning asjalik, võib öösel osutuda täiesti kasutuks.Pimedas töötamiseks kasutavad tänapäeva turvakaamerad integreeritud LED-infrapunavalgusteid. See valgus on inimsilmale aga nähtamatu. „Pimedate tingimuste jaoks soovitakse tihti osta just neid kaameraid, ent ka neil on nõrku kohti. Suvel toovad need objektiivi ette alati palju putukaid, ämblikud kipuvad sinna näiteks neist õhkuva soojuse tõttu võrku kuduma,“ seletab Veebel. LED-valgustid hakkavad ka lumelt ja vihmalt valgust peegeldama. „Tegelikult ei ole pimedas hea pildi saavutamiseks alati vaja LED-valgusteid, tuleb lihtsalt vaadata, kas territooriumil, majahoovis on valgustust. Infrapunapõhiseid seadmeid läheb tavaliselt vaja siis, kui kaamera on paigutatud tõepoolest kottpimedusse,“ lisab ta ning ütleb, et õue paigutatud kaamerale langeb alati mingisugune valgus, ka selline, mida palja silmaga ei pruugi tabada. „Näiteks infrapunavalgus, mida silm ei näe, kuid mis kasutatava kaamerapildi saavutamisel aitab palju kaasa,“ selgitas Veebel.

Filmidest pärit võtted reaalsuses ei avaldu
Suurimad vead turvakaamerate paigaldamisel tehakse kaableid vedades. „Tavaliselt võetakse valed kaablid ja veetakse need valesti. Vahel on ka öeldud, et kaabeldus on tehtud, ent lähemalt uurides on inimene paigaldanud erinevad kaablid,“ teab Veebel oma kogemusest. Selliste olukordade vältimiseks tasub nõu ja abi küsida turvaettevõttest, kes igapäevaselt turvatehnika projekteerimise ja paigaldamisega tegeleb.

Suureks komistuskiviks on kaamera vale asukoht ning maskeerimine. Seaduse alusel ei tohi turvakaamera filmida väljapoole selle omaniku territooriumi, olgu see siis naabri hoov, maantee või mõni muu koht.„Tavaliselt jäetakse need alad maskeerimata või siis paigutatakse kaamera eeldatavast tööpiirkonnast liiga kaugele. Ühtlasi loodetakse kaamerast liiga palju, tuginedes tehnilistele näitajatele, mis reaalsuses ei avaldu,“ räägib ta. Kaamerast peaks võimaluse korral näha olema vaid valvatav territoorium.

Full-HD või 4K kvaliteedimärgis ei tähenda, et saja meetri kauguselt on võimalik auto number või inimese nägu kätte saada, kui kaamera objektiivi nurk on lai. Piisavalt kitsa nurga korral seevastu saab vajalikud detailid kätte ka kaugemalt kui 100 meetrit. Ta jätkab: „Tegu pole võlusõnaga. Kaamera kvaliteedist sotti saamisel tasub enne ostmist minna ja asi oma silmaga korralikult üle vaadata.“  Mõistlik on kaamerat tellides teha veel taustauuringut, et kust tehnika ikkagi pärineb. Tükk aega kusagil laos seisnud odava hinnaga LED-valgustusega kaamerad ei ole võrreldavad uuema põlvkonna kaameratega, sest ka kaameramaailmas käib kiire arendustegevus.

Ka kaamerad vajavad hoolast kätt
Eduka toimimise nimel tuleb turvakaamerate eest hoolt kanda ka pärast selle ostu. Tänapäeval on levima hakanud trend, kus paljusid kaameraid müüakse kas akude või patareidega, mis vajavad iga paari kuu tagant kas täislaadimist või väljavahetamist. „Kaugele ja teravalt need üldjuhul ei näita, ent kasutusmugavuse poolest on neil eelis,“ sõnab Veebel. 
Veebel soovitab kindlasti teha paar korda aastas üks korralik objektiivipuhastus, sest tolmu lendleb olenemata asukohast igal pool ning puhas objektiiv on tõhususe nimel hädavajalik. „Aastas on mõistlik paar korda üle kontrollida, ega kaablid pole pragunenud või korpused kogemata vee ja tuule koosmõjul vett kogunud,“ ütleb ta. Objektiivide fikseerimine ning autofookuse ülevaatamine on samuti mõistlik oma hooldusgraafikusse sisse kirjutada. 

Õue jäetud turvakaamerad peavad kindlasti olema ilmastikukindlad. Mis aga aeg-ajalt unustatakse teha, on kaamera juhtmestiku isoleerimine. Seade võib edukalt vihma ja tuult trotsida, aga kui selle juhtmed on kuni salvestini ripakil ja lahtiselt, on oodata kiireid kahjustusi. 
Kui turvasüsteem sisaldab juba mitut kaamerat, siis enamasti tellitakse hooldus turvaettevõttelt, kelle tehnikud tegelevad igapäevaselt nii kodudesse kui ka ettevõtetesse paigaldatud turvasüsteemide ülevaatamise ja hooldamisega.

Kas turvakaamerad ise on turvalised?
Kuigi tehnoloogia areneb meeletu kiirusega, jäävad kompromissid ja mingisugused turvaaugud alati eksisteerima. Seda ka turvakaamerate puhul – teoreetiliselt on võimalik igale poole sisse häkkida. „Tähtis on aga see, mida võimalike ohuolukordade tarbeks tehtud on. Kas salasõna on vahetatud ning kas eksisteerivad veel täiendavad turvameetmed,“ arutleb Veebel. 

Kõige tähtsam on hoida oma turvaseadmete tarkvara uuendatuna. Näiteks G4S teeb videovalve teenuse kasutajatele sellised tarkvarauuendused automaatselt ise. Julgeolekukaalutlustel kasutavad teatud asutused ja teadlikumad kasutajad turvakaameraid võrkudes, millest välismaailma ei pääse, ja ka sisevõrk on ehitatud seadmetega, kus on võimalik igasugune mittevajalik liiklus avastada ja keelata.

Kaamerasüsteemi paigaldamisel tasub ka üle vaadata, kui turvaline on salvesti ning kas info saadetakse ikka turvalisse serverisse. Oma interneti teenusepakkujaga võib samuti ühendust võtta, sest ka see võib sõltuvalt valitud paketist või pakkujast olla kolmandatele osapooltele avastatav ja seega ka ligipääsetav. Sissetungimiste ning häkkimiste tõenäosus on aga väga väike, isegi Hiina kaamerate puhul, kui tarkvara ja paroolid on uuendatud ning võrk turvaline. „Tavaliselt on turvaaukudes ning probleemides süüdi kaamerate kasutajad ise,“ nendib spetsialist ja lisab, et sellest hoolimata loovad kaameratootjad pidevalt uusi lisameetmeid.

Mida peaks teadma salvestite kohta?
Enamik turvakaameraid on oma salvestitega ühendatud juhtmete ja kaablite abil, ent ka nende puhul tasub eelistada vastupidavamaid ja kvaliteetsemaid variante. Kehv ühendus võib viia videopildi halvenemiseni, mispärast soovitatakse eelistada puhtast vasest juhtmeid. Sõltuvalt kaamera ning salvesti vahelisest distantsist eksisteerivad veel eraldi abivahendid ja seadmed, mis tagavad pikemate vahemaade korral pädeva kiiruse. 
Turvakaamera salvesti on ühine nimetaja, aga tegelikult on nende kasutusfunktsioonid erinevad. Salvestid võivad erineda nii mahu kui ka näiteks operatsioonisüsteemi poolest. Veebeli sõnul võivad odavad salvestid küll asja ära ajada, ent arhiivist millegi otsimine võib nende puhul väga aeglane olla. Tihtipeale ei saa neil ka salvestatud videopilti tagurpidi mängima panna.  „Kui soovid otsida mõnd konkreetset ajahetke, näiteks seda, kui keegi parklas prügikasti ümber ajas, pead alustama umbmäärasest kuupäevast ning kõik päevad kuni juhtumini läbi vaatama,“ ütleb ta. Nende kõrval on olemas serveripõhised salvestid, mis lubavad, nagu filmidest nähtud, pilti kiiresti edasi-tagasi kerida. Alati on neil olemas ka pildijagamise võimalus ja kiire arhiveerimissüsteem. 

„Eriti kasulikud on serveripõhised salvestid suurte ettevõtete juures, kus kaameraid võib käigus olla sadu. Kui tekib intsident, mida on vaja otsida, võib kehva salvesti tõttu võtta selle otsimine tunde või terve päeva. Aeg on inimese kõige kallim vara ning selle arvelt mööndusi teha ei tasuks,“ lõpetab Veebel.

Kategooriad: Mai 2021  

Kommentaarid

Lisa kommentaar