Aprill 2013

Valvesüsteemile mõtle enne maja ehitamist

  • Kuupäev: 27.12.2019
    Autor: Tarmo Pärjala

 

Uue kodu ehitamine on üks korralik ettevõtmine, mis nõuab väga palju läbimõtlemist ja planeerimist. Kuidas toad paiknema hakkavad? Millised vannitoaplaadid valida? Kas keskküte või soojuspump? Millist värvi lastetoa seinad teha? Need on vaid mõned küsimused, mis värskete koduomanike pead vaevavad.

Kogemusele toetudes võib aga öelda, et on üks küsimus, mis tihtipeale ehituse käigus meelest läheb ning millele alles siis mõtlema hakatakse, kui põrandaliistude kinnitamiseks läheb. Nimelt pöörduvad inimesed G4Si poole tihtipeale küsimusega valvesüsteemi paigaldamise kohta, kuid teevad seda alles siis, kui suurem osa ehitustööst on juba valmis. Järgnevalt on välja toodud mõned olulisemad asjad, millele enne ehitust tasuks mõtlema hakata.

Alusta suurtest küsimustest

Koduvalve planeerimist tasuks alustada suurematest ja tihti lihtsamatest küsimustest. Esiteks tasuks omanikul mõelda sellele, missugust valvesüsteemi koju vaja läheb.

Kas tahaksid valve alla võtta kogu kinnistu või ainult elamu? Kas piisab signalisatsioonist või tahad maja ümber ka kaameraid? Kas majas hakkab olema ka koduloomi? Kas ustele-akendele tulevad eraldi magnetid? Kas läbi valvesüsteemi on plaan või soov juhtida ka mõnda muud funktsiooni, näiteks väravat või garaažiust?

Need on suuremad küsimused, millele tuleks mõelda enne vundamendi ladumist. Või vähemalt vahetult peale seda, sest korraliku valvesüsteemi paigaldamine on kõvasti lihtsam ja seeläbi ka soodsam, kui kogu hoone vooluprojekt on rajatud juba valvesüsteemi arvesse võttes. Soovist valvesüsteemi paigaldada tasuks projekteerijat varakult teavitada ning vajaduse korral juba otse turvafirma poole pöörduda.

Näiteks on inimesed G4Si poole pöördunud sooviga paigaldada värskelt valminud hoonesse videokaamerad, mille jaoks on aga vajalik võrgukaabeldus. Oleks valvekaamerad esialgses projektis sees olnud, saaks seeläbi säästa ka uute juhtmete vedamise pealt. Muidugi on G4Si tootevalikus ka juhtmevabad kaamerad, mis teatud asukohtadesse, näiteks kütmata ruumidesse ja kõrvalhoonetesse, ei sobi. Kui väiksema korteri puhul võib juhtmevabade seadmetega läbi ajamine olla isegi mugavam, siis suurema eramu puhul tasub mõelda ka akude ja patareide vahetamisele ning üldjuhul kõrgemale soetushinnale. Juhtmeta ja juhtmega seadmeid võib vaadata justkui internetti: mobiilne internet on küll mugav ja enamasti sellest piisab, aga koju tahaksime ikkagi valguskaabliga ühendust.


Millele täpsemalt keskenduma peaks?

Kui suurtele küsimustele on vastus leitud, tasuks hakata juba spetsiifilisemate teemadega tegelema ja mõtlema täpsemalt selle peale, kuidas ja mida sa täpselt oma tulevase kodu valvesüsteemilt ootad. Üks oluline punkt on näiteks see, kuhu paigaldada valvesüsteemi keskseade, mis ei tohiks kindlasti asuda viitetsoonis, milleks on sageli määratud eramu peauks ja esik. Kui sealt kaudu majja siseneda, kulub teatud arv sekundeid kuni süsteem häiresse läheb. Tagaukse või akna kaudu sisenedes säärast viiteaega ei ole. Kui soovid, et valvesüsteem oleks ka üle võrgu toimiv, tasuks sealt edasi mõelda ka andmekaablite keskseadmeni vedamisest.

Kui eelnevad küsimused on sind mõtlema pannud, oled õigel teel. Selleks, et asi veelgi paremini sujuks, tasuks mõelda ka järgmistele teemadele ja küsimustele:

  • Kas elektrikilpi peaks eraldi kaitse muretsema? Vastus: jah.
  • Kas ventilatsioonisüsteem peaks tulehäire korral välja lülituma? See punkt puudutab samuti elektrikilbi seadistamist.
  • Kas iga tsooni jaoks on vaja eraldi kaablit ja andurit? Vastus: üldiselt jah.
  • Milline on maja kütteallikas? Gaasikütte korral tuleb kindlasti muretseda gaasi- ja vingugaasiandur, ahikütte korral vingugaasiandur.
  • Millised saavad objekti valvealad olema? Kas need hõlmavad lisaks majale ka näiteks garaaži või saunahoonet?
  • Kas plaanis on lisaks valvesüsteemile paigaldada teisi “targa kodu” lahendusi? Ehk on võimalik neid omavahel ühildada ja sedasi aega ja ressursse säästa. Näiteks saab lekete puhuks paigaldada katlaruumi või teise kriitilisemasse kohta veelekkeanduri.Kuhu tulevad suitsuandurid? See on üks oluline küsimus, millele tihtipeale piisavalt tähelepanu ei pöörata. Lisaks suitsuanduritele tasub mõelda ka temperatuuriandurile, mis näiteks suvekodus kütmise reguleerimisel suureks abiks tuleb. Kööki ja sauna võib suitsuanduri aseainena paigaldada hoopis kõrge temperatuuri andurid, mis iga väiksema auru või suitsu peale kohe häiresse ei lähe.

Kui ka nendele küsimustele on vastused saadud, võid end õlale patsutada. Ausalt öeldes ei pea aga igaüks nende küsimustega ise tegelema, sest täiuslikuks projekteerijaks ei sünni meist keegi. Tihti on targem pöörduda valvesüsteemide paigaldaja poole juba enne ehituse algust ning eelnevad teemad spetsialistiga koos läbi käia.

Lisaks kõigele eelnevale võiksid nüüd mõelda ka sellele, millal valvesüsteem kasutusele võtta? Ka kõige kõrgtehnoloogilisemast valvesüsteemist pole kasu, kui seda pole paigaldatud, mistõttu on just ehitusjärgus hooned varastele magusaks saagiks. Igasugused ehitusmaterjalid ja tööriistad, mida pea kõikidest ehitusjärgust majadest leida võib, on varastele eriti magusaks saagiks, sest tihtipeale ei pea nende objektide puhul valvesüsteemidega tegelema.
Tarmo Pärjala
Turundusjuht

Kategooriad: Detsember 2019  

Kommentaarid

Lisa kommentaar