Aprill 2013

Kuidas muuta oma kodu turvalisemaks?

 • Kuupäev: 01.04.2013
  Autor: Ene Raja
Turvaline kodu sõltub paljudest pisiasjadest, mille peale me ise ei pruugi sageli tulla. Kahjuks on mõningates Eesti piirkondades viimasel ajal oluliselt sagenenud sissemurdmised. Näiteks Tallinnas Pirital on lühikese aja jooksul olnud mitu väga professionaalselt kavandatud ja läbi viidud vargust. Panime kirja mõned lihtsamad turvasoovitused, mida järgides saate ka oma valveteenusega kaitstud kodu veelgi turvalisemaks muuta.

Turvaline kodu sõltub paljudest pisiasjadest, mille peale me ise ei pruugi sageli tulla. Kordame üle mõned lihtsamad turvasoovitused, mida järgides saate oma kodu turvalisemaks muuta.

Täname Teid, et olete mõelnud oma kodu ja lähedaste turvalisuse peale ning valinud nende kaitseks G4Si Valveteenuse. Siiski ei kasuta tervelt 30% Eesti elanikest oma kodu ja lähedaste kaitseks mingeid turvameetmeid: ei turvauksi, turvalukke, rääkimata koduvalvest. Kuigi valvesüsteeme peetakse kõige efektiivsemaks sissemurdmiste ja nendega kaasnevate kahjude vähendamise võimaluseks ning näiteks Iirimaal on valvesüsteem igas teises kodus, kasutab Eesti leibkondadest koduvalve teenuseid vaid 7%. Dublinis on 71% kodudest turvafirma kaitse all, kuid Tallinnas kasutab koduvalve lahendusi vaid 18%. Samas on igal neljandal Eesti perel koer varaste peletamiseks. Ometi on juhuseid, kus just seesama koer vajabki kaitset, sest tulekahju korral on oht lemmiklooma elule suur.

Lisaks kodusele turvasüsteemile on veel hulk kasulikke näpunäiteid, mis koos Koduvalvega muudavad teie kodu turvalisemaks. Siin on mõned lihtsamad turvasoovitused.

 • Soovitame valvesüsteemi alati kasutada, ka siis, kui lähete koeraga 15 minutiks jalutama. Lukustage kodust lahkudes alati ka kõik uksed ja aknad. Suur hulk sissemurdmisi pannakse toime päevasel ajal, kuna vargad eeldavad, et kedagi pole kodus.
 • Samuti toimub suur hulk sissemurdmisi siis, kui pererahvas viibib kodus. Mis saab siis, kui vargale juhuslikult peale satute? Ka kodus olles – nii öösel kui päeval – soovitame kasutada valvesüsteemi osalist valvestamist ja panna uksed/aknad valve alla ning valvestada ruumid, kus te ise parasjagu ei viibi. Kui teie praegune valvesüsteem seda ei võimalda, soovitame süsteemi võimalusi täiendada.
 • Soovitame üle vaadata valvesüsteemi ulatuse ja vajadusel süsteemi vastavalt laiendada. Valvesüsteemiga peaksid olema kaetud kõik välisukse ja akendega ruumid, millest on võimalik sisse pääseda. Soovitame valvesüsteeme kasutada ka abihoonetes, keldriboksides ja panipaikades. Valvesüsteemi on võimalik lisada ka mitmeid lisaturvalisust tagavaid seadmeid, näiteks veelekkeid avastav andur, ruumides äkilist temperatuurimuutust avastav andur või sisesireen, mis muudab vargal varjatult tegutsemise ebamugavaks.
 • Soovitame teha kõikidele valvesüsteemi kasutajatele oma kood ja vahetada koode regulaarselt, kord poole aasta jooksul. Eraldi kasutajakoodid tagavad kõrgema turvalisuse ning on vajadusel hõlpsasti muudetavad või eemaldatavad. Valvesüsteemi programmeerimiseks vajalik peakasutaja kood hoidke vaid enda teada.
 • Valvesüsteemi koodi sisestades veenduge, et seda ei näe kõrvalised isikud. Kui kood saab teatavaks kõrvalistele isikutele, tuleb see muuta otsekohe.
 • Et olla kindel valvesüsteemi töökindluses, hooldage valvesüsteemi regulaarselt kord aastas.
 • Madalamatele korrustele murtakse tavaliselt sisse akna kaudu. Enim vajavad kaitset esimese korruse aknad ja rõdud. Arvestage, et turvasulguriteta plastakna ja tavaluku või -sulguriga rõduukse lahtimuukimine võtab vilunud kurjategijal aega keskmiselt paarkümmend sekundit. Soovitame akendele ja rõdudele paigaldada turvasulused/lukustatavad lingid või kasutada rõduuksena turvalukuga varustatud turvaust.
 • Kõrgematel korrustel asuvatesse korteritesse sisenemiseks muugivad vargad tihtipeale lukud lahti. Soovitame kasutada turvauksi koos turvalukkudega. Sissemurdmise seisukohalt on seestpoolt liblikaga avatavad uksed turvarisk, sest sissetungija saab ukse seestpoolt avada ja varastatavad esemed lihtsamalt ja kiiremini majast välja toimetada. Seetõttu soovitame kasutada seestpoolt võtmega avatavaid turvalukke. Kuid hoidke võti ukse lähedal, et iga pereliige selle tulekahju korral üles leiaks ja kiiresti väljuda saaks. Mis aga peamine: veenduge alati, et uks oleks lukustatud.
 • Samuti on enne ukse avamist alati hea veenduda, kes ukse taga on. Uksesilma abil on seda mugav ja ohutu teha. Seda tasuks õpetada ka teistele pereliikmetele, eriti lastele.
 • Varjatult on vargal äärmiselt mugav tegutseda. Võimalusel võtke seda hoonestuse, haljastuse ja valgustuse planeerimisel arvesse ning vältige varjatud alade tekitamist. Samuti soovitame hinnalisi asju madalamate korruste akende vaateväljas mitte hoida või kardinad ette tõmmata. Varas võib aknast sisse vaadates hinnalisi esemeid märgata ja see võib mõjuda ahvatlusena.
 • Hoone ümbritsemine aiaga lisab Teie kodule ja lähedastele kindlasti turvalisust. Lisaturvalisuse tagamiseks soovitame lukustada väravad ja paigaldada maja ümber liikumisanduriga välisprožektorid, mis valgustavad kõik pimedad nurgad. Kinnitage need piisavalt kõrgele, et sissetungijad ei saaks neid ära lõhkuda.
 • Vargale hoovi tööriistade jätmine pole mõistlik. Soovitame maja ümbrusest ära koristada kõik võimalikud abivahendid, mida varas saab kasutada kõrgematele korrustele tungimiseks või sissepääsude lahti murdmiseks.
 • Looge oma naabritega sõbralikud suhted ja vahetage kontaktandmeid! Kui näete või kuulete naabri ukse taga või hoovis kahtlast tegevust, tundke huvi, mis toimub. Vajadusel võtke naabriga ühendust! Valvesüsteemi või suitsuanduri häiret kuuldes võtke samuti ühendust naabriga, vajadusel politsei või päästeteenistusega.
 • Kui kavatsete kodust pikemalt eemal viibida, ärge rääkige sellest juhuslikele inimestele ega levitage seda infot sotsiaalmeedias. Paluge kellelgi lähedasel oma äraoleku ajal postkasti tühjendada.

Just Teie kodust lähtuvaid turvasoovitusi annab ka Kodu turvalisuse hindamise kalkulaator, mis aitab välja selgitada, kuidas on Teie kodu kaitstud varguste ja tuleõnnetuste vastu. Kui soovite oma kodu turvalisuse küsimustes meiega nõu pidada, võtke julgelt ühendust klienditeenindusega.

Ene Raja

klienditeenindusdivisjoni direktor


Ja lõpuks põimis Contra kodu turvalisuse põhitõed lihtsasse värssi, mida saate vaadata siin.


Kategooriad: Kevad 2013  

Kommentaarid

Lisa kommentaar