Aprill 2013

Elektriautode lühirenditeenus alustab suvel

  • Kuupäev: 01.04.2013
    Autor: Andrus Jauk

Autode lühirenditeenus – car sharing – pole oma olemuselt midagi uut: mujal maailmas hoogu kogunud trendikas renditeenus, nimetatud ka kui autorendi tulevikuteenus, põhineb uuenenud ärimudelil. Küll aga on G4Si hallatav elektriautode lühirenditeenus uus Eestis ja seni vähe levinud ka mujal maailmas. Edukaid näiteid on juba nii Pariisis, Londonis kui ka San Franciscos.

Autolib Pariisis
Pildil: Autolib, Pariisis

Autode lühirenditeenust kasutades saad rentida auto endale sobivas kohas ja ajal, sest teenuse eest tasutakse kasutamise järgi – nii palju kui sõidad, nii palju ka maksad.

Elektriautode lühirenditeenus alustab Eestis selle aasta suvel ning soovijad saavad Tallinnas ja Tartus rentida 24 elektriautot, neist 16 Nissan Leafi ja 8 Mitsubishi iMievit, mis hakkavad paiknema kiirlaadimisjaamades. Elektriautode lühirenditeenust haldab G4S.

Teenuse kasutamine on lihtne: registreerid end ELMO iseteeninduses kasutajaks, laadid nutitelefoniga alla vastava äpi, otsid sobivas Tallinna või Tartu kiirlaadimispunktis vaba sõiduki, auto juures olles sisestad rakenduses sõiduki registreerimisnumbri, mispeale uksed avanevad ja võidki sõitma hakata. Lepingu sõlmimisel kontrollib süsteem maanteeameti registrist kehtiva juhiloa olemasolu.

G4S pakub teenuse tarbijatele kliendituge ööpäev läbi. Näiteks kui klient unustab sõiduki laadida, jäädes selle tõttu seisma, tuleme kliendile appi. Vajadusel aitame transportida kliendi koos elektriautoga lähima kiirlaadijani või aitame inimese teise sõiduvahendiga sihtpunkti. Samuti tegeleme lühirenditeenuse toimimise tagamise, autode tehnilise seisukorra monitooringu ja kontrolliga, autode hooldamise ja puhastamise ning nende transportimisega. Elektriautode positsioneerimiseks, kaugjuhtimiseks, tehniliste süsteemide ja kasutussessioonide staatuse jälgimiseks paigaldatakse autodesse kaardirakendus ja telemaatikaseadmed.

Car sharing’u idee pole pelgalt uuenenud ärimudel, vaid põhineb uuenenud tarbimismudeli ideoloogial – koostööl põhineval tarbimisel (collaborative consumption), mis on asendamas mistahes toodete ja teenuste traditsioonilist vaadet rentimisele, laenutamisele, vahetamisele ja kinkimisele tehnoloogia koostöövõrgustike abiga ning mida ajakiri Time nimetas üheks maailma enim muutvaks ideeks kümne seas. Nii võime nende hulka arvata nii suured tegijad eBay ja Craigslisti, eraisikulaenude portaali Zopa, reisiveebi Airbnb, kui ka lühirenditeenused Zipcar ja RelayRides. Uue generatsiooni koostööl põhineva tarbimise liikumine või koguni elustiil on viinud ajale jalgu jäänud tarbimise ärimudelid tänapäeva, propageerides vastutustundlikku tarbimiskultuuri ja vähendades ökoloogilist jalajälge. Nii on sündinud uued keskkonnad ParkatmyHouse, Zimride, Swap.com, Zilok, Bartercard ja thredUP. (Allikas: Collaborative Consumption Hub) Huvi korral vaata ideed kokkuvõtvat videot siin.

Loe ka Eesti Päevalehes samal teemal ilmunud lugu.

Andrus Jauk

äriarenduse osakonna juhataja

 

Kategooriad: Kevad 2013  

Kommentaarid

Lisa kommentaar