Turvalisus suurüritustel

Suurürituste portfoolio kosub. Jõudsalt

  • Kuupäev: 25.07.2014
    Autor: Julia Garanža
„Täna siin me kirjutame ennast ajalukku. Teeme oma tööd nii, et ka aastate pärast saaksime tunda uhkust nende ajalooliste päevade pärast," lõpetas oma kõne laulupeo eelsel külalislahkuse koolitusel valvedivisjoni direktor Villu Õun. Ees ootasid kaks pingelist päeva eestimaalaste uhkeimat rahvapidu: ainuüksi kontserti „Puudutuse aeg" külastas 67 000 inimest. Kolmel päeval nautis laulu- ja tantsupidu üle 153 000 inimese. Turvakvaliteedi proov kinnitatud.

Kristiina Eelmaa ja Kristjan Saarik Laulupeol 2014
Teenistusjuht Kristiina Eelmaa ja lennundusosakonna juhataja Kristjan Saarik lauluväljaku raadiotornis, kus laulupeo ajal asus operatiivteenuste staap

"Positiivsena võiks esile tuua selle, et peonädalal ei juhtunud peolistega ühtegi liiklusõnnetust ning peolistega seoses ei registreeritud ühtegi tõsist avaliku korra rikkumist”, tegi politsei poolse kokkuvõte Põhja prefektuuri korrakaitsebüroo juht Valdo Põder. 

Ürituste turvamise töömahud on kasvanud märkimisväärselt
Kui üldjuhul peetakse suve kergelt võtmise ajaks, siis turvaettevõtetes on see vastupidi kõige tihedam tööperiood. G4Si kontekstis tähendavad suvekuud lisaks veeohutuse tagamisele 15 Eestimaa rannas ka kümnete viisi erinevaid üritusi: kontserte, spordivõistlusi, laada- ning ettevõtete suvepäevi, kus samuti vajatakse nii mehitatud valvet kui ka rannavalvureid. See selgitab, miks valvedivisjoni tööpere naljalt suvepuhkusi ei võta.

Villu Õuna sõnul on ürituste turvamise mahud viimastel aastatel stabiilselt kasvanud. Käibe mõttes turvas G4S mullu viiendiku võrra rohkem üritusi kui aastal 2012. Tänavune trend on samuti positiivne: kuue kuu jooksul on ürituste turvamisega seotud käive kasvanud 52% võrreldes sama perioodiga mullu. „Olenemata meeletust töötempost ei luba me endale konveieriks muutumist. Iga üritus on ainulaadne, nagu ka selle juurde kuuluv turvakontseptsioon," räägib Villu Õun. „On suur vahe, kas hoida korda 10 000 tsiklimehe kärarikkas peopaigas või teha pealtnäha sama tööd 100 000 laulusõbra heaks, kellest ligi kolmandik on lapsed," lisab Villu. Neli viimast üritust - Harju Ralli, Harley Davidson, Tallinn Star Weekend ja XXVI Laulupidu - on nii formaadilt, publiku kui ka turvameetmete poolest täiesti erinevad. Samas inimesed, kes kõigi nelja suurürituse turvamises kaasa lõid, on paljuski samad.

Kogemus piletikontrollis häälestab elamuseks
„Ürituste mahu suurenemine ning soov pakkuda enamat kui pelgalt pileti- ja turvakontroll on põhjus, miks otsustasime pakkuda meie inimestele külalislahkuse koolitust. Teisisõnu, on see turvameeskonna häälestamine, mille eesmärgiks on sõbralik ja hooliv suhtumine külalistesse ning oskus jääda soliidseks ka siis, kui kontserdikülastaja ise seda pole," selgitab Villu Õun. Lennundusosakonna juhataja Kristjan Saariku sõnul, kelle „kontol" on enamik tänavuseid suurüritusi, sillutab iga turvameeskonna poolt hästi tehtud üritus tee järgmiseni. „Usaldusväärne taust, varasemate apsakate puudumine ning hea klapp publikuga on eelduseks, et küsitakse pakkumist ka järgmise ürituse turvamiseks," selgitab Kristjan ning lisab, et hea renomee on selles äris ülioluline.

Teenistusjuht Kristiina Eelmaa, kes vastutas laulupeo turvalisuse eest, lisab, et kõik laulupeol tööd teinud inimesed - rattaparklate valvurid, liikluse reguleerijad, turvatöötajad ja lõigu vanemad - on ära teeninud kiidusõnu. „Põrgukuumus, kümnete kilomeetrite jagu kõndimist, pidev suhtlus ning valmisolek ootamatusteks – kolm laulupeo päeva olid pingelised, kuid usun, et igaüks meist tunneb selle kogemuse üle südames uhkust. Laulupidu on eestimaalaste kõige olulisem pidu. Võimalus olla selle tegemise juures on suur au," lisab Eelmaa.

Laulupeoliste tagasiside
"Eilse laulupeo eest annaksin vapruse karika G4S Eesti õlletelgi turvadele. Ikka uskumatu hulk lapsevanemaid on valmis turvamehega rusikavõitlusesse astuma, et oma sülelapsega õlletelki pääseda." (Johanna-Mai Vihalem, 07.07 Facebook)

"Kiitus tublidele ja sõbralikele G4S turvameestele/naistele, kes Lauluväljakule saabujatele rõõmsal ilmel head pidu soovisid, väsinud väikemeestele lahkelt karamelli pakkusid ja tõestasid, et turvalisust on võimalik tagada ka nii, et väravas läbi ei otsita ja kotte pahupidi ei pöörata." (Aari Lemmik, 06.07 Facebook)

Õhutõrje G4Si moodi
Ühe näitena sellest, millega peab rahvusvahelise staari kontserdi turvamisel arvestama räägib Kristjan Saarik loo, mis selgitab, miks Andrea Bocelli kontserdil ei julgenud üle Lauluväljaku lennata ükski Pirita kajakas, paraplaanidest rääkimata. „Laulja nõudmistelistis oli üks reegel, et esinemise ajal ei tohi üle kontserdipaiga lennata ükski aparaat ega liikumisvahend. Vastasel juhul tõmmatakse mikrofoni juhe seinast välja ning publik võib koju minna. Arutasime oma meeskonnaga erinevaid võimalusi ning sõelale jäid teavitustöö paraplaneristide võtmeisikutele, informatsiooni levitamine varustaja kaudu ning kokkulepped Lennuametiga." Nii käisidki G4Si parlamentäärid Lasnamäe nõlval paraplaneristidele sõnu peale lugemas, saades Bocelli kontserdi ajaks selgemast selgema taeva.

Varasemaid üritusi
  • Eurovisioon 2002, AS Falck
  • XXIV üldlaulupidu ja XVII üldtantsupidu 2. – 4. juuli 2004: AS Falck
  • XXV laulu- ja XVIII tantsupidu: 4.–5. juuli 2009: AS G4S
  • EestiHarju Ralli 2014
  • Harley Davidson Super Rally 2014
  • Tallinna Star Weekend, sh Andrea Boccelli kontsert
Kategooriad: Turvalisus suurüritustel  

Kommentaarid

Lisa kommentaar