Turvasoovitused

Milline turvakaamera soetada?

  • Kuupäev: 31.07.2019
    Autor: Joonas Alliksaar / geenius.ee

Koju või töökohta turvakaamera soetamine võib pealtnäha lihtne ettevõtmine tunduda, kuid veidi teemasse süvenedes selgub, et kaameratel on palju erinevusi ning omadusi, mida tuleb arvesse võtta. Geenius portaal uuris turvakaamerate tehniliste aspektide kohta G4Si projektilahenduste osakonna juhilt Mart Veebelilt, kes tõi välja ka mitmed olulised faktorid, mida näiteks koju kaameraid soetades tuleks jälgida.

Mis on wireless kaamera head ja vead?
Kõrget turvalisust nõudvatesse kohtadesse wifi kaamerat ei soovita. Wifi võrgus olevat kaamerat on lihtsam saboteerida kui seda, mis on kaabli küljes. Samuti pole wifi ühendus alati kõige püsivam.

Samas kodus terrassi valvamiseks võib ka selline lahendus sobida, et juhtmete vedamist vältida, kuid tasub silmas pidada, et voolu on kaamerale ikkagi vaja, v.a mõningad akudega isendid.

Selliste kaamerate valik on üsna väike. Mõned tuntumad turvakaamerate tootjad ei paku seda tüüpi kaameraid üldse.

Kas alati tuleks valida ka öise võimekusega kaamera? Mida nende puhul tähele panna?
Nendes kohtades, kus pole head püsivat valgustust, on öörežiimi (ehk must/valge režiimi) ja infrapuna LED-idega turvakaamera kindlasti oluline. Pealegi valdav osa sissemurdmisi, varguseid pannaksegi toime hämaras ja pimedas.

Odavamate kaamerate LED-id ei valgusta paraku eriti kaugele ja kõik lähedal olevad objektid valgustatakse jälle üle.

Pildi kvaliteedi huvides tuleks valida kaamera, mille infrapuna LED-id valgustavad vähemalt 60 meetri kaugusele. Või siis vastavalt vajadusele, näiteks maja seinast väravani. Ja tähtis on, et kaamera oskaks oma valgusjõudu reguleerida ehk oleks intelligentsete LED-idega. Nii välditakse üle- ja alavalgustatust, et sissetungija poleks liiga ülevalgustatud ega liiga hämaras.

Soovitame intelligentsete LED-idega kaameraid, mis valgustavad vähemalt 60 meetrit ja suudavad oma valgusjõudu reguleerida. Nii ei valgustata lähedal olevaid objekte üle.

Kaamerate kvaliteet – kas tänapäeval üldse on enam halva kvaliteediga kaameraid ja mida resolutsiooni ning kvaliteedi juures tähele panna?
Valdav osa kaubandusvõrgust kättesaadavaid kaameraid ongi vähese võimekusega. Tootjaid on väga palju ja nende pakutava kvaliteedi puhul ei tea kunagi, mida sa täpselt saad. Nii võib juhtuda, et pealtnäha vahvate näitajatega e-poest tellitud kaamera ei hakka üldse töölegi. Eelistama peaks tuntumaid ja turvakaamerate osas kogenumaid tootjaid.

Kui inimene soovib kodu või oma ettevõtte valvamiseks kvaliteetset turvakaamerat, siis kõige lihtsam on küsida neid turvaettevõttelt, kes igapäevaselt selliste seadmete paigaldamisega tegeleb. Osasid tasemel turvakaameraid saabki ainult turvaettevõttelt või vastavalt paigaldusfirmalt, suvalisest (veebi)poest neid ei leia. Lisaks on turvaseadmetele spetsialiseerunud firmast seadmeid ostes kindlus, et seadmed on võimalik ka turvaettevõttega ühendada. Vahel satub meie juurde kliente, kes on veebiavarustest kokku ostnud erinevad kaamerad ja andurid ning soovivad need meie juhtimiskeskusega ühendada. Kahjuks ei ole see tihti võimalik.

Kui hakata ise turvakaamerate spetsifikatsioone vaatama, siis ei tasu neid numbreid lõpuni uskuma jääda. Oma silm on kuningas ehk mõistlik on ise konkreetse turvakaamera pildikvaliteet oma silmaga üle vaadata. Ehk turvakaamerat valides käitu nagu telekat, fotokat või nutitelefoni valides. Numbrilistest näitajatest tähtsam on see, mida sa tegelikult näed. Ka näiteks nutitelefonide kaamerate näitajaid võrreldes ei pruugi sa selgust saada, kumb tegelikult parem. Õige ettekujutuse annavad selle telefoniga tehtud fotod ja videod.

Turvaettevõttest kaamerat ostes ei tohiks olla probleem mõnda näidisvideot saada. Samuti võib neid otsida YouTube’ist või muudest netiavarustes olevatest allikatest.

Kui tehnilistesse üksikasjadesse laskuda, siis kaamera puhul tasub vaadata nelja omadust, mis on seotud pildi kvaliteediga, täpsemalt sellega, kuidas kaamera suudab keerulistes valgustingimustes selget pilti jäädvustada.
1. Resolutsioon
Minimaalne turvakaamera resolutsioon võiks olla Full HD 1920x1080 p ning 4 megapikslit või üle selle. Kui võtta 4K kaamera, siis sensoriga vähemalt 1/2 tolli või suurem. Muidu jääb hämaras pildi kvaliteet väga kesiseks. Ehk 4K-st pole kasu, kui kaamera ei suuda hämaras pilti näidata.

2. Dünaamika
Turvakaamera dünaamika on hea, kui ta oskab end hästi kohandada vastavalt valgustingimustele, näiteks olukorras, kus valgus otse kaamerasse paistab. Hea dünaamikaga kaamera suudab kehvades valgustingimustes kogu ruumi ära näidata nii, et ei teki pimedaid nurki ega ülevalgustatud alasid. Sellest suutlikkusest annavad parimat aimu näidisvideod.

3. Valgustundlikkus
Seda määratletakse nii värvilise kui ka must/valge videopildi puhul (kuigi Infrapuna LED-idega kaamera puhul ei ole must/valge pildi valgustundlikkuse näitaja väga oluline, sest valgust annavad infrapuna LED-id). Valgustundlikkuse väärtus näitab kui kehvades valgustingimustest suudab kaamera veel kasutatavat pilti kuvada. Parimate kaamerate valgustundlikkus on 0,1 LUXi või veel parem. Ka siin ei pruugi tootja näitajad olla kõige adekvaatsemad ja seetõttu tasub hämaras filmitud videopilt oma silmaga üle vaadata.

4. Sensor
Võiks eelistada kaamerat, mille sensor on vähemalt 1/3 tolli, parimatel on see ½ tolli ja suurem. See on oluline, sest see mõjutab kaamera valgustundlikkust.

Audio – kas ja kui oluline see on?
Siin peaks hoolikalt kaaluma, kas seda on vaja. Eramutes pole sellisel funktsioonil üldiselt suurt mõtet.

Osades linnades kasutatakse turvakaameratel audioanalüütikat, mis reageerib kõrgemale müratasemele, nagu püssipauk või autoavarii, mille peale kuvatakse näiteks häirekeskuses või turvaettevõtte juhtimiskeskuses pilt toimuvast kohe suurele ekraanile, et vajadusel ohuolukorras kiirelt reageerida. Ka Eestis on G4S mõnele objektile taolisi turvakaameraid paigaldanud.

Mikrofoniga kaameraid kasutatakse ka teenindusettevõtetes teeninduskvaliteedi hindamiseks.

Turvakaamera sisseehitatud mikrofonid pole üldjuhul väga hea kvaliteediga. Mürarohkes keskkonnas ei suuda need tihti selget heli jäädvustada. Seetõttu tasub turvakaamerale eraldi mikrofon paigaldada, sest korralikul turvakaameral on mikrofoni sisend olemas.

On ka turvakaameraid, mis on n-ö ruuporiga varustatud. See võimaldab õigusrikkujat kaamerapildist märgates talle kohe ruupori kaudu korraldusi anda, näiteks paluda territooriumilt lahkuda. Lihtsamalt öeldes saab sellist funktsiooni kasutades koduhoovi tunginud pätile peale käratada, et ta minema ehmatada.

Eestis on mõned avalikud objektid selliste kaameratega varustatud ja nii mõnedki huligaanid selle abil minema aetud.

Joonas Alliksaar, digi.geenius.ee

Kategooriad: Turvasoovitused  

Kommentaarid

Lisa kommentaar