Tuleohutus

Kuidas on võimalik, et pistikupesa on alati vales kohas?

  • Kuupäev: 26.01.2022
    Autor: Margit Sedrik

Mul on küll selline tunne, et pole pea ühtegi kodu, kus oleks piisavas koguses pistikupesasid. Või kui neid on piisavalt, siis on need täiesti vales kohas. Kui Sul on vaja, et see oleks kõrgel, on see madalal, ja kui vaja, et oleks paremas toa nurgas, on see hoopis esikus. Kuidas see küll ometigi võimalik on? 
Kuna elektrikut ju kohe välja ei kutsu, kes homme päev sulle sobivasse kohta seinakontakti paigaldaks, lähmegi kergema vastupanu teed. Ja selleks on pikendusjuhe. Kui palju, mis moodi, millal, milliseid ja kas üldse tasub pikendusjuhtmeid kodus kasutada? Panin siia kõik kirja
.


„Oskan öelda seda, et tuleohutuse peale inimesed iga päev enamasti ei mõtle. Murekohaks on just pikendusjuhtmete liiga vaba kasutamine. Pikendajad on mõeldud pigem ajutiseks kasutamiseks, mitte keedukannu ja boileri ühendamiseks.“ Nii rääkis mulle Nublulausuja Hain, kui temalt Eesti kodude tuleohutuse kohta küsisin.

Jah, pikendusjuhtmeid eestlased armastavad. Ja see on ka arusaadav. Elektrikut leida ei ole lihtne, tema töö maksab palju ja uue stepsli paigaldus ei ole just lihtne – selleni on vaja ka juhtmed vedada ning see on üks tolmune töö.
Seepärast kasutataksegi pikendusjuhtmeid. Ja sellest ei olekski midagi, kui neid kasutataks mõistlikult ning ajutiste lahendustena.


Milline on pikendusjuhtme kasutamise ABC

A. Ainult terve pikendusjuhe
Kui pikendusjuhe on pikemalt kasutuseta seisnud, vaata selle seisukord enne vooluvõrku ühendamist üle. Kui pikendusjuhe on katki või praguline, palun ära paranda seda ise isoleerpaela või teibiga. Kindlasti ei tohi kasutada katkise korpusega pikendust. Katkine pikendus vii jäätmejaama ning soeta endale poest uus, paraja pikkuse ja õige võimsusega juhe.B. Kasuta õige võimsusega pikendust
Pea meeles, et pikendusjuhtme kasutamisel tuleb jälgida selle võimsust, et Sa seda üle ei koormaks. Ülekoormatud pikendus võib kergelt süttida. Üldjuhul (kuid kontrolli kindlasti järele!) on koduseks kasutuseks mõeldud pikendusjuhtmete võimusus 3 kW. Sellest piisab, et ühendada näiteks teler, röster ja läptop. Kodukasutuseks mõeldud pikendust ei tohi kasutada tööstuslike tööriistade ühendamiseks ning suure voolutarbimisega seadmed – näiteks ahi, pliit, soojapuhur – tuleb ühendada otse seinakontakti.
Pikendusjuhtme võimsust tuleb kindlasti jälgida ka tööriistade kasutamisel, sest elektritööriistad on oluliselt võimsamad kui näiteks veekeedukann.
Kui kasutad poolile keritud pikendust, on oluline silmas pidada, et kerid juhtme poolilt lahti isegi siis, kui seda kogupikkuses ei kasuta. Poolile jäänud juhe hakkab kasutades kuumenema, võib seejärel sulada ja süttida.

C. Igasse olukorda sobiv pikendusjuhe
Ühte universaalset pikendusjuhet on keeruline leida. Seepärast tulebki läbi mõelda, kus ja mille juhtmeid on vaja pikendada. Kas on selleks elutoa televiisor, vannitoas kasutatav föön, elektriküünlad katuseräästas või soovid hoopis juhtme ühest aia äärest teise vedada ja pista kontakti elektrisae.
Niisketes ruumides peab kasutama kaitstud kontaktiosaga pikendust, millel märgitud niiskuskindluse klass IP või info, et see on pritsmekindel. Pikendusjuhtme võib ühendada vaid maandatud seinakontakti ja sealt lahti ühendada kohe pärast kasutamist.
Õues tuleb kasutada välisoludesse mõeldud pikendusi. Need on nii niiskuskindlad kui ka kaitstud kontaktidega, et vihm, lumi ja lihtsalt niiskus ligi ei saaks. Kui kasutad õues toas kasutamiseks mõeldud pikendusi, võib tekkida lühis või isegi elektrilöögi oht.
 


Kas jälle elekter on tulnud me vahele?

Mitte Sinu ja minu vahele, vaid hoopis seina vahele. Kus kohast ta sinna ometi sai? Eks ikka mõnest juhtmest, mis seina sees näiteks elektrikilbist külmikupistikuni jookseb. 2020. aastal oli kasutusel eluhoonete puhul kõige sagedasem tulekahju põhjus just elekter – sellest sai alguse veerand põlengutest.
Sa ei tea kunagi, mis võib süttida ja kus säde võib sädelema hakata. Näiteks võib põleng alguse saada seinas olevatest juhtmetest või ühendustest. Võib-olla on asi Su seina sees juba mõnda aega susisenud, aga Sa ju lihtsalt ei näe seda. Ka uus teler, interneti ruuter või akulaadija võivad süttida täiesti ootamatult. See kõik võib juhtuda ajal, mil Sind ennast kodus ei ole. Jah, NUBLU ka ei näe seina sisse ega oska ennustada, milline juhe särtsuma hakkab. Aga kiirelt Sind ja G4Si teavitada, kui mõni elektriühendus on paha peale läinud ja sellest juba toss või leek lahti läinud, oskab ta küll.
Nii saad kiirelt ise sellele kohutavale tulekahju algusele lõpu teha või saata oma koju abi.

 


Mida mitte mingil juhul teha, kui kasutad pikendusjuhet

  • Ära pikenda pikendusjuhet pikendusjuhtmega. Juba see lause on keeruline. Ja niisama keeruline, kui on see lause, on ohtlik tekkinud olukord.
  • Samuti ei ole hea mõte kõige selle külge veel adapterit paigaldada. Nii võid elektrisüsteemi kergesti üle koormata. Teise külge on ühendatud pikendusjuhe tarbib ka voolu ja kui sinna ühendada veel paar elektriseadet, ongi ohtlik olukord käes.
  • Ära paranda ise pikendusjuhet ega monteeri omavahel mitut kokku. Hea mõte pole ka mitmest vanast juhtmest ühte teha. Usu mind, välja ei tule uus juhe, vaid mitme vana juhtme kombinatsioon, mis on süttimisohtlik.
  • Ära pane pikendusjuhtme ühenduse peale riided, vanu ajalehti või muid kergesti süttivaid esemeid. Samuti ära pane pikendusjuhet näiteks vaiba alla. See ei saa seal piisavalt õhku, võib nii kuumeneda ja kui süttib, on hea põlengumaterjal juba lähedal.


Mida teha, kui pikendusjuhe või kontakt on soe või tunned kärsahaisu

Ühenda pistik kohe seinakontaktist välja, lase pikendusjuhtmel jahtuda ning ära seda juhet enam rohkem kasuta. 
Soovitan sul pikendusjuhet kasutada vaid ajutise lahendusena ja oma olemasolevad pikendused iga kord enne kasutamist üle kontrollida.
Samuti on hea mõte vananenud juhtmed välja vahetada. Mõni asi lihtsalt ei ole igavene. Ja kui järgmine kord remonti plaanid, võta hetk aega ja mõtle hästi täpselt läbi, kuhu seinakontaktid paigaldada. Pigem paigalda mõni rohkem kui vähem.
 

Kategooriad: Tuleohutus  

Kommentaarid

Lisa kommentaar