Rannavalve

Ajateenijad õppisid veega suhtlema

  • Kuupäev: 31.08.2018
    Autor: Reimo Raja, kommunikatsioonijuht

28. juulil osales ligi 170 Vahipataljoni ajateenijat veeohutuskoolitusel, mis algas teooriatundidega väeosas ning lõppes praktilise osaga Pirita ranna vetes. Koolituse korraldas ajateenijatele G4S Eesti ja tegemist oli esimese taolise ja nii mastaapse veeohutuskoolitusega Eestis.

 

„Peame oluliseks, et ajateenijad oleksid võimalikest veekeskkonnaga seotud ohtudest teadlikud ning oskaksid hädaolukordades nii end kui kaasvõitlejaid päästa,“ ütles sõjaväepolitsei Vahipataljoni ülem major Romet Kaevu. „Veel õpivad ajateenijad teenistuse jooksul mitmeid praktilisi oskusi, millest on kasu ka tsiviilelus. Näiteks läbivad nad ka tuleohutuskoolituse ning meditsiiniõppe.“

 „G4S rannavalve eesmärk oli õpetada ajateenijad veega suhtlema ja anda neile oskused erinevateks olukordadeks, mis ajateenistuses veega seonduvalt ette võivad tulla,“ ütles G4S Eesti rannavalve juht Henry Seemel. „Sageli on just noored mehed need, kes võtavad veekogude ääres hulljulgeid riske, mõtlemata tagajärgedele. Seega on ajateenijate veeohutusalane praktika eriti oluline.“

Teooria kuival maal

Päeva esimeses pooles omandasid noorsõdurid esmalt Miinisadama linnakus teoreetilised teadmised veeohutusest. Vetelpäästjad tutvustasid sõduritele erinevate veekogude omapärasid, nendes varitsevaid ohtusid ning veekogude ületamise viise.

Räägiti sellestki, mis on alajahtumine ja kuidas seda vältida. Loomulikult õpetati ajateenijatele päästevõtteid, kannatanu transportimist ja veetakistuste ületamist. Samuti  varustuse pakkimise kunsti, et see kuivaks jääks ja oleks abiks ka veepinnal püsimisel. Vajalikud tarkused andsid neile G4S rannavalve juht Henry Seemel ning kutselised vetelpäästjad Karl Seemel ja Nikita Berendejev.

Praktika vees

Pärast teoreetilist osa kuival maal ja kosutavat lõunat liikusid ajateenijad Pirita randa G4S rannavalve staabi juurde, kus noorsõdurid said teoreetilisi teadmisi praktikas rakendada. Prooviti varustuses vees liikumist päri- ja vastulainet, takistuste ületamist nii vee pinnalt kui vee alt, päästevõtteid ja kannatanu transportimist.

Veeraja pikkuseks oli pool kilomeetrit ja sügavus ulatus kohati kahe meetrini. Neile, kel ujumisoskus kehv või tundsid end vees ebakindlalt, seoti õlavarre ümber ohutuslint, et vetelpäästjad ja kaasvõitlejad teaksid neil hoolikamalt silma peal hoida.

Veerännaku ajal tagasid ajateenijate ohutust kahe vetelpäästepaadiga ning juhendasid neid staažikad päästjad  Elise Käit , Aeksandr Semelit ja  Iiris Embrich. Lisaks oli kaldal G4S rannavalve meedik, et vajadusel esmaabi anda.

Kuigi õhutemperatuur ulatus sel päeval 27 kraadini, siis veesoojus oli vaid 13 soojakraadi, mis andis ajateenijatele korraliku karastuse jahedas merevees. Vaatamata või hoopis tänu karastavale veele läbis enamik ajateenijaid takistusraja edukalt.

Selline koolituspäev andis igale osalejale selge tunnetuse, milleks ta vees võimeline on, milline on tema vastupidavus ja suutlikkus veekogus erinevaid ülesandeid täita. Ning seda kõike professionaalsete vetelpäästjate juhendamisel ja valvsa pilgu all.

Väärib jätku

Henry Seemel soovitab Kaitseväel selliste koolituspäevadega jätkata ja laiendada teistessegi väeosadesse, muutes sellise koolituse regulaarseks.

„Ajateenistuses olevad noormehed on just sellises vanuses, kus tahavad oma võimeid proovile panna. Paraku võivad jõu- ja ilunumbrite näitamised veekogudes lõppeda traagiliselt ja seda seetõttu, et noor inimene pole saanud ohututes tingimustes proovida, milleks ta tegelikult vees võimeline on ning kuidas tema keha ja mõistus ebakindlas olukorras reageerib,“ selgitas Seemel. „Vahipataljoni ajateenijatele antud teadmised ja praktilised oskused aitavad osalenutel edaspidi ohtlikesse olukordadesse mitte sattuda või siis nendest edukalt välja tulla.“

Seemel lisas veel, et G4Sil on kindlasti huvi sellist koostööd Kaitseväega jätkata ja rannavalve kogemusi ajateenijatele jagada. „G4Sil on pikaajaliste kogemusega vetelpäästjate meeskond, kes on treenitud ja koolitatud ning saavutanud aastate pikkuse tööga kõrge maine,“ lisas Seemel.

Kommentaarid

Lisa kommentaar