Lapsed ja noored

Tartust joostes Rio de Janeirosse ja tagasi

  • Kuupäev: 05.09.2011
    Autor: Andres Lember

Esmapilgul võimatuna tunduv väide pealkirjas (ookean ju vahel) omandab märgilise tähenduse, kui silmas pidada kolmikõdede Leila, Liina ja Lily Luige eesmärki ja unistust – joosta 2016. aastal Rio de Janeiros olüpiamaratoni.

Arvestades, et neidude treeningmaht püsib praegusel tasemel, koguneb igaühel neist selleks ajaks (ligi kuue aastaga) umbes 22000 jooksukilomeetrit. See on vahemaa, mis Google Earthi andmeil katab linnulennult ära teekonna Tartust Brasiilia sambakarnevali pealinnana tuntud Rio de Janeirosse ja tagasi. Etteruttavalt olgu öeldud, et Rio sobib ülihästi, sest tants on jooksu kõrval õdede teine suur kirg. Kolmas kirg on loomulikult suvine töö G4Si rannavalves.

Poolteist aastat tagasi hakkasid õed harjutama Eesti ühe edukama kergejõustikutreeneri Harry Lembergi käe all. „Väiksemaid eesmärke ei tasugi seada,“ kommenteerib Lemberg neidude olümpiaunistust. „Kui kõik jätkub plaanipäraselt, ei ole selles midagi võimatut – Londoni olümpia on nende jaoks ehk liiga lähedal, kuid hea õnne korral võiks Leila ja Liina isegi juba järgmisel aastal B-normi (2.43) ära täita.“

Esimesed edusammud on juba tulnud, Eesti meistrivõistlustelt on võetud nii mõnigi medal. Maikuisel SEB Tartu jooksumaratonil oli Liina naiste arvestuses kolmas, Leila neljas ja Lily seitsmes. Juuni algul Rakvere poolmaratonil oli Liina esimene, Leila teina ja Lily kuues.

„Mul on neisse usku, nad on väga motiveeritud, tublid ja kohusetundlikud – tahavad rohkemgi teha, kui vaja ja pigem tuleb neid tagasi hoida,“ ütleb treener. „Õdede areng on olnud üllatavalt tugev.“ Lembergi sõnul peitub õdede edu saladus just selles, et neiud on elu aeg mõõdukal määral sporti teinud ja liikunud. „Samas ei ole nad kasvava organismi ajal tugevat koormust saanud, neid ole trenniga n-ö ära tapetud,“ selgitab treener. „Nüüd, 25aastaselt on nende organism valmis, et tõelist trenni teha ja koormusi taluda.“

Oma unistuse teoks tehes püstitavad neiud omalaadse rekordi – teadaolevalt ei ole olümpiamängudel varem kolmikuid koos võistelnud. Vähemalt ei suuda sellist fakti meenutada Lemberg ega spordiajakirjanik ja -ajaloolane Tiit Lääne. „Näiteks vendi on küll olnud – isegi Eestist kaks paari, mõlemad purjetajad,“ ütleb Lääne. „1928.a Amsterdami mängudel pronksi saanud Georg ja Andreas Faehlmannid ning N-Liidu hõbedane paatkond Soulis – Toomas ja Tõnu Tõnisted, kes Eesti eest võisteldes Barcelonas 1992. aaastal pronksi võtsid.“ Lääne usub, et tugeva kajastuse saaksid olümpialastest kolmikud maailma meedias kindlasti.

kolmikud

Kui maailma tippspordis peavad Leila, Liina ja Lily end veel tõestama, siis G4S rahva seas neiud reeglina tutvustust ei vaja. 2003. aastal alustasud nad rannavalve abilistena Noorteklubi töömalevas. Sealt see pisik suvise kire – vetelpäästjatöö vastu alguse saigi. „Tihti jäime kauemaks kui ametlik tööaeg ette nägi,“ meenutab Liina. Lily lisab, et vahel lubasid päris-rannavalvurid töömalevlastel ka vormi selga proovida: „See oli päris uhke tunne!“

Nüüdseks on õed Tartu ja Lõuna-Eesti randades vahelduva eduga viis suve ametis olnud. Nad ei kujuta ettegi, et see teisti võiks olla. Ütlevad kui ühest suust, et see on parim töö, mida suveks soovida – värske õhk, võimalus palju liikuda.

Lisaks rannavalvetööle ja kahele trennile päevas annavad õed Annelinna noortekeskuses ka tantsutunde. Hiphopiga hakkasid neiud tegelema 9. klassis. Liinat on tants mõjutanud sedavõrd, et ta õpib Viljandi Kultuuriakadeemias tantsu erialal. Leila ja Lily omandisid Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis bioanalüütiku kutse, kud tants köidab neidki jätkuvalt. Neiud on IDO-võistlustel saavutanud Eesti ja Baltikumi meistritiitleid. Viimati võis laiem avalikkus neid näha tantsimas Supestaari saate superfinalisti Artjom Savitski esinemisel.

Eesti esimene meistritiitel pikamaajooksus tuli õdelele juuni viimasel päeval, kui Liina võitis 10 km distantsi kulla. Leila sai hõbemedali ja Lily oli kaheksas.

Võimalusel teevadki õed kõike koos. Niivõrd koos, et neil on raske üksteisele isegi erinevaid iseloomuomadusi leida. Väikese arutamise järel lepivad nad siiski kokku, et Lily naerab kõige rohkem, Liina räägib kõige rohkem ja Leila on kõige tõsisem.

Kategooriad: Lapsed ja noored   Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar