Meie töötajad

G4S Eesti koroonablogi (osa 2): teenused toimivad, kuid töömahud vähenevad

  • Kuupäev: 30.03.2020
    Autor: Reimo Raja, kommunikatsioonijuht

Anname ülevaate, kuidas on eriolukord ja COVID-19 viiruse levik mõjutanud G4S Eesti tööd ja meie inimesi.

G4S teenused toimivad endiselt hästi – ettevõtteid ja sularahaautomaate on suudetud sularahaga varustada, juhtimiskeskus töötab, patrullid sõidavad, turvatöötajad valvavad erinevaid asutusi, tehnikud hooldavad turvasüsteeme ja tulekahjusignalisatsioone. “Sügav kummardus meie eesliini töötajatele, kes oma tööd viiruseohtu ja eriolukorda trotsides teevad,” ütles G4S Eesti juhatuse esimees Priit Sarapuu.

Koroonaviiruse COVID-19 diagnoosiga on haiguslehel kolm töötajat, kelle üldine tervislik seisund on hea. Kodus karantiinis on veel 70 inimest, kuid see arv pigem väheneb, sest kahenädalane karantiiniaeg saab paljudel läbi.

35 000 euro eest desinfitseerimis- ja kaitsevahendeid

“Hangime desinfitseerimis- ja kaitsevahendeid pidevalt juurde, et meie töötajate jaoks oleks varud piisavad. Lisaks kohapealsetele kontaktidele aitab meid näomaskide hankimisega G4S grupp,” selgitas Sarapuu.

Desinfitseerimisvahendite varusid täiendatakse pidevalt, sadade liitrite kaupa, lisaks on pandud desinfitseerimislapid ühiskasutuses olevatesse autodesse. Praegu oodatakse 30 000 näomaski saabumist. Selleks saadi vajalikud kontaktid G4S grupilt, kellega pidevalt koostööd tehakse ja infot vahetatakse. Lisaks aitasime Leedu G4Si, saates neile 10 000 kummikinnast. Kokku on desinfitseerimis- ja kaitsevahenditele kulunud vähemalt 35 000 eurot.

Töömahu languse tõttu minnakse osalisele tööajale

Valitsuse seatud piirangud koroonaviiruse COVID-19 leviku takistamiseks mõjuvad rängalt Eesti majandusele ja ettevõtetele. “Paljud meie kliendid on raskustes. Paraku on nii, et meie klientide käekäik mõjutab ka meid,” ütles Sarapuu.

“Oleme eriolukorra algusest pingutanud selle nimel, et meie inimestel oleks tööd. Siiski oleme täna seisus, kus mehitatud valve mahud on oluliselt vähenenud,” lisas ta.

G4S Eesti valvedivisjoni direktori Villu Õuna sõnul tehakse nõudluse vähenemise tõttu märtsis üle 11 000 töötunni vähem, aprillis võib selle arvu vähemalt kahega korrutada. “See tähendab, et meil ei ole võimalik täiskoormusega tööd kõigile tagada. Püüame turvatöötajate koormust ühtlasemalt jaotada, et tööd jätkuks kõigile, ja oleme alustanud oma inimestega läbirääkimisi osakoormusele üleminemiseks,” selgitas Õun. Lisaks ootab ettevõte turvatöötajatelt suuremat paindlikkust töötada erinevatel valveobjektidel. “Teeme kõik, et oma inimesi hoida,” lisas ta.

Olukorda leevendab mõnevõrra lisatellimuste hulk, sest eriolukorra tõttu on mõnel kliendil turvateenuste mahtu tarvis suurendada. Näiteks on vaja jälgida, et inimesed eriolukorra reeglitest kinni peaksid. Turvatöötajad saavad vajadusel sekkuda ja teha selgitustööd.

Rahavedajad on valmis kuu alguse nõudluse kasvuks

Kuna paljud kauplused ja teenindusettevõtted on suletud, siis näitavad sularaha mahud samuti vähenemise märke. Aprilli alguseks võib aga prognoosida nõudluse kasvu ning selleks on sularahavedajad ja -töötlejad valmis. Sularahaautomaatide täituvust monitooritakse ja minnakse neid vajadusel kohe täitma.

“Pakume sularaharingluse tagamisel elutähtsat teenust. Meie rahavedajad ja -töötlejad teevad tänuväärset tööd ja tõrkeid pole seni olnud,” ütles G4S Eesti sularahadivisjoni direktor Peeter Torim. “Pole vahet, mis lahendust maksmiseks kasutate, järgige alati elementaarseid hügieenireegleid. Sularaha pole kuidagi ohtlikum kui muud pinnad, millega inimene kokku puutub,” rõhutas Torim.

“Me peame jätkuvalt oma logistikat ümber korraldama seoses kaubanduskeskuste sulgemisega, aga see pole nii suur muutus kui eriolukorra alguses,” selgitas olukorda G4S Eesti Põhja piirkonna rahaveo juht Argo Räpp. “Loodame, et järgmised nädalad on rahulikumad,” lisas ta. Sellegipoolest tuleb olla valmis pidevateks muutusteks, et klientidele vastu tulla.

G4S patrullid aitavad avalikku korda valvata

G4S Eesti patrullteenistuse osakonna juhi Janec Mururanna sõnul on kohalikud omavalitsused tellinud ettevõttelt patrulliringe, et omavalitsuse territooriumil silma peal hoida. “Aitame kontrollida näiteks mänguväljakuid, et inimesed sinna ei koguneks ega vandaalitseks,” ütles Mururand. G4S on paljude kohalike omavalitsuste turvapartner.

Samuti ollakse abiks politseile. “Teeme koostööd ja aitame jälgida, et inimesed eriolukorra reeglitest kinni peaksid,” lisas Mururand. Vajadusel annavad üle Eesti paiknevad 70 G4S patrulli probleemkohtadest politseile infot.

Kuna lõbustusasutused ja enamik teenindusettevõtteid on suletud, siis on ka patrullidel viiendiku jagu vähem väljakutseid. Samal ajal tagab see kiirema reageerimise neile, kel turvapatrulli appi vaja.

G4S juhtimiskeskus testib kriisiplaane 

Kuigi hetkel töötab G4S juhtimiskeskus, kus töödeldakse kõikide klientide häireteateid, samamoodi nagu tavaolukorras, siis toimepidavuse tagamiseks proovitakse läbi ka kriisiplaane.

“Testime kaugtöövõimalusi. Nii võime kindlad olla, et kõik töötab nagu vaja ja saame selle lahenduse kasutusele võtta, kui olukord seda nõuab,” selgitas G4S Eesti juhtimiskeskuse juht Reiko Tääker.

Häireteadete maht on hetkel pisut väiksem kui tavapäraselt. See aeg, mil turvateenust kasutavad hooned on püsivalt valves, on aga tavapärase olukorraga võrreldes pikem.

Aitasime tabada varaste pundi ja päästsime vingusurmast inimese

Hoolimata eriolukorrast seisab G4S Eesti ikka selle eest, et Eesti oleks turvalisem. Viimastel kuudel kimbutasid meie kliente vargad, kes murdsid sisse Lõuna-Eestis asuvatesse kauplustesse ja tanklatesse. “Kurjategijate tabamiseks ja varguste ennetamiseks juurutasime koostöös politseiga mõned lisategevused,” ütles Tääker.

Ööl vastu 24. märtsi saime järjekordse häireteate Viljandimaal Vastsemõisa külas asuvast kauplusest sellest hoolimata, et vargad püüdsid turvasüsteemidest mööda hiilida. “Teavitasime häiresignaalist kohe politseid, samuti märkas varaste tegevust üks pealtnägija,” kirjeldas Tääker.

Politseioperatsiooni käigus peeti kinni kolm meest, keda politsei sõnul kahtlustatakse kümnetes sissemurdmistes ja vargustes tanklatest ning kauplustest.

Prokuratuuri taotlusel vahistas Tartu maakohus 30-, 33-, ja 34-aastase mehe. Varguste eest võib neid politseile varasemalt tuttavaid mehi oodata kuni viieaastane vangistus.

Tääker rõhutab veel, et kuna praegu on inimesed püsivamalt kodudes, siis see võib kaasa tuua rohkem tulekahju häireteateid Nublu suitsu- ja vinguandurilt või koduvalve seadmetelt. Inimesed on rohkem kodudes ja nii kasvab seal ka tõenäosus tuleõnnetusteks. Möödunud reedel päästis G4S patrull Võrus vingusurmast naise, kel oli ahjus toit kõrbema läinud samal ajal, kui naine ise magas sügavat und. Anduri häiresignaali ta ei kuulnud ja ärkas alles siis, kui ust maha lõhuti.

Reede õhtul läks patrull appi Vändras elavale perele, kel ajas ahi suitsu ja vingu tuppa, kuna ahjusiiber unustati avada. Pühapäeva õhtul saime tulekahju häireteate Kundas asuvast kortermajast. Klient oli supi keetmise ajal diivanile magama jäänud ja toit läks kõrbema. Õnneks ärkas ta Nublu häiresignaali peale üles. Kõik nimetatud pered kasutasid Nublu suitsu- ja vinguanduri teenust, mis edastab häireteate G4S juhtimiskeskusesse. Vajadusel saadetakse appi G4S patrull või vabatahtlikud päästjad, kellega igapäevaselt koostööd tehakse.

Kaubanduskeskustes jälgitakse, et inimesed distantsi hoiaks

Reedene päev oli kaubanduskeskuste turvatiimidele tihe, sest siis hakkasid keskustes kehtima veelgi suuremad piirangud. Turvatöötajate ülesanne on jälgida, et inimesed hoiaksid keskuses käies kahemeetrist vahet ja vajadusel juhivad sellele tähelepanu. Kuigi enamus kauplusi on külastajatele suletud, siis e-tellimuste täitmiseks käib osades ärides töö edasi.

Jaanika Kaarits, G4S vahetusevanem Ülemiste Keskuses ütles, et kuigi keelatud alad, nagu puhkealad ja ajutiselt suletud äride alad, on piiritletud lindiga, kipuvad mõned külastajad ikka sinna minema. Turvatöötajad hoiavad silma peal, et sellist käitumist ära hoida.

Kui üle-eelmisel nädalal tuli Viru Keskuse turvatiimil mõni noortekamp koju saata, siis eelmisel nädalal oli märksa rahulikum, selgitas G4S objektijuht Andre Äkke. Praegu jälgitakse üldist korda ja seda, et kõrvalised isikud ei läheks keskuses asuvatesse kauplustesse, mis toimetavad e-poena edasi.

Tartus Eedeni Keskuses valvab G4S nii keskust tervikuna kui ka toidupoodi Maksimarketit. Kuna Eeden asub kesklinnast kaugemal, siis G4S objektivanema Arvi Laasme sõnul noortepundid sinna ei kipu – see probleem sai juba aasta tagasi lahendatud. Pigem tulevad vahel eakamad prouad juttu ajama. Nendelegi saab siis meelde tuletada, et kõige turvalisem on pärast ostude tegemist otse koju minna.

Seoses turvatöö mahu vähenemisega kaubanduskeskustes suunduvad mõned turvatöötajad edaspidi teistele objektidele tööd tegema. Turvatöötajad mõistavad praegust olukorda, kuid tunnistavad, et teadmatus on mõnevõrra häiriv, sest keegi ei tea, kaua eriolukord kestab.

Turvatehnikud tegelevad plaanilise hoolduse ja paigaldusega

Turvatehnikud tegelevad peamiselt plaaniliste turvatehnika hoolduse ja paigaldustöödega. “Varasemaid tellimusi on nii palju ees, et tööd hetkel jätkub,” ütles G4S Eesti turvatehnikadivisjoni direktor Priit Orasson. Ta rõhutab, et turvalahenduste ja tulekahju avastamise süsteemide korrashoidmine, hooldamine on väga oluline ka praegusel ajal. Ikka selleks, et need oleksid töökorras ja tulekahjudest või sissemurdmistest märku annaksid.

“On ka kliente, kes tehnikuid oma asutusse või koju ei soovi,” lisas Orasson. See on praeguses eriolukorras täiesti mõistetav. Sellisel juhul lükkame korralised hooldused kliendiga kokkuleppel hooldusvälba võrra edasi tulevikku.

Kategooriad: Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar