Meie töötajad

Jõulumees: Parim kingitus on hea tuju

  • Kuupäev: 25.12.2019
    Autor: Esme Kassak

Haarasime keset kõige toimekamat aega kinni jõulumehe mantlisabast ja esitasime talle mõned küsimused, millele oleme ammu tahtnud saada vastuseid. Mis paneb iga aasta sirutama kätt punase mantli järele ja kihutama ühest kodust teise? Ja kas turvatöö kogemusest ka ses ametis kasu on?

Räägi jõulumees, kui kaua Sa seda ametit oled juba pidanud?
Päris esimest korda proovisin ma jõulumehe ametit juba 18 aastat tagasi. See oli ühe valla jõulupeol. Mäletan, et üritus oli pikk ja ma ei saanud midagi süüa, sest habe oli nii tugevasti näkku kleebitud. Aga üritus ise oli väga kihvt, kõigile meeldis. Tõsis kemalt hakkasin jõulumeest tegema kolm aastat tagasi. Eelmisel ja sel aastal võtsin osa ka jõuluvanade konverentsist.

Mida te seal jõuluvanade konverentsil teete?
Jõuluvanade kokkutulek on üks tore traditsioon, mida veab Pärnumaal asuv Jõuluvana Korstna Talu. Jõulumehed saavad enne esimest adventi kokku ja vahetavad omavahel kogemusi, annavad häid ideid ja soovitusi. Alati käime kohaliku omavalitsusega koostöös ka kandi tublisid inimesi külastamas ja meeles pidamas. Sel aastal toimus kokkutulek Kihnus ja külastasime teiste seas Kihnu Virvet.

Turundajad mõtlevad jõuludele juba jaani aegu, tavainimene näeb esimesi märke lähenevatest pühadest oktoobris. Millal Sinu jaoks jõulud algavad?
Siis kui esimest korda teed verivorstide proovisöömist novembris. Aga jõulumehe töid hakkame juba varakult kokku leppima, septembris. Päris plaane, kes millal ja kuhu saab minna, teeme novembris. Tuleb arvestada, et mõni tahab ennekõike meelelahutust, teine võtab jõuluaega jällegi rahulikult – see on peresisene asi ja rohkem lastele. Neist soovidest lähtuvalt jagame omavahel tööd ära. Aga jõuluüritusi tehakse juba ka enne detsembrit, et ruttu kaelast saada, lisaks on siis odavam neil korraldada.

Miks Sina pead jõulumehe ametit?
Mina teen jõuluvana, sest see on üks tore amet. Muidugi ma teenin sellega lisa, aga see ei ole kõige tähtsam.

Mis siis on tähtis? Mis Sind uuesti ja uuesti jõulumehe mantlit selga ajama paneb?
Selle kohta on mul üks lugu. Kõik sai alguse kõige esimesest käigust, kui ma kolm aastat tagasi peresid külastasin. Me leppisime perega kokku, et jõuluvana tuleb jutuga, et otsib naabritüdrukut. Kui ma siis läksin, hüppas see tüdruk oma kahe meetri kõrgusele, pea läks minu omast kõrgemale – nii ekstaasis oli. “Siit sa enam kunagi ära ei lähe!” Siis ta tahtis pilti teha ja sõbrannale rääkida. Hea, et ma ei jõudnud seda naabritüdruku juttu rääkida, muidu oleks sinna ka pidanud minema.

Seega rõõm?
See on selline eriline enesetunne. Nagu oleksid midagi ära teinud.

Milline on kõige meeldejäävam jõulukink?
Mina ütlen ikka, et ma ei kingi inimestele asju. Ma kingin head tuju. Ma kingin naeratust, kingin lootust. Mõni tegu, mis läheb kellelgi korda. Tihtipeale ei ole kingipakk üldse oluline – see on nagu pisike autasu. Kingitus on see, et inimene julgeb tulla jõuluvana juurde, olgu ta suur või väike.

Mõned lapsed tõesti ju kardavad. Kuidas nendega hakkama saad?
Lastega saab alati mängida. Neid saab ka kambas kutsuda, kui nii on julgem. Kodus saab võtta mõne asja ja juhtida lapse tähelepanu sellele, et mis see või see on. Kui laps hakkab sinuga rääkima, on kõik korras. See on mul elust enesest tulnud kogemus, sest olen hädajuhul sattunud last hoidma. Kui ta siis oma hirmu ületab, teeb see rõõmu meile mõlemale.

Aga suurte inimestega?
Suurte puhul aitab jää murda, kui mõne nalja viskad. Teine nipp on lasta tal end natuke tähtsamana tunda. Tihtipeale aitab, kui teietada ja tema tunneb end respekteerituna. Turvatöös on samamoodi. Ja mis seal salata, oma roll on ka korralikul riietusel. Nii nagu viksi turvameest kuulatakse paremini, nii mõjub ka jõuluvana uhkes rüüs märksa tõsiseltvõetavana. Iga detail olgu paigas!

Kas jõulumehe ametis on turvatöö kogemusest kasu?
Kuna turvatöös on järjest olulisem hea klienditeenindus, siis see kogemus on küll kulunud marjaks. Turvatöötajana puutud pidevalt kokku väga erinevate inimestega, kelle kõigiga tuleb leida ühine keel, sest vaid nii saab olukorrad hästi lahendada. Samamoodi on jõulumehe ametis. Kui mina olin veel väikene mees, siis käis näärimees, kel oli vits vööl. Vot see oli hirmus! Hea sõna on ikka kõige tähtsam.

Jutud käivad, et Sind võib oodata pühade ajal töötavate G4Si turvatöötajate juurde? Kuidas Sa plaanid kõigi juurde jõuda?
Mina üksi igale poole tõesti ei jõuagi, aga nagu teada, siis jõuluvanasid on palju. Nad üritavad kõik kohad läbi käia. Kui me töö juurde ei jõua, siis tuleme kindlasti koju. Kui ise koju ei jõua, siis on meil päkapikud abilisteks, jõulumemm aitab ka vahel kaasa.

Tõsi on muidugi ka see, et igale poole ei õnnestu mul karmide turvareeglite tõttu pääseda. Näiteks eelmisel aastal käisin ühes kesklinna kaubanduskeskuses. Mul lubati kenasti seal maha istuda ja kommi jagada, aga mind kogu aeg jälgiti. Sealne turvatöötaja uuris mu käest, kust olen G4Si kommid saanud. Ütlesin, et need olid korviga ukse juurde jäetud ja üks inimene ei tohiks üksi sellist kogust komme ära süüa ja jagan nüüd laiali. Pärast juhendati mind kõige otsemat teed mu sõiduvahendi juurde. Neil oli kogu mu liikumistee algusest peale teada: millega ma tulin ja kuhu sõiduvahendi jätsin. See oli tegelikult hea ja turvaline tunne. Mul oli väga heameel neile kingitus üle anda, sest nad teevad väga head tööd.  

Milleks tuleb jõulumehe tulles valmis olla?
See on iga aasta samamoodi. Tavaliselt vahetab jõuluvana paki viisi või salmi vastu, sest igasugune väike etlemine teeb jõulumehe meele rõõmsaks ja jõulud suuremaks. Peaasi, et inimene seisab sirge seljaga ja julgeb end väljendada. Ainult üks väike soovitus! Kõik, kes on pikemad kui jõuluvana sau, ei tohi enam lugeda salmi “mina olen pisi-pisi, ära minult salmi küsi”. Mulle väga meeldiks ka, kui luuletus tuleb täitsa oma pea seest välja, mitte nutiseadme ekraanilt. Salm tulgu peast ja puhtast südamest!

Mida soovid uueks aastaks?
Ma arvan, et rohkem naermist. Et teeksid paljusid asju iseendale ja sellepärast, et sulle meeldib. Juba hommikul looksid endale sellise meeleolu. Mina teen ka jõulumeest sellepärast, et mulle meeldib.

Kategooriad: Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar