Meie töötajad

Marika Abner – Jüri Gümnaasiumi lemmik

  • Kuupäev: 02.09.2019
    Autor: Esme Kassak


Marika Abner. Foto: Tuuli Saarniit

Turvatöötajat on harjutud nägema appi tõttamas öösel pubides-baarides, takistamas pikanäpumehi kauplustes, turvamas suurüritusi… Üha enam aga mõtlevad turvalisuse peale ka koolid, et miski ei segaks õppimist ja õpetamist. Üks selliseid koole on Jüri Gümnaasium, kus kümme aastat on turvatöötaja-administraatorina ametis olnud G4Si turvatöötaja Marika Abner.

Marika tuli G4Si (toona ESS) tööle juba 1996. aastal. Enne turvatöötajana koolis tööle asumist on ta töötanud valvekeskuse operaatorina, andmebaasi administraatori ja ka sekretärina. Miski on igatahes Marikat koolis hoidnud ning oma tööd teeb ta südamega. Seda on märganud ka koolipere, kes esitas Marika aasta tagasi Aasta Õpetaja 2018 konkursile hariduse sõbra kategoorias. Marika jõudis maakondlike finalistide hulka ning ühena nominentidest kutsuti ka Aasta Õpetaja Galale. Aitäh sellise tunnustuse eest, Jüri Gümnaasium!

Et koolirõõm oleks suurem

Märtsis jagasid Jüri Gümnaasiumi õpetajad ja direktor Marika kohta lahkelt tagasisidet “Märka turvateenindajat” kampaania raames ning Marika pälvis G4Si “Kliendi lemmiku” tiitli. Kevadel esitasime Marika Eestimaa parima turvatöötaja kandidaadiks Eesti Turvaettevõtete Liidule. Meie rõõmuks valitigi Marika Abner aasta 2018 turvatöötajaks.


Marika Abner pälvis kevadel Aasta Turvatöötaja 2018 tiitli. Foto: Tuuli Saarniit

„Marika kohaolek muudab koolimaja turvalisemaks ja rahulikumaks paigaks. Tänu sellele saavad õpetajad teha oma tööd rahulikuma südamega ning ka laste koolirõõm on suurem.“

„Meie kooli turvatöötaja Marika on väga abivalmis ja lahke. Samas, kui on vaja, on ta õiges kohas karm ja temale saab alati loota. Ta liigub väga palju majas ringi ja märkab erinevaid asju ja olukordi.“

„Alati lahke naeratusega maja peal ringkäike tegemas. Sekkub, kui vajatakse, jäädes alati rahulikuks ja asjalikuks.“

Meeldib töö lastega ja laste heaks

Kümme aastat tagasi oli Marika valiku ees, et mida tööalaselt edasi teha. Tulnud emapuhkuselt tagasi oli ettevõttes toimunud sedavõrd palju muutusi, et muuhulgas oli tema ametikoht sekretärina kadunud. Kõigepealt pakuti talle tööd lennujaamas, aga väikese lapse kõrvalt see ei sobinud, sest tööajad läksid poolde öösse ja algasid väga vara.

Kui Jüri Gümnaasiumist oli turvatöötaja lahkumas, pakuti Marikale seda kohta. „Siia tulles arvasin, et see töökoht on mul ajutine. Nüüd on seda ajutist juba kümme aastat olnud. Ma ei raatsi siit ära ka minna, kuna siin on nii toredad inimesed. Me oleme nagu üks perekond,“ ütleb Marika. Ja töö lastega talle meeldib. „Lapsed on täiesti minu ala. Mul on omal kolm last ja ma armastan lapsi.“

Miks siis ikkagi turvatöötajat koolis vaja?

Kõik muidugi nii armas igapäevaselt pole ja sellepärast ongi koolis vaja turvatöötajat-administraatorit. „Igapäevaselt käib võitlus suitsetamisega ja tänu järjepidevale tegevusele on see paari aastaga märkimisväärselt vähenenud. On olnud juhtumeid ka probleemsete ja agressiivsete lapsevanematega, kes üritavad väljaspool kokkulepitud aega õpetajate tööd segada. Oleme neile inimestele viisakalt, kuid konkreetselt selgitanud kooli korda,“ avaldab Marika.

Teisalt meenub talle üks juhtum, kus lapsevanem teda tänama tuli. „Tee ääres oli peatunud auto ja koolimaja õues kogunes suur hulk lapsi. Kohale oli sõitnud kaks võõrast noormeest, kes otsustasid kätte maksta ühe meie kooli õpilasele selle eest, et ta oli narrinud ja ähvardanud nende sugulast. Mind nähes noormehed selgitasid toimunut. Minu nõudmist kõigil laiali minna võeti kuulda ja olukord lahenes seekord rahulikult, edasi tegeles juhtunuga politsei. Järgmisel päeval käis noormees, keda oli ähvardama tuldud, koos isaga mind tänamas, et olin suurema kakluse ära hoidnud.“

Rahulikuks jäämine on parim töövahend

Kolme lapse vanemana teab Marika, et kõige paremini saab lastega erinevad arusaamatused lahendada rahu säilitades. Kõige keerukam iga on tema hinnangul viies, kuues ja seitsmes klass, ent vahel ka nooremad õpilased. Mis aitab end kehtestada? „Rahulikkus. See, et võtan asja rahulikult. Ma ei karju laste peale, neile tuleb läheneda sõbralikult.“

Koolitöö segajate jaoks on suures koolis kasutusel nii-öelda rahuklass. Marika ülesanne on tunni segaja juhatada rahuklassi, kus on abiõpetaja ning kõik vajalik õppimiseks ja mängimiseks. Kui laps ei nõustu rahuklassi minemisega, siis püütakse lahendusi leida koostöös kooli tugikeskuse sotsiaaltöötajate ja psühholoogidega. Kõige karmim samm on lapse koju saatmine ja talle vanemate järele kutsumine.

Hingelt hoopis reiskorraldaja

Vabal ajal meeldib Marikale palju looduses viibida ja reisida. Ta reisib nii koos oma pere kui ka sõpradega. Maade avastamine on tema suur kirg ning kõik reisid on ta ise kokku pannud. Eriti meeldivad Marikale Aasia riigid. Ja ehkki reise on tänaseks küll ja veel korraldatud, peab ta siiani üheks meeldejäävaimaks kunagist pulmareisi Taisse, kuhu sõbradki sattusid samal nädalal. Viimatised reisid on Marika viinud Sri Lankale ja Balile. Enim paelub teda loodus ja kohalikud vaatamisväärsused

„Mere äärde minekuks ei pea ju nii kaugele minema,“ naerab ta. Eriti sellisel suvel, nagu just oli. Samas tunnistab Marika, et reiside lõpus leitakse alati ka aega ranna jaoks. Kui aga parasjagu reisida ei saa, siis võtab Marika ette rännaku mõne tõsielulise raamatu vahendusel. Ta on läbi lugenud pea terve „Valge“ sarja, mille tõsielulood avavad oma kaasakiskuvate lugudega riike ja kultuure lähemalt.

Hoolib keskkonnast ja loomadest

Marika suurt südant jagub ka loomadele. Kodus on „bossiks“ jänes ja kui saaks võtaks Marika koju veel mõne looma. Niisiis käib ta suurest armastusest loomade vastu abiks loomade varjupaikades, viib näiteks koeri jalutama või mängib seltsi vajavate kassidega.

Samuti toetab Marika loomapäästega tegelevaid organisatsioone ja loomade hoiupaiku. Kevaditi osaleb Marika Teeme Ära! heakorratöödel ning järgib ka igapäevaselt loodussäästlikku eluviisi, sest peab igaühe jäetavat jalajälge oluliseks meie ühise maailma hoidmisel.

Kategooriad: Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar