Meie töötajad

Lennujulgestuse orkestri dirigent Anastassia

  • Kuupäev: 19.05.2017
    Autor: Reimo Raja

Eesti taevaväravat turvav Anastassia Ivlijeva pälvis mai alguses Eesti Turvaettevõtete Liidu Aasta Turvatöötaja 2016 tiitli. Anastassia töötab lennujulgestajana juba 2006. aastast ning praegu vastutab ta selle eest, et julgestuskontrolli ala toimiks laitmatult.

Anastassiat saadab lõputu positiivsus. Temaga rääkides paneb kadestama see katkematu rõõmsameelsus ja pühendumus. Oma tööst räägib ta suure uhkustundega ja ei lase oma tuju rikkuda ka keerulisematel hetkedel. Needsamad emotsioonid peegelduvad vastu, kui küsida Anastassia kohta mõnelt tema kolleegilt.

Anastassia tuli G4Si tööle 2004. aastal, alustades kaubanduse valdkonnas. Lennujaamas jookseb tal juba üheteistkümnes aasta ning täna on ta lennueelse julgestuskontrollpunkti järelevaataja. Lihtsamalt öeldes, Anastassia vastutab selle eest, et reisijate julgestuskontrolli ala toimiks laitmatult – kõiki julgestusreegleid täites, aga seejuures reisijale kiirelt ja mugavalt.

Reisijad julgestuskontrolliga rahul

Tallinna lennujaama lennueelse julgestuskontrolli kliendirahulolu mõõdetakse igapäevaselt happy-or-not-seadmega.  2,2 miljoni reisija seas on 89 protsenti neid, kes on masinal vajutanud naerunäoga nuppu, mis näitab, et reisija on julgestuskontrolli teenusega rahul. See on suurepärane tulemus ja näitab, et julgestuskontrolli ala läbimine möödub suurele enamusele Tallinna lennujaama külastajatele probleemideta ja ladusalt. Selle tulemuse on toonud lennujulgestajate tubli töö. Ja Anastassia on selle lennujulgestuse orkestri ees dirigent, kes jälgib 120 töötaja tegevusi.

Järelevaataja peab oma töös olema alati eeskujuks teistele julgestustöötajatele ja suutma meeskonna panna tervikuna tööle. Töökoht, mis nõuab palju konfliktsete olukordade lahendamist, on just selline, kus Anastassia tunneb ennast kindlalt ja ta teeb oma tööd eeskujuliku pühendumisega. Samuti oodatakse järelevaatajalt erinevate ohuolukordade ettenägelikkust, riskide hindamist ja parandusettepanekute esitamist ning selle kõigega saab Anastassia suurepäraselt hakkama.

Terroriohu tõttu on lennuohutus üle maailma pideva tähelepanu all ja lennundusjulgestajate roll reisijate kaitsmisel võimalike rünnete eest on ülioluline. Keelatud esemeid, mida Anastassia on reisijatelt enne lennule suundumist avastanud, on aja jooksul kogunenud lugematu hulk.

Lennujulgestustöötaja musternäidis

Kui G4S Eesti lennundusosakonna juhi Kristjan Saariku käest Anastassia kohta küsida, siis mõtleb ta hetke ja ütleb: „Mis siin [lennujaamas] viga töötada, kui meil oleks 120 Anastassiat!? Ta on lennujulgestustöötaja musternäidis.“ Kristjani sõnul on Anastassia töö lennujulgestajate meeskonnas kirjeldamatu väärtusega. „Tänu temale on lennud, mis Tallinna lennujaamast väljuvad, jätkuvalt turvalised ja ohutud. Hindamatu on ka Anastassia panus uute julgestustöötajate väljaõpetamisel ja kogu meeskonna üle järelevalvet tehes, et töökvaliteeti parendada ja hoida see jätkuvalt kõrgel tasemel.“

Nii nagu iga suurem tervik koosneb väikestest ja ülitähtsatest osadest, on ka järelevaataja ametipost ülioluline kogu lennundusjulgestuse igapäevaseks tõrgeteta ja kvaliteetseks toimimiseks. „Hea ja kindel tunne on, kui teame, et seda vastutust kannab Anastassia – inimene, kellele saab kindel olla,“ lisab Kristjan.

Kui Anastassia enda käest küsida, mida ta lennueelse julgestuskontrolli töö sujumiseks teeb, siis vastab ta nii: „Ma teen kolleegidele võimalikult lihtsate sõnadega selgeks, mida me teeme ning millised regulatsioonid ja nõuded meile kehtivad. Need muutuvad väga tihti ja seetõttu tuleb uusi nõudeid töötajatele selgitada nii, et nad saavad aru ja järgivad neid korrektselt.“ Vähem tähtis pole ka oskus kõiki neid regulatsioone reisijatele lahti rääkida.

Lennujulgestaja Michael Grünbachi sõnul oskab Anastassia väga hästi organiseerida ja juhtida. „Tema peale võib alati kindel olla! Lennujulgestuse ala töös hoidmine eeldab head organiseerimisvõimet, et järjekorrad ei läheks väga pikaks,“ sõnab Michael.

Kollegi Gessi-Pamela Kinksi sõnul on Anastassia väga kohusetundlik,  alati positiivne ja lennujulgestajate jaoks olemas. „Temast oli minu väljaõpetamisel väga palju abi. Ta pani mind tundma võrdväärsena, alati aitas ja toetas,“ räägib Gessi-Pamela.

„Ei löö sulgi laiali“

Reisijatega suheldes asetab Anastassia end alati reisija poolele. „Me selgitame, miks ei tohi üht või teist eset käsipagasis kaasa võtta ja kuhu saaks selle asja hoiule anda. Inimesele ei tohi jääda tunnet, et ta on olukorras süüdi ja üksinda,“ ütleb Anastassia. „Ükskõik, kelle käest ja mida ma nõuan, alati tuleb seda teha lugupidavalt,“ rõhutab ta.

„Anastassia suudab oma emotsioone kontrollida ka rasketel hetkedel. Kui on probleemseid reisijaid, siis ta lahendab probleemi väga konkreetselt ja põhjalikult. Nii, et reisija saab asjadest aru,“ ütleb Michael. „Tuleb toime ka kõige kapriissemate kaks korda kaks meetrit suurte meeste ohjamisega ja suudab seejuures olukorra väga hästi ära siluda,“ lisab Gessi-Pamela. „Ta oskab raskest olukorrast alati välja tulla ja ei jää tupikusse. Suudab jääda rahulikuks, ei lähe endast välja ega „löö sulgi laiali“.“

Raudsed närvid

Anastassia on oma töösse sada protsenti pühendunud, väga kõrgelt motiveeritud ja distsiplineeritud. Ühelt poolt kirjeldavad kolleegid Anastassiat kui lõbusat, hea huumorisoonega ja väga hea ellusuhtumisega kolleegi, kes nakatab oma töötajaid positiivse eeskujuga ja aitab neil oma tööd paremini teha. Teisalt öeldakse, et juhina on ta karm ja ei karda väljakutsetele silma vaadata. 

Anastassia ise peab enda juures oluliseks raudseid närve ja oskust säilitada külm pea. „Inimesena on Anastassia tore – alati särab ja on rõõmus. Hea juht,“ ütleb Michael. Kolleegi Gessi-Pamela sõnul hoiab Anastassia oma töö ja eraelu väga hästi lahus ega too koduseid probleeme tööle kaasa.

Ise endast rääkides jääb Anastassia tagasihoidlikuks. Mainib, et talle meeldib palju lugeda – nii 20. sajandi alguse vene luulet, ilukirjandust kui ka ajalugu. Samuti naudib ta pikki jalutuskäike looduses koos sõprade ja oma taksikoeraga.

Aasta Turvatöötaja ankeeti täites küsin Anastassialt ka tema ühiskondliku aktiivsuse kohta. „See, millega ma igapäevaselt tegelen, ongi minu panus Eesti turvalisusesse,“ ütleb Anastassia.

Oskus säilitada pingelises olukorras hea kontakt reisijaga

Nele Ahtma, AS Tallinna Lennujaam lennundusjulgestuse spetsialist

"Anastassia Ivlijeva on pikaajaline lennujaama töötaja ja jäänud silma inimesena, kes on töösse pühendunud, kannatlik ja valmis valdkonnas toimuvate uuendustega kaasa minema.

Anastassial on lennujaama julgestustöötaja jaoks väga vajalik oskus jääda sõbralikuks ja otsida sobivat lahendust ka olukorras, kus reisija on ilmselgelt rahulolematu, halvas tujus või pahane kehtivate reeglite peale. Pingelises olukorras säilitada hea kontakt reisijaga – see võime ei ole iga inimese oskuste pagasis! Seda enam, et julgestusnõuete täitmise ja reeglite järgimise osas Anastassia järeleandmisi ei tee ehk kõiki osapooli rahuldav lahendus tuleb otsida olukorras, kus klient peab millestki loobuma (enda isiklikust esemest, mugavusest).

Anastassia on aastaid juhtinud lennujaama kontrollpunkti igapäevatööd järelevaatajana ning juhendab noori kolleege läbivalgustusseadme operaatoriks saamisel. Aina muutuvas ja uuenevas julgestusvaldkonnas on Anastassia kannatlik ja tasakaalukas meel väärtuseks, mis on aidanud juba pikka aega õpetada välja suurel hulgal uusi ja heade kutseoskustega julgestustöötajaid. Loodetavasti jätkub Anastassial jõudu ja soovi, et teha jätkuvalt oma tööd pühendumusega ja olla ka edaspidi heaks eeskujuks oma kolleegidele lennujaamas."

Kategooriad: Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar