Meie töötajad

Heido Lend : „Inimeste tundmine on kõige alus.“

  • Kuupäev: 14.03.2016
    Autor: Esme Kassak

Turvatöö kipub esmalt seostuma tööga kaubanduses või linna peal patrullimisega ehk tööga, mis hakkab igapäevaselt kõigile silma. Mõneti vähem paistab välja töö erinevatel objektidel, kus meie turvatöötaja on sageli kliendile paremaks käeks. Ja eks mida vähem paistab, seda paremini töö ka tehtud on. Üks selline oma objekti väga hästi tundev mees on Heido Lend (27), kes on G4Sis tööl 2011. aastast ja sestpeale ka Swissôtelis.


Heido Lend oma igapäevasel tööpostil Swissôtelis. Foto: Esme Kassak/G4S Eesti

Hotelli peasissekäigust Heido tööpostini küll ei jõua, kuid see ei tähenda, et tema juurest kuidagi vähem inimesi läbi käiks. Töötajad, partnerid, hotelli külalised, konverentsikeskuse kasutajad. 30-korruseline, kesklinna kõige kõrgem ja Tallinna üks kõrgemaid hooneid tähendab esimese hooga justkui dubleeritud kaamerapilte Heido töölaual, kuid ometi suudab ta neid kõiki jälgida. Justkui selle ilmestamiseks astub valvelaua juurest läbi töötaja, kes küsib, kas 23. korrusel on vaibad vahetatud. Pilk videopildile ja vastus tuleb kiirelt.

Samuti on ses hotellis võõrustatud väga tähtsaid külalisi. Barack Obama külastuse ajal oli Heidol puhkepäev, ent see käik oli ka väga salastatud. Oleks ta siiski sel päeval tööl olnud, oleks ta tähtsat külalist vaid õhust aimanud. Ühe põnevaima sündmusena enda jaoks mainib ta aga Inglismaa jalgpallikoondise võõrustamist ja turvamist hotellis 2014. aasta oktoobris EM-valikmängude ajal.

Sportlase hingega
Sportliku kokkupuute mainimine ei olegi nii väga juhuslik. Selgub, et Heido ise on tulihingeline korvpallisõber. „Ma oleksin tahtnud sportlaseks saada," poetab ta jutu sekka ning oletab, et üheks takistuseks võis saada elukoht Eestimaa teises otsas pea Läti piiri ääres. „Linnas on ikka rohkem võimalusi: on tööd, vabaaja veetmise võimalusi ja ka paremad tingimused oma huvialasid õppida ja rakendada," räägib Mõisakülast Viljandimaalt 2009. aastal pealinna asunud noormees. See siiski ei tähenda, et kooli ajal võistlustel käinud Heido oleks spordimõtted maha matnud, lihtsalt nüüd käib ta oma sõpruskonnaga kossu mängimas.

Sportimist ja vormis olemist – Heido käib ka jõusaalis – peab ta turvatööd tehes väga oluliseks. Igapäevane paljuski istuv töö nõuab tema sõnul liigutamist, samuti tuleb hea vorm teatud situatsioonides kasuks. Nimelt käib Heido tihti nädalavahetustel abiks hotelli restoran-baaris Horisont turvatööd tegemas ja sealsetes õhtustes ja nädalavahetuse olukordades kulub igati marjaks heas vormis olek, et külastaja võtaks öeldut tõsiselt. „Kõigepealt tuleb sõnadega hakkama saada, aga tuleb ette olukordi, kui tuleb klient välja juhatada, et ta teisi ei häiriks," märgib Heido. Veel parem on aga selliseid olukordi ette näha. Tema sõnul on tõsisemad juhtumid hotellis jäänud aastate tagusesse aega, enim probleeme kipub tekitama alkoholiga liialdamine. „Üldiselt oli eelmine aasta rahulik."

Inimeste lugemise oskusest
Heido on veendunud, et turvatöö tegemise teeb oluliselt lihtsamaks oskus inimesi lugeda. Nii on mõnikord mõistlikum mõni piduline ukse taha jätta, et vältida hilisemaid konflikte. „Eeltöö on väga tähtis keerukamate situatsioonide ärahoidmisel. Kehakeel annab tohutult palju infot turvatöös juurde – mõistad kavatsused ära ja nii on parem inimest jälgida. Kehahoiakust ja näoilmest loeb väga palju välja," usub Heido. Vabal ajal meeldib talle lugeda ning sageli ongi selleks lektüüriks midagi psühholoogiast. Ta räägib õhinaga, kuidas see valdkond talle huvi pakub.

Nii töös kui igapäevases suhtluses lähtub Heido põhimõttest, et alati tuleb viisakaks jääda. "Häiriva kliendi puhul jää esinduslikuks ja selgita, mis on valesti, alles siis võib vajadusel jõudu näidata. Suhtlemine on kõige alus!” Ja need pole ainult ilusad sõnad. Heido on sõbraliku olekuga ning oskab oma tähelepanu jagada, seejuures märgates olulisi infokilde. Samu väärtusi, millest ise lähtub, jagab ta ka oma tiimiga. Sest mida muud peegeldab jutt kolleegide kohta: "Kolleegid on hästi vastutustundlikud ja hoiavad alati kokkulepetest kinni.”

Heido püüab objektijuhina maksimaalselt arvestada kaastöötajate graafiku soovidega (see mõjub sisekliimale väga hästi) ning vajadusel leida kompromissi. "Kui on vaja arsti juurde minna, siis leiame alati selle aja – tervise arvelt ei tohi koonerdada!” toob ta ühe näite. Haiguse ajal teise asendamine võib olla komplitseeritud, kuid aeg-ajalt tuleb sedagi teha. Igal juhul on Heidol alati kõik kontrolli all (vajadusel on ta telefonikõne kaugusel) ning turvajuhi Veiko Kurimi sõnul on kliendilt tema kohta tulnud vaid häid sõnu.


Heido Lend on üks tosinast G4Si turvatöötajast, kes pälvis Aasta 2015 parimate töötajate vastuvõtul Aasta turvatöötaja tiitli. Foto: Egert Kamenik

Vaim olgu ergas
Ehkki Heido pole endale kuigi palju vabu hetki nädalasse jätnud, jälgib ta väga täpselt, kui palju on mõistlik end koormata. "Puhkama peab ka! Üks päev võiks olla vahel selline, kus mitte midagi ei tee. Kogu aeg ei pea rabelema. Puhates lõõgastud kõige paremini,” tõdeb Heido oma vanuse kohta vägagi arukalt. "Hea film, sõpradega koos ajaveetmine või lihtsalt enda kõigest väljalülitamine – see tuleb kasuks.” Samuti lõõgastub ta trenni tehes, pealegi annab see hea enesetunde. Või nagu ta ise hästi sõnastab: "Siis on vaim ergas ja füüsiliselt ka parem olla.”

Nii peabki Heido lisatöid võttes silmas, et vähemalt üks nädalavahetus kuus jääks talle endale. Peale lisatöö hotelli üritustel on Heido käinud tööd tegemas G4Si turvatavatel erinevatel üritustel. Esmajoones meenub talle hiljutine põnev Robotex, aga ka Tallinna Ülikooli tudengite peod. Kuidagi jääbki mulje, et enesetäiendamise ja -harimise poole teda moel või teisel tõmbab. Just tuttavalt tudengilt on ta saanud huvitavat psühholoogiaalast lugemist ning ta ei pelga ka küsida teda huvitavate teemade kohta. Ka aasta parimate üritustel Heidoga juttu vestes võib tunda viimistletud uudishimulikkust ning soovi ja julgust asjadest rohkem teada saada.

Tasa ja targu
Heido teadmistejanu, täpne ja kohusetundlik töösse suhtumine annab alust arvata, et tal on veel kaugele jõuda. Küsingi otse, et kus ta end viie aasta pärast näeb. Ühelt poolt ütleb ta, et talle ei meeldi pikalt ette rääkida, kuid see ei tähenda, et plaane kui selliseid ei oleks. "Ma võin vabalt G4Sis edasi olla. Ettevõte on suur ja võimalusi palju. Kuid võib juhtuda ka, et olen mujal. Üldiselt aga mulle ei meeldi asjatult veksleid välja anda. Kui räägid oma plaanid välja, siis kipuvad need ebaõnnestuma. Võtan päev korraga.” Küll aga näeb ta viie aastaga tehnika meeletu arengu mõjusid, mis teeb igapäevase turvatöögi aina huvitavamaks. "Miks mitte droonide kasutuselevõtt? Tänu neile saab kiirelt suurest alast pildi ette. Kindlasti on teatud objektide puhul neist kasu, hea täiendus senisele varustusele,” arutleb ta turvavaldkonna lähiaja arengu üle.

Ühes on ta aga veendunud – töö turvaettevõttes annab noorele inimesele väga hea pagasi. Lähtudes objekti spetsiifikast on Heido saanud väga head inglise keeles kõnelemise praktikat ja saanud lihvida suhtlemisoskust ka üldiselt. "Soovitan noortel tulla turvatööd tegema: see annab julgust, kogemust ja suhtlusoskust. Teisisõnu, saab väga hea põhja edaspidiseks ja üldse elus hakkamasaamiseks. Päti kinnivõtmine annab kindlasti enesekindlust, samuti kaob hirm ära ja julged oma arvamust konstruktiivselt avaldada. Kogu elu on üks olelusvõitlus ning inimeste tundmine on kõige alus. Tasub sellest alustada küll,” lausub Heido intervjuu lõpetuseks vägagi läbimõeldult.

Huvitav teada:
Swissôtel Tallinn avati 10. detsembril 2007. Hotell on osa multifunktsionaalsest Tornimäe keskusest, kuhu kuuluvad ka korterid, kontorid, kohvikud ja kauplused. Hotellis on 238 tuba, 2 koosolekuruumi, nõupidamisruum ja Eesti suurim (455 m2) peosaal. Hotell on 117 m kõrge. Hotelli hoones on toimunud päästjate trepijooksuvõistlus "Kõrghoone kuningas". Swissôtel Tallinnas on ööbinud 2012. aasta augustis Lady Gaga. (Allikas: Wikipedia)

Kategooriad: Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar