Meie töötajad

Kalev Kaup nagu hea majavaim

  • Kuupäev: 15.07.2015
    Autor: Maria Šnaper
Rahvasuu räägib, et hea majavaim on õnneliku, turvalise ja eduka pererahva elu aluseks. Jõhvis asuva Jewe kaubanduskeskuse heaks vaimuks peetakse G4Si turvatöötajat Kalev Kaupa, keda peale oma objekti rahva armastavad ka külalised ja naabruses asuvate kaubanduskeskuste töötajad. Kokku on kaubanduskeskuses kaks turvatöötajat, ent just Kalev on puutunud keskusega kokku juba siis, kui see oli ehitusjärgus.

Kalevit iseloomustatakse kui äärmiselt tagasihoidlikku ja korrektset, aga ka otsekohest töötajat ja inimest. Sõites Jõhvi kohale, õnnestus meil selles ise veenduda, kirjutab kommunikatsiooniosakonna praktikant Maria Šnaper juunikuus ilmunud siseajakirjas Sensor.


Kalev  Kaup oma tööspostil Jewe Kaubanduskeskuses Jõhvis. Foto: Maria Šnaper/G4S

Ükski päev ei ole kunagi teise sarnane
„2006. aastal asusin tööle Falcki. Siis ei olnud veel Jewe kaubanduskeskus valmis, aga mina olin juba sellel objektil. Kui keskus hakkas tööle, sain tuttavaks paljudega, kes töötavad siin tänase päevani. Selles mõttes on hea, et ma tunnen inimesi ja tean mida nendelt oodata. Samuti tunnevad nemad mind," jutustab Kalev oma algusaastatest G4Sis.

Kolm aastat hiljem, kui Jewe vahetas turvafirmat ja tekkis moment, kus Kalevile pakuti edasi jääda samale objektile, kuid teises vormis, andis ta oma nõusoleku. Teine turvafirma töötas keskuse jaoks siiski vaid veidi üle aasta. „2010. aastal panin selga juba G4Si vormi. Staaž küll katkes vahepeal, aga tööülesanded on olnud pea kümme aastat samad. Vahepeal olen käinud töötamas ka teistel objektidel, algul SEB panga hoones, kuni seda ehitati, ja hiljem Swedbankis. Mäletan, kui veel euro võeti vastu – see oli suur ja väga eriline sündmus," räägib ta. Kokku on Kalev kaubanduskeskusest eemal olnud vaid kaks aastat.

Kalev tõdeb, et lühiajalised kõrvalepõiked muudele objektidele on kogemusena väga väärtuslikud, sest nii koolituste kui ka keskkonna mõttes puutus ta kokku olukordadega, mis on aidanud teda ka praeguses igapäevatöös. „Mida kõike meil siin juhtunud ei ole selle aja jooksul! Varastamisi, kinnipidamisi, inimeste kokkukukkumisi, kaotatud laste lohutamist – nagu kaubanduskeskuses ikka –, aga selles on ka oma võlu. Ükski päev ei ole kunagi teise sarnane. Niimoodi pika aja jooksul näedki kõike."

Kalev on tööl, järelikult kõik on korras
Kui Selver välja jätta, on terve Jewe keskus G4Si valvata. „Ka Selveri turvafirmaga on meil head suhted. Kui kellelgi on abi vaja, siis tuleme teineteisele vastu nii palju kui võimalik. Kunagi ei tea, millal endalgi läheb abi vaja ja kui ma saan aidata, miks siis mitte," leiab Kalev ja lisab, et juhtumeid on seinast seina.

„Kõige positiivsem on see, et ei ole lahendamatuid probleeme, kui annad endast parima."
Kalevil tuleb üsna tihti ette olukordi nii töö- kui ka töövälisel ajal, mil inimesed teretavad tänaval või küsivad käekäigu kohta. Ta vastab viisakalt, kuigi mitte alati ei tea, kes teda parasjagu kõnetab. Muiates kehitab ta õlgu ja tõdeb, et teda on ju üks ja ta jääb kergesti meelde, teisi seevastu on tema mälu jaoks kohati isegi liiga palju.

„Muutub kaubandus, muutub kauplemise stiil, inimesed aga – ükskõik, kellega tegu ei oleks – jäävad oma olemuselt samaks. Ikka püüad teha kõik endast oleneva, et ümbritsev keskkond oleks korras ja turvaline. Vahel palutakse abi kas mõne lambipirni vahetusega või kuskil kaob vooluühendus. Miks peab kutsuma inimese kuskilt kaugelt, kui saab ise korraks astuda toolile ja vahetada välja lambipirni või vajutada ühele nupule? Muidugi ma aitan, see ei ole raske, mis siis, et pole minu ülesanne, aga ka inimlikkus loeb!"

Süstemaatilised koolitused aitavad
Kalev kinnitab, et tuli keskusesse turvatööle tõsiste kavatsustega, mitte pelgalt üht vaheetappi tööelus läbima. „Ma tulin teadmisega, et tahan aidata inimesi ja töötada siin ning tänaseni olen oma tööga rahul. Pean tõdema, et sellel alal tuleb ette palju erinevaid situatsioone ja hea, et meil toimuvad süstemaatiliselt koolitused. Seal saab alati küsida üle, kui ei ole milleski kindel, ja meelde tuletada ununenud teadmisi," räägib Kalev.

Seejuures on tal terase „õpilase" ja oma objektil toimuvast hooliva töötajana ka üks tähelepanek. „Mulle tundub, et koolitustel võiks käsitleda rohkem õigusega seotud küsimusi. Mõne toimingu käigus tekib vahel kahtlus, kas ma võin ikka käituda nii või peaksin lähenema asjale hoopis teise külje alt. Tahaksin teha tööd kooskõlastatult kõikide eeskirjadega, ent olukorrad ei ole alati läbikirjutatud ning siin tulebki välja selle töö vastutuse moment," arutleb Kalev. Ta tõdeb, et kõigele lisaks kipuvad eeskirjad ja seadused muutuma ja seepärast oleks hea, kui mõni turvatöö õigusmaastikku hästi tundev inimene kõik olulised muutused aeg-ajalt selgeks teeks ja üle räägiks. „See, mis on täna õige, ei pruugi seda homme enam olla."

Koolitusest on Kalevi meelest rohkem kasu siis, kui osalejad rohkem räägivad ja küsivad, sest igapäevaselt ju selline võimalus paljudel puudub. „Kindlasti on küsimusi igaühel, iseasi, kas neid ka küsitakse. Koolitaja tuleb ja räägib aga seda, mida tema õigeks peab, ega saa näha teiste pähe, kas nad mõistavad või soovivad põhjalikemaid selgitusi."

„Turvatööd tuleb teha natukene paremini sellest, milleks arvad end olevat suuteline, sest alati saab teha veidi rohkem. Üldiselt on meie turvatöötajad igal pool tasemel – hindan oma kolleege väga kõrgelt."
Põnevad huvialad hoiavad vaimu virgena
Kalevile ei meeldi asju puhuda suureks, kuid ometi on tal mitmeid põnevaid meelistegevusi, mis aitavad hoida vaimu erksana ka vabal ajal. Selgub, et tegemist on kirgliku vana ja üleüldse erineva raha kogujaga. Sellest hobist teavad ka paljud Jewe töötajad ja nii mõnigi kord on reisidelt toodud talle meelepäraseid meeneid, näiteks erinevaid kopikaid. Samuti kogub Kalev marke, armastab laskmist ning tunnistab kurvastusega, et lasketiirus peab ta käima kaugel Narvas. Veel meeldib Kalevile malelahinguid pidada ning lugeda. Eriti pakuvad talle huvi vanad raamatud, sest ta mõistab lugeda ka vana eesti kirjaviisi.

„Minu raamatud ei ole kunagi kogunud tolmu, sest, tõesõna, ma liigutan neid väga tihti. Olen üldiselt seda meelt, et raamatutest saab kõik teadmised, mida vaja. Ka kooli ajal ammutasin ma suurema osa tarkustest vabal ajal loetud raamatutest. Kui kuskil on näiteks mõni võõras sõna või minule tundmatu nähtus, on mul otsemaid teatmeteos lahti ja peagi ka kõik vastused käes. See on äärmiselt põnev," jutustab Kalev nii innukalt, et mine või ise otsejoones raamatukokku.

Kategooriad: Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar