Meie töötajad

Raul Kukk – südamega teiste abistaja

  • Kuupäev: 17.03.2015
    Autor: Esme Kassak
Raul Kukk on üks neist tublidest turvatöötajatest, kelle head tööd möödunud aastal Viimsi vallas patrullides märkasid nii kohalikud elanikud, vallavalitsus kui ka kolleegid G4Sist. Sestap oli Raul üks neist, kes pälvis aasta alguses toimunud G4Si parimate töötajate üritusel aasta parima turvatöötaja tiitli. Parim tagasiside oma tööle on Rauli jaoks head suhted klientidega.ETV saade "Ringvaade" uurib Raulilt narkoseeneliste kohta

Ehkki mõnegi kandiga võrreldes on Viimsi suhteliselt rahulik piirkond, jäi Rauli tähelepaneliku silma alla nii mõnigi sekkumist vajav seik, neist kõige värvikam ehk sügisene narkoseeneliste ohjeldamine. Viimsi elanikud teavad Rauli suisa nimepidi ning temasse suhtuvad teatava respektiga isegi need isikud, kes on saanud tõsisemate vestluste osaliseks. Raul Kukk on varasemalt töötanud nii politseis kui ka G4S Eesti erinevatel objektidel, kuid oma elus on tulnud tal juhtida ka tornkraanat, elustada inimesi ja „ravida" autosid. Viimane meeldib talle siiani, kuid samuti on talle südamelähedane inimeste abistamine. Sestap pole imestada, et ta on valitud ka patrullteenistuse ja juhtimiskeskuse töötajate usaldusisikuks G4Sis.  

Sa oled töötanud nii politseis kui ka turvaettevõttes, kogu aeg valmis reageerima, kui keegi seadusega pahuksisse läheb. Kust see alguse on saanud?
Kõik saab alguse lapsepõlvest. Mäletan, et 7-aastaselt tahtsin ma miilitsaks saada. Viiendas-kuuendas klassis tegin endale jalgrattaload ning minust sai noor liiklusinspektor. Reguleerisin kooli ees liiklust. Samuti pole mulle kunagi meeldinud, kui kellelegi tehakse liiga – nõrgemaid tuleb kaitsta. Minu ema oli tugeva õiglustundega ning kuna ta oli minu jaoks suur eeskuju ja autoriteet, muutus see ka minu jaoks praktiliselt isikuomaduseks.  

Sinu töökogemuste nimekiri on väga kirju. Kuidas Sa G4Si jõudsid?
Ma tulin ajutiselt suveks turvatööle 2003. aastal ja nii ma siia jäin. Kohe, kui olin avalduse ära teinud ja minu taust kontrollitud, oli järgmisel päeval turvajuht mul ukse taga, et minusuguseid mehi on meeskonda vaja. Pidin veel samal päeval hoopis elektriku tööd minema tegema... Kahe kuu pärast olin objektivanem ning nii parem kui vasem käsi turvajuhile. Olen turvanud väljasaatmiskeskust, mis oli Baltimaades ainus eraturvafirma valvatav kinnipidamisasutus, haiglaid ja ka kultuuriasutusi. 


Raul pälvis G4Si aasta turvatöötaja tiitli

Enne Viimsit patrullisid Sa hoopis Koplis. Mis oli teistmoodi – kas tööd jäi ka vähemaks?
Alguses tundus tõepoolest, et  Viimsis on Kopliga võrreldes igav. Teistmoodi oli Viimsis kindlasti see, et väljakutseid praktiliselt ei olnud. Ise tuli jälgida ja silmad lahti hoida, mitte lihtsalt kokkulepitud ring läbi sõita. Tegin piirkonna enda jaoks hästi selgeks, olin kohal, vestlesin ja suhtlesin inimestega.

Kui Koplis oli vaja näiteks teada, kuidas viisakalt inimesi baarist välja visata, ilma et sellest suurem konflikt võrsuks, siis Viimsis on tulnud lahendada rohkem heakorraga seonduvaid probleeme. Samas selgitustööd on vaja olnud mõlemal juhul teha. Oluline on sõnade abil selgitada võimalikult varases etapis, kui on veel võimalik inimestega mõistlikult suhelda. 


Mis on turvatöötaja kõige olulisem ülesanne ja millised omadused aitavad seda täita?
Turvatöötaja põhitöövahendid on silmad, kõrvad, suu ja aju. Kõige tähtsam ülesanne on ennetamine ja ette näha, et vältida konfliktisituatsioone või hoida neid suuremaks paisumast.

Oluline on osata ära tunda teatud situatsioone, käitumist ja kehakeelt, aga olla kursis ka seadustega. Selle omandab töö ja kogemusega. Inimene tahab ikka kergemalt hakkama saada ja kui asjad toimivad, siis on lihtne langeda sellesse kergelt läbisaamise rutiini. Siit aga võivadki probleemid alguse saada. Iga olukord on eriline ja sellele tuleb läheneda sõltumata tuttavast mustrist nii, nagu see oleks täiesti esimene. 


Raulile meeldib elu üle mõelda ja abistada inimesi


Mis teeb ühest heast turvatöötajast suurepärase?
Kõige olulisem on koolitus – peab olema selge, millega ja miks tegeled ning millised on sinu võimalused. Soovitan lugeda 1994. aastal välja antud „Turvataktika" õpikut, kus on kirjas kõik oluline.

Teiseks on tähtis valmisolek ja alles seejärel füüsiline ettevalmistus, ilma milleta muidugi ka ei saa. Hea turvatöötaja on korraga nii sõdur, papp kui ka näitleja, öeldi ühel kriminaalkoolitusel. Suhtlemisel, selgitamisel ja arusaamisel on väga suur roll. 

Milline tagasiside on Sinu jaoks oluline? Mis läheb Sulle korda?
Suhted klientidega – kui näed, kuidas kliendi suhtumine muutub, kui ta mõistab, et tema objektil hoitakse tõepoolest silma peal. Viimsis olles baseerusin tihtipeale Olerexi tanklas, mille töötajad kinkisid mulle kilpkonna sõnumiga, et kuidas me ilma sinuta hakkama saame, kui kuulsid minu haiglasse sattumisest. Märkamine ja tunnustus on tähtsad, kuid ka palk on oluline. Inimene saab õnnelik olla, kui teeb seda, mida tahab, ja saab selle eest väärilist tasu. Oluline on ka meeskond ja tunne, et sinuga arvestatakse. Meie vahetuse juht Heidi Esva oskab oma meeskonda hästi koos hoida.  

Kas seda, mis Sinuga juhtus, oleks saanud ka kuidagi ära hoida?
Märgid tulevad muidugi varem, kuid inimene üritab ikka kuidagi kohanduda olukorraga. Minu hoiatus oli lõpuks infarkt. Kui see juhtus, ei osanud ma seda kuidagi ära tunda, kuigi olen lähedalt kiirabitööd pealt näinud, lihtsalt süda oli paha ja pea käis ringi. Jalutasin omal jalal erakorralisse. Olles veel uuringutel tahtis minu kohusetunne mind kell viis hommikul algavasse vahetusse viia. Paar päeva hiljem põhjalikumatel uuringutel olles olin tõsimeeli valmis minema veel Kaitseliidu õppustelegi. Arsti sõnum oli aga selge: elu-, töö- ja puhkekorraldust tuleb muuta. Paraku kipub inimene ikka end üle pingutama, et teenida tunnustust ja märkamist, ja see surve viib elu paigast ära.  

Mis on Sinu elus peale teiste turvalisuse tagamise veel tähtis?
Mulle meeldib teisi aidata. Olen vabatahtlikuna sõltuvuste nõustaja-konsultant ning viin sel teemal läbi ka loenguid. Pean oluliseks vaimse poolega tegelemist ning kui mingi teema mulle parasjagu huvi pakub, siis loen selle kohta juurde. Üheks minu viimatiseks lemmikautoriks on Tommy Hellsten, kelle põhimõtted on mulle väga lähedased. Vaba aega armastan veeta sõprade seltsis. Samuti meeldib mulle nokitseda autode kallal, leides vigu üles, ning mängida kitarri.

Vaata ka klippi, kus Raul räägib oma tööst:Kategooriad: Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar