Sinu eest valvel!

Meie töötajad

Allan Saluri töö kui põnevusfilmis

  • Kuupäev: 08.12.2014
    Autor: Maarika Haavistu

Klientide kiituste arvukuse pingerea tipus kõrget kohta hoidev Allan Saluri alustas G4Sis (endises ESSis) 1995. aastal. Igapäevase patrullteenistuse turvajuhi töö kõrval on Allanil tänaseks ka pikaajaline kogemus isikukaitsjana.

Kõigepealt töötas ta turvatöötajana Välisministeeriumi objektil, sellele järgnes Kalevi kommivabrik ning Nõmme piirkonna patrullekipaaži töö. Edasi asus Allan talle usaldatud vastutusrikkaid töökohustusi täitma juhtimiskeskusesse vahetuse vanema ametikohal (praegune patrullteenistuse turvajuht). Lisaks turvajuhi igapäevatööle suhtleb Allan sissemurdmise korral kliendiga, vajadusel politsei ja päästeametiga.

Kui küsin, mis on motiveerinud teda turvavaldkonnas töötama aukartustäratavad kakskümmend aastat, vastab Allan: „Tol ajal Pika tänava kontoris toimunud kunagisel tööintervjuul vastasin personalitöötaja küsimusele „mis mind motiveerib seda tööd tegema", et mul on kutsumus turvatööks – aastate jooksul ei ole midagi muutunud." Pausi järel täiendab ta oma mõtet, et ka töökoha stabiilsus, arenemise võimalus, meeldiv töökeskkond ja innustav meeskond.

Elu kui filmis
Igapäevase patrullteenistuse turvajuhi töö kõrval on tema kutsumuseks aga ka midagi sootuks teistsugust, mida paljud kolleegid ei tea. Siinkohal paljastan Allanile, et mul oli temaga kohtumist oodates silme ees kunagises hittfilmis „The Bodyguard" Whitney Houstoni isikukaitsja osatäitja, mustas ülikonnas ja tumedate päikeseprillidega Kevin Costner. Miks ometi? Kuigi tema seos ettevõtte teenusteportfelli kuuluva isikukaitse teenusega ei tulnud mulle intervjuuks eeltööd tehes üllatusena, ei tea ma siiski ainsatki detaili salapärase teenuse eripärast ja seetõttu lasingi kujutlusvõimel filmiradadel lennata.

Kogenuima isikukaitsjana avab Allan mulle rikaste, kuulsate ja ilusate turvamise telgitaguseid. Peagi saan aru, et panin oma kujutlusvõimega täiesti puusse. „Kliendi soovid on erinevad: kes tahab pintsakus, kes erariietes isikukaitsjat," vastab ta diskreetselt. „Osalen kogu protsessis, eeskätt lähtume kliendi soovidest ja situatsioonist ning lepime taktika koos kliendiga kokku. Üldjuhul tahetakse erariietes märkamatut meest, kes on taustal ja valmis ohu korral sekkuma," selgitab ta.

Katusepakkujate kuldajastu
Kui palun nimetada isikukaitse teenuse tarbija profiile, loetleb Allan minu imestuseks need justkui pähe õpitud luuleread. „Esiteks isik, kellel on tõesti vaja kaitset, sest on reaalne oht tema elule. Neid on üha vähem, sest ajad on teised ja 90ndate lõpu „katusepakkujate" kuldajastu on möödas," täiendab ta. „Teiseks välismaalane, kes tellib teenuse, tulles Eestisse kui endisesse Nõukogude Liidu ja praegusesse Ida-Euroopa riiki. Nii igaks juhuks, sest mine-sa-tea, äkki midagi juhtub. Siiani ei ole ärevaid hetki siiski tekkinud." Hetkeks Allan muigab ja võtab otsad kokku: „Ja lõpuks isik, kellel on vaja äripartneritele oma tähtsust näidata. Vene keeles on selleks hea sõna pakazuhha, seda ikka aeg-ajalt esineb."

Allani kogemustepagasis on lisaks nn tavalisele inimesele ka rikas-kuulus-ilus-tüüpi kaitset vajavaid välismaa artiste. Üheks ilmekaks kogemuseks on 2002. aastal Eestis toimunud Eurovisiooni lauluvõistlus, mil sai koos kolleegidega turvatud Iisraeli delegatsiooni. A-klassi staaridel on tuuril kaasas oma turvameeskond, kellega esinemiskoha turvameeskond teeb koostööd.

Veri käib ringi
Suure kirjandushuvilisena loeb Allan meelsasti ajaloo-, sõjaväe- ja luureteemalisi raamatuid, kuid ühtegi konkreetsesse žanrisse ta kinni ei jää. Viimati luges ta näiteks Toby Harndeni „Surnuist tõusnud mehed", mis kõneleb Afganistani sõjategevusest ja eestlastest Briti Walesi kaardiväe koosseisus . „Ülimalt kaasahaarav!" ütleb ta ja pühendab innustunult raamatu sisututvustusele mõne minuti. „Soovitan kõigil lugeda Norman Vincent Peale „Positiivse mõtlemise jõud" – mind enim inspireerinud ja õpetanud raamat," annab Allan lõpetuseks ka ühe lugemissoovituse.

Vaba aja veedab Allan pere ja laste (7-aastane poeg Luukas ja 14-aastane Annabel) keskel ning sportides. Tema lemmikaladeks on jooksmine ja ujumine, kuid talle meeldib ka jõusaalis käia. Vanadusepõlves näeb ta ennast niisamuti liikumas ja raamatuid lugemas – tsiteerides Allanit ennast: „Et ikka veri ringi käiks ning keha ja vaim virge hoida."

Positiivse ellusuhtumisega ei jää Allan ka abivajavate suhtes pealtvaatajaks, vaid haarab härjal sarvist. „2012. aastal juhtusin vaatama Terevisiooni, milles kutsuti vabatahtlike appi Oleviste kiriku kodutute jõulupuu organiseerimise toimkonda. Läksin appi, aidates riideabi- ja toidukaste pakkida ning toitlustada," seletab ta tagasihoidlikult. Hooliva kolleegi tegu tekitab minu südames sooja tunde.


Kategooriad: Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar