Meie töötajad

G4Slased: Janek Vana – maadlejast suusaässaks

  • Kuupäev: 31.03.2014
    Autor: Andres Treimann
Ideaaltingimustes oleks pidanud alljärgnev lugu valmima suusarajal, sest loo kangelane on kirglik sportlane ja talviti just suusamees. Kirjutaja õnneks on seni talv lumeta olnud ja seega polnud hirmu, et pidanuks intervjuud tehes suusarajal rinda pistma hakkama, pealegi väga ebavõrdsetel tasemetel olles. Poolteist tundi vestlust ühes Tartu Lõunakeskuses asuvas kohvikus möödus lennult – sedavõrd huvitav oli!

Sport annab enesetunde
Janek on pärit Põlvamaalt ja esimese spordialana harrastas üllatuseks hoopis maadlust. Janeki sõnul oli tema esimene spordiharrastus ka peres uus kogemus, kuna tema vanemad ei olnud erilised spordiinimesed. Igatahes sai ta nooruses kõva vundamendi alla ja nüüd on hea keha jätkuvalt virge hoida sportimisega. Vahel on Janek sellega ka üle pingutanud, kuid teatud vanusest prioriteete ümber seadnud. Enam ei ole niivõrd oluline teistele koha kättenäitamine, vaid eelkõige enda enesetunde ja võimete järgi tegemine. Varasematest võistlustest rääkides tõdeb Janek, et üks on talle siiski tähtis olnud – ta ei ole ühtki võistlust katkestanud! Janek on, muide, kümme korda osa võtnud SEB Tartu Neliküritusest. 
Puudutan ka intrigeerivat küsimust Janeki suusapaaride kohta ning oman „siseinfot", et Lõuna piirkonna rahaveo juhil Mait Mändmetsal on kuus paari tema kolme vastu panna. „No, Mait lõhub praegu trenni teha ka kordades rohkem kui mina," tunnustab ta kolleegi sportimist. Huvitaval kombel rääkis sama juttu Mait – tea, kas nad teevad trenni ja võistlusi kordamööda, et mitte omavahel konkureerida? Aga see on pigem siinkirjutaja spekulatsioon ja mõttevälgatus. Sel talvel on suusakilomeetreid arusaadavatel põhjustel Janekil vähe kogunenud, kuid loodetavasti jõuab hilinenud tali veel head suusailma pakkuda. 

Energeetiku pilguga
Sport on Janeki meelest vajalik distsipliini ja süsteemsuse arendamiseks ja hoidmiseks. Seda kinnitavad ka tema ülemuse Priit Valgu sõnad Janeki iseloomustamiseks: süsteemsus, põhjalikkus, oma meeskonna hoidmine ja kaitsmine, hea meeskonnamängija, aga vajadusel ka tugev sooloesineja, hinnatud spetsialist. 
Meeskonna hoidmine ongi turvatehnika osakonna juhina Janeki jaoks igapäevatöö. Valdkonnale on iseloomulik, et palju tuleb ise juhendada ja õpetada, sest üheski koolis turvatehniku eriala eraldi ei õpetata.  Järelkasvu pakub peamiselt Tartu Kutsehariduskeskus, mis annab inimesele vajalikud baasteadmised enne spetsialistiks väljakoolitamist.
Janek Vana on hariduselt energeetik ja lõpetanud nüüdse nimetusega Eesti Maaülikooli. G4S Eestis töötab ta alates 1997. aastast. Töötamine turvaettevõttes on Janeki „treeninud" mistahes hoonetesse sisenemisel vaatama automaatselt valveteenuse osutaja kleepsu uksel ning uurima silmale nähtava info põhjal kasutatavaid süsteeme. Ja mida huvitavam ja eripärasem asi tundub, seda parem. Janekile meeldib uusi asju katsetada ning ebastandardseid lahendusi käivitada. Eks need energeetikud olegi sellised teravate elamuste otsijad! Janek ise kahetseb, et kunagi jäi planeeritud langevarjuhüpe tegemata temast mitteolenevatel põhjustel. Tema ise oli valmis, aga läks paraku teisiti. Ühel heal päeval lubab ta selle unistuse siiski teoks teha.

Pere kõige tähtsam
Kõige tähtsam on Janekile aga siiski pere. Abikaasa ja lapsed on ju mehe tagala ja kui see on toimiv, siis sujub kõik, ole spordirajal või töörindel. Vähemal või rohkemal määral tegelevad spordiga ka Janeki lapsed. Varem ujumisega tegelenud poeg huvitub nüüd breiktantsust ja mängib lauatennist, seitse aastat muusikakooli maratoni lõpetab tütar aga on ette võtnud hip-hop tantsu treeningud. Noorim laps veel harrastust valinud ei ole, aga tal on ka sellega aega. Nagu enamikul lastega peredest dikteerib ka Janeki pere elurütmi kooliaeg ja -vaheajad. Siis käiakse koos reisimas ja avastatakse ilusat Eestimaad – põnevat seiklust jätkub kogu perele. Et Janek leiab lastega mahti moodsa sõnaga kvaliteetaega veeta, näitab seegi, et kõigi kaasaegsete lelude nimed on tal peas. Tänapäevased legod ja konstruktorid on samas sedavõrd põnevad, et neid ongi tore koos lastega kokku panna.
Lõpetuseks jääb ainult lisada elufilosoofiline janekvanasõna: „Elu on puhas rõõm. Kui tunned ise ennast hästi, siis on ka teised su ümber rõõmsad!"

Kolleegid arvavad
Ervin Laaneots ja Moonika Helgand: „Janek on hästi positiivne, sõbralik ja väga koostööaldis. Samas oskab ta hästi oma seisukohti kaitsta. Janek on sportlane ihult ja hingelt. Teda ei näe kunagi ärritunud või vihasena, alati viks ja viisakas."

Kategooriad: Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar