Meie töötajad

Irene Metsis: „Väikesed asjad on tihtipeale need kõige olulisemad“

  • Kuupäev: 10.02.2014
    Autor: Esme Kassak
Hilissügisel G4S Eesti personalidivisjoni juhina tööle asunud Irene Metsis on mõne kuuga suutnud ettevõttesse kiirelt sisse elada ja olulised tööd on juba käsile võetud. Irene kabineti uks peamaja neljandal korrusel on alati avali, kommid kutsuvalt laual. Kui juba keegi parasjagu pole temaga jutustamas.  

Irene, see ei ole Sul esimene kord töötada võrdlemisi mehises ettevõttes. Millised nõuded see naisjuhile seab?
Olen tõepoolest sattunud ettevõtetesse, mis on olnud suhteliselt mehised, alustades Eesti Energiast paarkümmend aastat tagasi ja lõpetades ehitusfirmaga Skanska. Minu arvates on maskuliinses ettevõttes isegi lihtsam, sest mehed on üldjuhul praktilisemad, ratsionaalsemad ja otsekohesemad. Samas alati tuleb kasuks naiselik intuitsioon, vaist ja märkamise oskus, mis juhtimises ei ole mitte vähetähtis. Need kaks poolt tasakaalustavad hästi teineteist. Kõige olulisem on siiski mõista äri toimimise põhimõtteid ja olla võrdväärne koostööpartner: olla konkreetne ja julge oma väljaütlemistes ning tunda seda tööd, mida sa teed. Ega keegi sellepärast armu anna, et naisterahvas maskuliinses äris oled. 

G4Si sattusid Sinu jaoks täpselt õigel ajal – vaid kuu aega hiljem teatas Skanska Eesti turult lahkumisest...
Minu töökohtade vahetused ongi olnud puhtad juhused, aga need juhused on tekkinud siis, kui olen hakanud mõtlema, et tahan oma tööelus mingit muutust ja arengut. Andsin suvel Skanska juhtkonnale teada, et töötan veel kuni 2014. aasta kevadeni ning veel samal päeval sain kutse kandideerida G4S-i. Võib öelda ju, et puhas juhus, kuid siiski usun seda, et asjad hakkavad juhtuma just siis, kui sa selleks valmis oled. Peale esimest kohtumist G4S-is oli mulle üsna selge, et siin ettevõttes tahaksin mina küll töötada ja õnneks nii ka läks. 

Nii et see soovide sõnastamise asi ikkagi töötab?
Jah. Seda räägivad nii psühholoogid kui ka koolitajad, et tasub oma soovid ja eesmärgid kirja panna. See klaarib enda mõtteid ja hakkad alateadlikult nende järgi tegutsema. Kõiki asju siin elus ei jõua ja kõige järgi ka ei tasu rapsida. Sõnastamine aitab teha valikuid otsustamaks, mis on tähtis, aidates nii tööl kui eraelus. Vaadates täna aastakümnete taguseid kirja pandud soove ja eesmärke, siis olen nendest enamuse saavutanud, kuid palju unistusi on ka veel ees ootamas oma aega.
 
Oled töötanud mitmes valdkonnas. Mis on selle valdkonna suurim väljakutse?
Kõige suurem väljakutse turvavaldkonnas on palgatase, millega ma siiamaani nii teravalt kokku puutunud ei ole. Teistes sektorites pole olnud nii otsest seost pakutava teenuse hinnaga. Kui ikka klient pole valmis rohkem maksma, on meil väga keeruline tasu tõsta. See on suur probleem, mille nimel tuleb veel kõvasti tegutseda, et olukord leevenduks. Usun aga ise sellesse, et organisatsioon peab mõtlema ka muudele väärtustele – oluline on see, kuidas me oma inimestesse suhtume, väga tähtis on meeskonna juhi roll ja loomulikult töötingimused ning töökorraldus. G4Sis ma tõesti näen, et pingutatakse tohutult selle nimel, et luua inimestele võimalused ja tingimused.

Lisaks personalidivisjoni juhtimisele jõuad Sa esineda konverentsidel, koolitusi läbi viia ja sõna võtta ka meediaveergudel. Kuidas Sa seda kõike jõuad?
Mul on vist vedanud. Olen üks neist inimestest, kes saab öelda, et töö on natuke ka hobi, ehkki sattusin personalijuhtimisse pooljuhuslikult. Mulle meeldib väga, kui saan teha erinevaid asju ja kui on keerukaid olukordi. Koolitada on hästi tore, eriti kui on kogemust, mida teistega jagada. Lisaks arendab koolitamine ennast. Diskussioonid osalejatega aitavad kogemusi vahetada ning pakuvad parimaid praktikaid. Samuti meeldib mulle kirjutada – tahan, et ka teised oleksid oluliste teemadega kursis.
 
... ja alustasid millisest ametist?
Olen oma esimese erialahariduse saanud väga ammu nahatoodete tehnik-tehnoloogina. Oskan teha saapaid ja kingi. Pärast kooli lõpetamist läksin noore tütarlapsena vabrikusse „Kommunaar" meistriks ja minu ülesanne oli tagada, et liini peal teeks vahetus vähemalt 700 paari jalanõusid. See oli suur ja hirmutav väljakutse, aga sain hakkama – pidin saama, sest kolm aastat tuli seal kohustuslikus korras töötada. Kui see kolm aastat suunamist läbi sai, sattusin Eesti Energiasse personalitööle. 

Said kõva kogemuse!
Jah, see andis üsna hea baasi. Tootmise pool on mul siiani kuidagi hinge peal – selles valdkonnas pole ma personalijuhina veel töötanud. Olen valinud töötamiseks erinevaid sektoreid üsna teadlikult, sest igas on omad eripärad.

Mis Sind innustab seda kõike tegema? Milline on parim tagasiside?
Parim tagasiside on, kui kuuled organisatsiooni seest töötajatelt, et midagi on nende jaoks paremaks läinud. Need ei pea olema sugugi suured asjad, sest just väikesed asjad on tihtipeale need kõige olulisemad. Need on  infokillud, mida ma kogun ettevõttest kokku ja mille põhjal saan aru, et üks või teine asi toimis ja muutis midagi paremaks. Selline tagasiside innustab. Loomulikult on ka minu enda tiim see, kes annab tohutult jõudu. Oleme ühise eesmärgi eest väljas, usaldame ja toetame üksteist. Ja kui tiim on rahul ja näen, et neil silmad säravad, siis see innustab väga. Üha tähtsamaks pean ka seda, et äritegevus peab olema edukas. Kui meie äril läheb hästi, siis saab meil kõigil minna veel paremini. Ka see innustab pingutama. 

Kuidas lõõgastud, millega tegeled vabal ajal? Sul on koerad...
Minu kõige suuremad hobid on tõesti mu kaks koera. Praegu pühendan töö tõttu neile vähem aega ja vahel tunnen nende etteheitvat pilku sellepärast. Ühega nendest käin ka kuulekuse võistlustel ja meil läheb päris hästi. Hobile kulub palju aega, aga see on hea vaheldus ning aitab muudest asjadest välja lülitada. 


Kategooriad: Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar