Meie töötajad

Valgekraena rannavalves: rannas – turvatöötaja, vees - päästja

  • Kuupäev: 23.08.2013
    Autor: Kristel Saarm

Kes meist küll poleks mõnel kuumal suvepäeval kontoris tööd tehes soovinud, et oh kuidas tahaks hoopis rannas olla! Eriti tore oleks veel siis, kui selle eest ka palka makstakse …

Ja siis avaneski mul võimalus töötada rannavalves. Mitte just otseselt rannavalve tiimis, küll aga tõeliste tegijate nn töövarjuna.

Nagu ikka, ei olnud ka tollel suvepäeval ilm päris selline nagu lootsin. Hoolimata jahedast veetemperatuurist, oli üllatavalt palju ujujaid. Osa neist üritas isegi poidest kaugemale ujuda, kus veetemperatuur ju veelgi madalam.

Rannavalve töösaladused

Peale rannavalve tiimiga tuttavaks saamist esitasin kohe oma küsimuse, mis mind on kogu aeg kummitanud, et kuidas ometi suudab rannavalve hoida silma peal kõigil veesolijatel? Kuidas nad küll suudavad sadade ujujate seast leida üles just nimelt need, kes abi vajavad? See ei ole lihtsalt võimalik!

Selgus aga, et see kõik on siiski võimalik. Nimelt on kogu kontrollitav ala jaotatud sektoriteks. Igas sektoris on mingi hulk inimesi, keda rohkem jälgitakse. Eriti jälgitakse üksikuid ujujaid, kuna võimaliku väsimuse või terviserikke korral ei ole neil kedagi, kes abistaks või abi kutsuks. Poide juures sõidab kogu aeg ringi kaater, kes samuti hoiab ujujatel silma peal. Ühtlasi jälgitakse, et ujujad ei ületaks poidega märgistatud ujumisala. Pidevalt hoitakse sidet erinevate positsioonide vahel. Nii et märkamata ei jää midagi!

Rannavalve tiimi kuulub veel meedik, kes samuti jälgib tähelepanelikult kõike toimuvat. Jaanilaupäeva hommikul sai üks päevitaja liiva sees vedelevast süstlanõelast torkehaava sõrme ja pöördus abipalvega meediku poole. Tuleb välja, et rannas peesitamine ei olegi nii ohutu, kui arvata võis!

Rannavalvele on abiks ka g4s töömaleva liige, kes ühtlasi jagab käepaelu väikeste lastega peredele, et omapead uitama läinud väikeseid võsukesi käepaelal oleva telefoninumbri abil jälle vanematega kokku viia.

Nagu selgus, on rannavalve töös ühendatud kaks ametit. Rannas ollakse turvatöötaja ja vees olles päästja. Oma ala tõeliste proffide valve all ei saagi midagi halba juhtuda, ei rannaliival ega ka vees. Ja ongi hea, kui kõik päevad on rahulikud!

Vahepeal kostus raadiosaatjast ärevakstegev teade, et lahel nähti punast signaalraketti. Kas keegi on hätta sattunud? Meie rannas siiski mitte, kuid signaalrakette oli kokku kaks. Korraks sõitis G4Si päästekaatri juurde piirivalvekaater, kuid olles oma silmaga veendunud, et keegi hädas ei ole, lahkus meie kontrollitavalt alalt.

Küsimuse peale, kas hommikul tööle tulles võib veel näha mõnda õhtust peesitajat rannaliival magamas, sain vastuse, et ka seda on ette tulnud. Neid käiakse hommikuse patrulli ajal nuuskpiiritusega äratamas.

Minu ettekujutus sellest, kuidas rannavalvele päikese käes töötegemine suurt rõõmu valmistab, ei vastagi tõele. Päike pidi ikka pika päeva lõpuks nii ära väsitama, et õhtul ei jaksa enam kojugi minna. Kuuma ilmaga tahaksid ka nemad rannas ja vees toimuvat pigem vaatetornist, läbi aknaklaasi jälgida. Jääb vaid soovida, et kõik rannavalve tööpäevad oleksid sama rahulikud nagu minu esimene ja ühtlasi ka viimane „tööpäev" rannavalves.

Kategooriad: Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar