Meie kliendid


G4S turvab Tallinna sadamates 9,5 miljonit reisijat aastas

 • Kuupäev: 25.09.2015
  Autor: Reimo Raja
G4S Eesti pakub augustist Tallinna Sadama viies sadamas järgmised kolm aastat turvateenust. Ühte neist objektidest, Tallinna Vanasadamat, tutvustab lähemalt objekti vanem Peeter Pusa.

Kohtume Eesti suurimas reisisadamas Vanasadamas objekti vanema Peeter Pusaga. Mehel on turvatöötaja staaži 11 ja pool aastat – kuus ja pool aastat Falckis, kaks Mustamäe haigla sisevalve töötajana, pea kolm aastat USS Securitys ja nüüd jätkab ta oma tööd juba G4Sis.


Vanasadama objekti vanem Peeter Pusa ja turvatöötaja Mark Korotin. Foto: Reimo Raja/G4S

Juhtumisi toetab Peetri sobivust ametipostile  lisaks pikaaegsele turvatöö kogemusele ka tema päritolu. Tema ema on eestlanna, isa aga soomlane. Soome keele õpetas Peetrile selgeks vanaema. Kuna suur osa turistidest, kes Vanasadama kaudu Eestisse tulevad või siit lahkuvad on soomlased, siis on hea soome keele oskus igati vajalik. Päritolu polnud aga tööle saamisel määrav, vaid ikka varasemad kogemused ja tahe korralik turvameeskond sadamas tööle panna.

Eelmise sadama valvaja USS Security alt G4Si üle tulnud mees on ilmselgelt rahuolev. Uus tööandja on andnud talle võimaluse oma meeskond luua ja selle komplekteerimisel on Peeter üsna nõudlik. Meeskond olgu korralik ja tugev, motivatsioon ja töötahe töötajatel kõrge. Niisama kedagi ei võeta. Peetri sõnul teab hea meeskonnaliige, mis teha tuleb, ilma, et teda liialt torkida ja tööle utsitada tuleks. Sadamas töötamine nõuab omajagu kannatlikkust, tähelepanelikkust ja loomulikult tuleb olla hea klienditeenindaja ehk viisakas ja hea suhtleja.

Võimalusterohke objekt
Tallinna Sadama viiel objektil töötab augustist üle 85 turvatöötajat, enamus neist Eesti suurimas reisisadamas Vanasadamas. Lisaks osutame valveteenust Paljassaare sadamas, Muuga sadamas, Paldiski Lõunasadamas ja Saaremaa sadamas.

Ainuüksi Vanasadama kohta võib öelda, et turvatöötajale on sadamas väga palju valikuid. Kellele meeldib istuv töö, saab olla cargoväravates, kes tahab liikuda, saab väljas patrullida või olla terminalis. Kel meeldib välismaalastega suhelda, see saab olla kruiisiväravas. Lisaks heale kogemusele on osadel ametipostidel võimalik saada turvajuhi kvalifikatsioon. Vanasadamas on ümmarguselt poolsada turvatöötajat. Nende hulgas ka neid, kes käivad tööl kooli või teise töökoha kõrvalt. On nii noori kui vanu, mehi ja naisi. Peeter vaatab oma töötajate puhul sedagi, kes paremini mingisse rolli sobida võiks. Naisi on rohkem määratud cargo alale ja ametikäike valvama, mehi näeb rohkem terminalis valvamas. Samas turvakontrollis ja julgestuses on mehed ja naised koos.

Ja muuseas, kui inimesed kipuvad tihti arvama, et turvakontrolli kutsutakse inimesed kindlate tunnuste alusel, siis nii see siiski pole. Turvameeskond peab jälgima, et turvakontrolli kutsutakse võimalikult erinevaid inimesi. Peeter tunnistab muheledes, et paraku on minevikus ka eksimusi olnud. Nimelt olevat üks töötaja kutsunud turvakontrolli ainult karvamütsiga inimesed. Pole küll teada, miks need karvamütsiga reisijad turvatöötaja nii kahtlustavaks muutsid, kuid antud juhul polnud turvatöötaja käitumine korrektne.

Jaht taskuvarastele
Turvatöötajate ülesandeks on jälgida, et reisijate teekond laevalt läbi terminali linna oleks võimalikult ohutu. Tuleb vaadata, et inimesed ei kukuks eskalaatoril või treppidel ja ei tekiks inimtroppe ehk teha kõik selleks, et inimmass jõuaks turvaliselt terminalist välja.

Siia juurde käib ka võitlus taskuvaraste vastu. Peetri sõnul on jõutud juba palju ära teha. Terminalist on pätid suuresti välja peletatud, kuid tänaval on võitlus nende vastu juba oluliselt raskem.

Peeter tunnistab, et taskuvargad on väga osavad. Kuna sadamat valvab ka sadu turvakaameraid, siis on nii mõnedki kuriteod nende abil jäädvustatud. Peetrile meenub juhtum, kus on näha, kuidas taskuvaras reisijale käe tasku libistab ja sealt rahakoti välja võtab. Esimene katse küll ebaõnnestus, kuid teisel katsel said vargad rahakoti juba näppude vahele. Selline videomaterjal antakse politseile asitõendite hulka.

On olnud ka olukord, kus tähelepaneliku turvatöötaja aktiivne tegutsemine on äärepealt nurjanud politsei töö taskuvaraste püüdmisel. Erariietesse maskeerunud politseinike eesmärk oli kurjategijad otse teolt tabada. Kuna turvatöötaja kohalolek ja tähelepanelik jälgimine teeb taskuvargad alati väga ettevaatlikuks ja sunnib teisi jahimaid otsima, siis pidid politseinikud end turvatöötajale tutvustama ning selgitama, et hetkel pole vaja pikanäpumehi segada.

Võitlus taskuvaraste vastu nõuab suurt järjekindlust ja on omajagu keeruline. Nii nagu igal inimesel, nii on ka taskuvargal õigus sadama terminalis viibida. Sekkuda saab siis, kui näpud võõra vara järele sirutatakse. Suvine aeg toob aga Tallinnasse laevadega väga palju turiste, mis teeb pikanäpumeeste märkamise suure inimmassi sees kordades keerulisemaks. Seetõttu tasub oma asjade järele vaadata eelkõige iseendal.

Ükskord andsid sadama elektrikud Peetrile teada, et leidsid elektrikilbi vahelt suure paki panga- ja visiitkaarte ehk inimeste rahakottide sisu, mis oli sinna taskuvaraste poolt topitud. Lisaks rahakotivarastele tekitavad probleeme ka inimesed, kes keelatud esemetega laevale kipuvad. Mõned nädalad tagasi leiti kellegi kotist kirves, avastatud on ka registreerimata relvi ning üks kodanik arvas, et võiks heinahang õla peal pardale jalutada. Selline „pagas" jääb valvsale turvatöötajale kindlasti silma. Isegi pisematele narkokogustele saadakse jälile, mis reisijatel n-ö oma tarbeks väikeses minigrip kotikeses kaasa võetud.

Kutsehaigused
Tallinna Sadama objektidel töötamine toob endaga kaas ka mõned „kutsehaigused". Töötades Vanasadamas hakkab paratamatult külge soome keele oskus ja parem suhtlemisoskus. Aja jooksul paranevad ka psühholoogi oskused, mida saab arendada raskemate sihtrühmadega (sh alkoholijoobes reisijatega) kokku puutudes. Samuti tekib parem nina taskuvaraste peale. Ükski neist loetletud tõbedest siiski tervisele ohtlik pole ja pigem karastab vaimu.

Soovime Peeter Pusale ja tema meeskonnale Vanasadamas sitkust suure reisijate hulga ja ühe keerulise objekti  turvamisel ning palju rahulikke valvevahetusi.

HEA TEADA: Kuidas taskuvarast ära tunda ja end tema eest kaitsta?
 • Ära hoia rahakotti tagataskus (eriti rahvarohkes kohas)
 • Reageeri igale müksamisele
 • Taskuvaras kannab tihti nokamütsi, sest see varjab nägu kaamera eest
 • Taskuvaras on kaval – ta maskeerib end reisijaks kandes näiteks seljakotti või hoiab käes mõnda reklaamvoldikut
 • Taskuvaras võib kasutada peibutist. Näiteks on teeseldud, et ollakse koos naisterahvaga, aga tegelikult jahitakse rahakotte
 • Tegutsetakse tihti kolmekesi ja väga kiirelt – üks tõukab, teine võtab ja kolmas läheb saagiga minema
Allikas: Peeter Pusa
Kategooriad: Meie kliendid  

Kommentaarid

 • Huviline | 12.10.2015
  Kas sadamas vabu kohti ka on???
Lisa kommentaar