Sinu eest valvel!

Meie kliendid


Pärnu Postimees: Moodne videovalve hoiab kurikaeltel silma peal

  • Kuupäev: 30.12.2014
    Autor: Raido Keskküla; Pärnu Postimees
Pärnu videovalve

Tänavu suvel Pärnu linnavalitsuse ja G4Si koostöös taastatud kesklinna videovalvesüsteem on politsei vaates end õigustanud, sest igal nädalal lahendatakse salvestiste abil mõnda juhtumit. Moodsa kaamerasüsteemiga on rahul linnavalitsuski.

„Minu meelest väga õige, et panime vanad kaamerad tööle ja lisasime süsteemi uusi moodsaid kaameraid," sõnas Pärnu abilinnapea Romek Kosenkranius. „Politseil on lihtsam tööd korraldada, kui patrulle linna peal vähe, ja teadmine, et avalik ruum on kaamera valve all, vähendab kuritegevust."

Kvaliteetsed kaamerad

Pärnu politseijaoskonna menetlusteenistuse vanema Lennart Pulga kinnitusel on kvaliteetne kaamerapilt politseitööd oluliselt lihtsustanud. „Eriti suureks abiks on Pärnu kesklinna paigaldatud pöördkaamerad. Iga nädal on paar juhtumit, mille puhul on kas kaklejaid vaja tuvastada või juhtumitest täpne ülevaade saada. On olnud ka juhuseid, kus esialgu kuriteona kirjeldatu ei osutugi tõeks," kirjeldas Pulk. Viimase väite kinnituseks toob Pulk näite möödunud suvest. „Politseisse pöördus mees, kes rääkis, et langes Pärnu kesklinnas röövimise ohvriks," jutustas Pulk. „Pilk mehele kinnitas, et temaga oli tõesti midagi juhtunud, sest tal oli pea katki ja ta võis tõepoolest kallaletungi käigus viga saada. Et mees oli purjus, lasime tal toibuda, et temaga siis asjalikku juttu rääkida ja toimunu detailid kirja panna."

Samal ajal asusid politseinikud kesklinna kaamerate salvestusi vaatama ja paarikümne minuti pärast oli pilt selge: meest ei rünnatud, tema pea oli kukkudes viga saanud.

Selgus, et mees oli sattunud tüdrukuteõhtut pidavasse ülemeelikusse seltskonda. Kaamerapildilt oli näha, kuidas märgatavalt joobes mees kõndis mööda Rüütli tänavat. Videolt võis selgelt näha, kuidas ta komistas ja kukkus vastu Rüütli tänaval asuvat pinki. „Kui seda ei oleks saanud kaamerapildi abil tuvastada, oleksime alustanud kriminaalmenetluse ja püüdnud võimalikke kallaletungijaid välja selgitada. Nüüd oli juhtunust kiiresti ülevaade ja aja kokkuhoid suur, sest röövimise juhtumi menetlustoimingud oleksid hulga aega kulutanud," võttis Pulk teema kokku.

Pärnu kesklinna murekohaks olnud Rüütli tänaval asuvate lõbustusasutuste piirkonnas on varasemaga võrreldes korrarikkumisi vähemaks jäänud. Korrakaitsjate arvates on sellele kaasa aidanud teadmine, et kaamerad hoiavad 24/7 toimuval pilku peal. Kui aga enesekontroll minetatakse ja ikka kakluseks kisub, annab kvaliteetse pildi abil selles osalenud tuvastada.

Pulk kiidab koostööd lõbustusasutustega. „Nad on oma asutusse paigaldanud samuti valvekaamerad ja kui linnapildis öisel ajal toimunu salvestisele lisa on vaja, jagavad nad oma salvestisi politseiga. Ei ole ju ükski asutus huvitatud, et Pärnu oleks peksupealinnana tuntud," selgitas ta.

Linlastele ei ole olnud saladus, et varahommikusi kaklusi tuli ette Rüütli ja Nikolai tänava ristumiskohas. Pärast seda, kui sinna paigutati kaamera, on seal rahulikumaks jäänud või kui midagi juhtub, on sellele kiiresti jälile saadud.

Pulk tõi mõne nädala taguse näite. „Saime teada, et Nikolai tänaval löödi aken katki. Esimese asjana vaatasime, mida kaamerapilt näitab. Sellel oli näha, kuidas noormees pidas kellegagi telefonivestlust, kuid ilmselt miski ärritas teda ja pärast seda, kui ta oli telefoni sõbrale andnud, valas ta oma pahameele välja lähima akna peale."

Tõhus abivahend

Kindlasti ei ole turvakaamera ainus vahend, mis turvalisuse tagab, kuid on suureks abiks. „Loodetavasti on teadmine, et kellegi tegevuse kaamera vaateväljas saab üle vaadata ka kuu aja möödudes, pannud inimesed end enam kontrollima," märkis Lääne prefektuuri pressiesindaja Kaja Grak. „On juhtumeid, kui inimene on sattunud näiteks kaklusesse, kuid räägib sellest alles paari nädala pärast – ka sellised juhtumid ei jää lahendamata, kui ütlustele lisandub toimunut tõendav salvestis."

„Igati kiidan ja olen rahul, et selle kaameramajanduse jälle käima lükkasime," avaldas Pärnu abilinnapea Romek Kosenkranius.

Abilinnapea selgituse kohaselt on tehnika tublisti arenenud ja kaamerad paremaks muutunud, samuti on sidelahendused lihtsamad ja side kaamerate vahel läinud 2005. aastaga võrreldes kordi odavamaks. „Seetõttu on süsteemi pidamiskulud omavalitsusele nüüd vastuvõetavamad," sõnas ta.

Pärnu videovalvesüsteemi taaskäivitamine ja uute kaamerate ostmine läks maksma veidi üle 10 000 euro. Süsteemi ülalpidamiskulu on 2500 eurot aastas. Lepingu kohaselt seadis G4S töökorda Pärnu kesklinna varem paigaldatud videovalvekaamerad ja täiendas süsteemi uute kaameratega. Korda tehti neli olemasolevat kaamerat ja niisama palju lisati uusi.

Kaamerapilti jälgib Lääne prefektuur ja andmeid hoitakse G4Si juhtimiskeskuse serveris, kus neile pääsevad ligi selleks luba omavad isikud.

Artikkel on ilmunud Pärnu Postimehes 30. detsembril

Kategooriad: Videolahendused   Videovalve   Meie kliendid  

Kommentaarid

Lisa kommentaar