Juhiveerg

Kuidas töötajaid hoida: koolita, arenda, tunnusta

  • Kuupäev: 10.12.2013
    Autor: Priit Sarapuu

Priit Sarapuu Priit Sarapuu, AS G4S Eesti juhatuse esimees

Ainuüksi hea töötaja leidmine on omaette väljakutse, kuid tema pidev motiveerimine on juba mitme muutujaga võrrand, kus raha on vaid üks komponent.

Kaalukaim tegur inimeste motiveerimisel nii eesliinil, kontoris kui ka projektipõhistes ettevõtmistes on konkurentsivõimeline töötasu. Samas ainult rahast ei piisa ning kitsamates oludes ei jätku ka raha. Järjest süveneva tööjõupuuduse tingimustes peab tööandja esimeseks prioriteediks olema kogenud töötajate hoidmine.

Alahinnata ei tohiks nn pehmeid väärtusi - koolitusvõimaluste pakkumist, meeskonnatunnet hoidvaid ühisüritusi, aga ka kindlustunnet, et muutuvates majandusoludes jääb ettevõte püsima.

Liider tulgu firma seest. On tuntud tõde, et tööle tullakse ettevõtte pärast, lahkutakse juhi pärast. Heade liidriomadustega juhtide kasvatamine ja arendamine organisatsiooni seest aitab hoida meeskonna koos ka siis, kui palk pole parasjagu tugevaim argument.

Teenindussektor, kuhu ka turvavaldkond kuulub, ei hiilga just kõrge tootlikkuse poolest. Lisandväärtused luuakse teadmistepõhistes tegevusvaldkondades, seega vaid traditsioonilisi turvateenuseid pakkudes tootlikkust ei kasvata.

Veel mõni aasta tagasi pidi kaubanduses varguste ärahoidmiseks olema väljas pea kaks korda rohkem turvatöötajaid kui praegu, kus seda tööd teevad koos turvateenistusega videokaamerad ja analüütiline tarkvara.

Kindlasti on enamikul Eesti ettevõtjatest ette näidata konkurentsis püsimise eesmärgil tehtud ponnistused. Kuid on veel midagi, mis on terve ja jätkusuutliku töökeskkonna loomisel sama oluline kui häid tulemusi märkiv preemia, koolitus või konkurentsivõimeline palk.

Soe sõna ei maksa midagi, aga loeb palju. Mingil põhjusel me kas kardame või ei raatsi ülemäära sageli ausat ja positiivset tagasisidet anda ning edu tähistada. Ka hea sõna ja siiras tänu aitavad raskusi ületada ja sihile viia. Üks õigel ajal õige teo eest ütlemata jäänud "aitäh” võib osutuda täkkeks, mis lõhub ära ka kõige viimistletuima motivatsioonipaketi. Tööandja suurim väljakutse seisneb töötajate hoidmises. Lühidalt: koolita, arenda, tunnusta.

Kategooriad: Juhiveerg  

Kommentaarid

Lisa kommentaar