Juhiveerg

Artjom Sokolov: siht peab koguaeg silme ees olema

  • Kuupäev: 01.04.2013
    Autor: Gerly Tuisk

 

 

Oktoobris ametisse asunud juhatuse liige Artjom Sokolov on ennast näidanud kindla käe ja –sõnaga juhina. Tema kohalolekut on näha ja tunda, tema arvamust küsitakse ja kuulatakse. Mis on see, mis teda käivitab ja liikumises hoiab? Mis on need põhiväärtused, millest oma tegemistes juhindub? 


Poliitikutele antakse esimene hinnang 100 päeva pealt. Sul saab varsti  6 kuud G4Sis täis. Mis hinnangu annad ise oma senisele tööle?

Siin viitaks ma ühele juhtimise tõekspidamisele: sõltumata ametist või ettevõttest, võtab inimesel uuel ametikohale sisseelamine ja asjast süvitsi arusaamine –selliselt, et saaks organisatsioonile püsivalt väärtust tagasi andma - minimaalselt 6-12 kuud. Kuna finantsivälised tugifunktsioonid võtsin üle alles 1. detsembrist, kestab see periood, kui organisatsioon õpetab mind, mitte mina teda.


Kas ja kuidas on Sinu arvamus G4Sist selle aja jooksul muutunud (enne kõrvaltvaatajana nüüd seesolijana)?

Positiivselt on üllatanud ettevõtet läbiv ettevõtlikkus ja nö. „meie oma" tunne. Kartsin veidi, et kuna oleme suure kontserni liige, siis on äkki sisse imbunud liigset bürokraatiat või piiri tagant juhtimist. Seda halba üllatust ei ole olnud. Positiivne on see, et inimesed ettevõttes näevad ettevõtet nö. suurema ja tähtsamana kui ta väljast oma tegevusega paistab. Pakume ju tegelikult nö. infrastruktuuri ehk tugiteenust, millele klient oma igapäeva tegevuses ei mõtle. On tunda, et inimesed G4Sis on uhked oma töö üle. Seda tunnet on meil kõigil vaja hoida!


Millised on Sinu senised parimad praktikad, mida G4Sis täna kasutad (või rakendada püüad)?

Eelkõige puudutab see eesmärgipärasust. Olen veendumusel, et igal tegevusel peab olema mõõdetav võimalikult objektiivne eesmärk (number, tehtud tegevus) ning see peab haakuma ettevõtte, kui terviku eesmärkidega. Kui eesmärki ei ole, siis aasta lõpus võin tunda, et rabelesin 24/7, kuid kui küsimus on, mis on lõppenud perioodi 3 suuremat saavutust ja jään vastusega jänni või need pole üldse need asjad, mis ma perioodi algul planeerisin, siis tegelikult ei ole me ettevõtte ega inimesena edasi liikunud. Teiseks, ma ei jälgi töötajate tööaega või kontoris olemist. Kõik me oleme täiskasvanud inimesed.  Oluline, et toimiks meeskonnatöö ja kokkulepitud eesmärgid on  õigeaegselt täidetud. See eeldab, et eesmärgid on kõigil selged.


Sinu juhtida on kõik tugiteenused. Milliseks soovid tugiteenuste rolli lähiaastatel kujundada? 

Keeruline vastata, kuna ma alles elan lõplikult sisse. Aga märksõnadeks oleks:

süsteemne protsessipõhine efektiivne toimimine, kus ei lähtuta vaid enda üksuse kitsast huvist, vaid ettevõtet läbivate protsesside terviklikkusest; 

sama efektiivsus ja standardiseeritus, mis tagab, et me ettevõttena toimime kui sünkroniseeritud suur masin; 

eesmärgistatus, mis haakub põhi ja äridivisjonidega;

kliendikesksus, sest meie kõigi palga maksab lõpuks klient. 

Ka tugiüksustel on kliendid, peale välise kliendi on selleks meie äri- ja põhiüksused.


Oled väitnud, et ettevõtte atraktiivsus tööandjana on äärmiselt oluline. Milline on G4Si maine tööandjana täna ja kus suunas peaksime selles osas liikuma?

Meil on G4Sis erinevad töötajate grupid: erinevate huvide, eluväärtuste, sotsiaalse tausta ja demograafilise struktuuriga. Ühte võluvitsa pole. Aga kolm tegurit peaks iga juht meeles pidama, kui mõtleb oma töötajate peale: tööl on mõtestatud tegevus; töö arendab töötajat; hea töökeskkond (nii ruumid kui kollektiiv).


Kui oluline on Sinu jaoks see, et ettevõtte tippjuhil oleks omanikega n-ö ühine veregrupp? 

Väga oluline, sest nagu rahvatarkus ütleb: palgatakse CV põhjal, lahti lastakse suhtumise järgi.


Tean, et usud väärtuspõhisesse juhtimisse. Selgita lühidalt, mis see on ja miks see Sulle oluline on.

Inimestele pole võimalik kõike, igal ajal ja üksipulgi lahti seletada lootuses,  „nüüd töötab ta nii, nagu ma tahan". Juhid ei jõua igale poole, olukorrad muutuvad pidavalt, konfliktid kerkivad. Oluline on, et sõltumata olukorrast käitub inimene mitte vastavalt 500 leheküljelisele instruktsioonile (mis tal nagunii peas ei ole) kartes eksida 357-leheküljel mainitule, vaid pigem kui USA mereväe eriüksuslane vaenlase tagalas, kelle moto on „Semper Fi" (alati ustav, alati lojaalne). 


Loodan, et Sul on arenguvestlus juba toimunud. Kuidas läks?

Väga hästi. Kuna 2012 olin siin veel väga vähe olnud, siis selle võrra oli kergem, et jutt keskendus pigem tulevikule, kui minevikule.


Tippjuhiks olemine eeldab head vormi. Kuidas ennast vormis hoiad (nii füüsiliselt kui ka vaimselt)?

Oma naiselt olen saanud pikamaajooksu pisiku. Viimasel ajal on see harrastus G4Si tulekuga kahjuks unarusse jäänud. Aga eesmärk on sel aastal 1-2 maratoni läbi joosta. Aega ma ei püüa, pigem seda mõnusat kogemust ja eneseületamist. Vaimne tervis tuleb lugedes. Loen kogu aeg ja kõike. Rohkem  populaarteaduslikku, kuigi iga kord luban endale, et järgmine raamat on ilukirjandus või elulugu. Hetkel loen  paralleelselt 5-6 raamatut. Ei tea, kas see püsimatus on hea või halb märk. Kõige tähtsamal kohal on mu elus minu kaks last: 6 aastane tütar ja 8-aastane poeg. Püüan igal õhtul nendega midagi nende jaoks põnevat teha. Hobidest suurim kirg on mägimatkamine, kuigi viimasest matkast on juba 3 aastat möödunud.


Mis on need põhitõed, mille oled kodust kaasa saanud?

Vanaisa õpetas mu isale ja sealt mulle: „Hoia oma au juba noorest!" (A. Pušhkin, „Kapteni tütar"). Muidu aga „õiglus". Aeg ajalt on seda joont elus raske hoida, aga selleks väärtused ongi, et meid raskel ja segasel hetkel juhtida.


Sinu isikliku elu „to-do listi" TOP 3?

Hoida oma tervis korras, kuna ilma selleta ei jõua midagi. Anda oma lastele õnnelik lapsepõlv, kuna see on inimese kogu edasise elu alus. Pühendada rohkem aega oma naisele, sest ega minu haual ei ütle keegi " Ta oleks võinud rohkem tööd teha". Kes mind hästi veel ei tea, siis mulle meeldib must huumor ja seda ka ise enda üle.

Artjomiga vestles Gerly Tuisk


 

 

Kategooriad: Juhiveerg   Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar