Huvitav

Kuidas ühendada tööl käimist ja õppimist?

  • Kuupäev: 07.07.2015
    Autor: Esme Kassak

Paljud ametid G4Sis soosivad tänu vahetustega tööle hariduse omandamist. Nii võib leida turvatöötajate seas tulevasi juriste, ärijuhte, riigiteadlasi ning kontori poolelt isegi ühe romaani keelte ja kultuuride asjatundja. Millal ja miks aga koolitee jalge alla võtta?

Kaks suve tagasi jõustunud kõrgharidusreform tegi õppimise võimalikuks nii mõnegi teadmistejanulise inimese jaoks, kuna õppetasu tuleb nüüdsest maksta vaid siis, kui ei täideta õppekava nõutud ulatuses. Sama nõue põhjustab teisalt ühe peamise dilemma töö kõrvalt õppimisel, sest aega on ikka üks kogus, kuid lisaks tööle ja õppimisele on ka pere ning ennastki oma huvidega ei tohiks ära unustada. Seetõttu on õppima asudes vaja väga põhjalikult läbi mõelda, kuidas on seotud uus õpitav eriala ja olemasolev või tuleviku töö ning kuivõrd suurt huvi see tulevasele õppurile pakub. Üks, mis kindel, ajaplaneerimise oskused jõuavad uuele tasemele. Teadmine, et õpid eelkõige endale ja igati paeluvat ala, on aga üks peamisi jõude, mis aitab rasketest hetkedest üle saada.

Millal siis oma tööelu uue pilguga vaadata ning õppimist plaanida? Karjäärisuunaja projektijuht ja nõustaja Maarit Vabrit-Raadla ütles hiljuti „Julged hoolida?" veergudel, et tegelikult ei olegi kindlat aega, millal peaks oma karjääriga tegelema hakkama. „Tänapäeval on karjäär muutunud eriti paindlikuks ja dünaamiliseks. Ei ole mingi imeasi, kui ka 50-aastane läheb ülikooli ja omandab senisest täiesti erineva kutse. Kõige olulisem on sinu enda äratundmine, et just nüüd on see vajalik. Oluline on võtta aega selgusele jõudmisel, mõtiskleda, arutada sõprade ja pereliikmetega," kõlab Maariti soovitus.

G4S Eesti personalidirektori Irene Metsise sõnul võimaldab graafikujärgne töö väga paljudel G4Sis töö kõrvalt õppida ja niisamuti õppida töö kõrvalt. "Vahetustega graafikujärgne töö annab võimaluse olla väga paindlik, kuid ka teistel ametikohtadel on leitud sobiv viis töö ja õppimise ühildamiseks. Arvestatakse nii töötajate kui ka tööandja soove," ütles ta. Hinnanguliselt võib G4Sis õppijaid olla isegi kuni veerand töötajaist ning suurem osa neist on turvatöötajad.

Miks aga minna üldse õppima ja kuidas tööd ja õpinguid ühildada, vastavad need, kes parasjagu õppimas või just sel suvel lõpusirgele oma kraadi saamisega jõudnud.

Artur Panov, Lõuna piirkonna rannavalvur ja kaubanduskeskuse turvatöötaja, õpib Tartu Ülikoolis riigteadusi:
„Eelmisel aastal töötasin G4Sis rannavalvurina ning kui esimesel kursusel ülikoolis nägin, et aega jääb üle, siis tulin kontorisse ja küsisin, kas on võimalik ka muul ajal tööd teha. Mul on loengud vaid mõned korrad nädalas ja nii töötan pea kolmveerandi koormusega. Tasku Keskuses, kuhu seepeale sattusin, sain meheks (naerab). Kui ma muidu väga konfliktiolukordadesse ei satu, siis nüüd olen õppinud senisest rohkem võõraste inimestega suhtlema ja kompromisse otsima. Suvel olen jälle rannavalves ja see on väga huvitav töö. Minu jaoks on hetkel aga ülikool kõige olulisem – see on kohustuslik ja seal peab käima, kuid töö annab võimaluse enda elukvaliteeti tõsta. Saan raha koguda reisimiseks, ilma et peaks vanemate poole pöörduma. Sügisel olengi minemas Erasmuse kaudu vahetusüliõpilasena Prantsusmaale. Kindlat plaani mul pole, mis must kahe aasta pärast lõpetades saab, kuid võimalusel näeksin end Prantsusmaal UNESCO heaks töötamas."

Brit Tuulik, valvedivisjoni assistent, lõpetas sel aastal Tallinna Ülikoolis romaani keelte ja kultuuride eriala:
„Astusin ülikooli kohe pärast keskkooli, sest see tundus minu jaoks kõige loogilisem valik ja armastus itaalia kultuuri vastu tegi valiku võrdlemisi lihtsaks. Ülikooliajal on võrdselt olulised nii ümbritsevad inimesed kui ka õpingud ise, selline mitmekesine kontingent laiendab märgatavalt silmaringi ning annab indu edasi püüdlemiseks, samas kui loengute ja õppejõudude abil saab laiendatud ka erialaseid teadmisi. Ma ei tee eriti plaane, kuid praegu on selge see, et soovin koolist veidi puhata ja eks aasta pärast hakkan tõsisemalt magistriõppesse astumist kaaluma. Kooli ja töö ühendamisel on oluline ja suureks abiks nii kooli- kui tööpoolne vastutulelikkus ning lähedaste piiritu kannatlikkus. Tuleb vaeva näha ja mõnel kaunil laupäeval grillimise asemel hoopis raamatukogus õppida, kuid kõik on ju kindla eesmärgi nimel. Lõppkokkuvõttes valmistab ülikooli lõpetamine ja selle nimel tehtud pingutused siiski palju suuremat rõõmu ja rahuldust kui mõni ilus õhtu vabas õhus. Rasketest olukordadest oleme ikka kursusekaaslastega üksteist välja aidanud, moraalne tugi on sellistel puhkudel väga oluline."

Hea teada!
1. juulist jõustuv täiskasvanute koolituse seadus lubab tasustatud õppepuhkust kõigile tasemeõppijatele ühtsetel alustel. Õppeaastas on ette nähtud 30 kalendripäeva puhkust, keskmine palk säilib 20 päeval. Seejuures pole oluline, kas õppur on päevases või kaugõppes, õpib osalise või täiskoormusega.

Kategooriad: Huvitav  

Kommentaarid

Lisa kommentaar