Huvitav

Öö pealinna patrullekipaažis: „Rutiinist on asi kaugel“

  • Kuupäev: 24.10.2014
    Autor: Julia Garanža
Valin ööd tutvumaks patrullitööga, tuginedes kogenud tegijate soovitustele. Parema ülevaate tööolukordadest pidavat saama palgapäevajärgsel nädalavahetusel, samuti soovitati jälgida kuuseisu: täiskuu ajal on sündmusi alati rohkem ning nende tagamaad võivad üsna ettearvamatud olla.Ligi 20 patrullist, mis teenindavad väljakutseid Tallinna piires, valin „töövarjutamiseks" kaks: kesklinna ekipaaži ja „multifunktsionaalse" ekipaaži, mis hoiab silma peal Kristiine linnaosal ning vastavalt vajadusele reageerib sinna, kus parasjagu lisaabi vajatakse.

Kuuspaki vargus
„Huvitavamaks läheb kella kolmest, enne on võrdlemisi rahulik," juhatab sisse minu vahetuse alguse Renee Loodus, kelle auto aknast asun vaatlema linna öö(m)elu. Kuulan Renee Saaremaa murrakut ja süda lustib: kahe Tallinnas veedetud aasta kiuste kaunistavad ikka veel tema kõnet mönusad saaremaised „ö"-d. Muide, just südamehääl tõi Renee rahulikust Kuressaarest Tallinnasse. „Elukaaslane tuli Tallinnasse õppima ning koos kolisime pealinna."

Kellaosuti liigub kesköö suunas, meie aga teeme tiiru Koplis, kus tänavad on õhtuselt tühjad, ning suundume Mustamäele, kus ootavad politsei tulekut tanklast õlu kuuspaki varastanud mehed. Need tabati patrulli poolt peale mõningast ümbruskonna „läbikammimist". Kell on 00.28, tankla juures avaneb krimisaadete klišeelik pilt: kaks G4Si patrulli ja kolm noormeest, seljas tumedad kapuutsidega kampsunid. Närvilised liigutused ning juttu jätkub kauemaks. Halli dressiga mees on sumisevast kolmikust kõige aktiivsem: žestikuleerib, räägib kiirelt ja valjult. G4Si mehed piirasid kolmiku ümber, ühel meie turvatöötajal on lühikeste varrukatega särk, õues on aga kõigest 13 kraadi... Õnneks saabub peatselt ka politsei, vormistatakse üleandmise akt ning kuuspaki võtnu rändab politseibussi. Sõbrad võivad laiali minna.

Sissemurdmine ehitussoojakusse
Meie aga suundume Kristiinesse ning teel uurin paarimehelt, mis on tema meelest kõige olulisemad patrullekipaaži töövahendid. Vastuseks saan ootamatu: „Silmad ja kõrvad. Taskulamp ka, peab olema korralik ja vastupidav…" Madara tänaval imbub autosalongi häirivat vingu. Uurime mõlemad ümbrust, kuid kõik näib olevat rahulik. Kindluse mõttes sõidame veelkord vingupilvese tänava läbi ning eriti hoolega uurime Rahvusarhiivi hoonet, veendumaks, et kus suitsu, ei pruugi alati siiski tuld olla.

Kasutame vaikset aega, et teha kiire burgeripeatus, kuid just siis tuleb Pesast (loe: juhtimiskeskusest) kõne: „Sissemurdmine Vilde teel". Burger jääb ära. Renee räägib, et viie aastaga, millest kaks on ta töötanud pealinna patrullis, on sissemurdmisi märksa vähemaks jäänud: „Küllap on mõned seltskonnad trellide taha saadetud." Kell on 1.18. Renee kaob pimedusse, võttes kaasa väärt abimehe – taskulamp kulub siin tõesti ära. Veerandtunni pärast on ta tagasi ja konstateerib mornilt, et ehitussoojakust võeti mõned tööriistad. Sündmuskohale jäävad toimetama politsei ja Delta, kes fikseerib kliendi jaoks detailselt kõik sissemurdmisega kaasnenud asjaolud.

Uue Maailma igivanad lood
Järgmine väljakutse tuleb Uue Maailma asumist, kus korter Luha tänaval annab sissetungihäiret. Renee Subaru peatub hoolega ülesvuntsitud kollase puumaja juures. Kell on 1.43. Hipsterite linnaosaks peetav Uus Maailm toibub päeval toimunud tänavafestivalist: väsinud sammul naasevad jalgsipatrullist neoonvestides kohalikud korravalvurid, pannakse kokku viimased hoovikohvikute telgid, taamal on näha paar ebakindla sammuga habemikku, muidu aga vaikne. Renee teeb tiiru ümber maja, ütleb paar sõna alumise korruse korterakna peal kõõluvale mehele ning kitsas trepikoja uks avanebki. Tagasi tulles ei suuda ta varjata naeratust.

Sissetungihäire põhjustajaks oli purupurjus tütarlaps, kes üürikorterisse naastes ei saanud hakkama signalisatsiooni mahavõtmisega. Ka unisel korteriomanikul ei tekkinud öise juhtimiskeskuse kõne peole seost, kes võib olla see joobes noor naine tema väljarenditavas korteris. Mitme kõne ning põhjaliku „sissetungija" välimuse kirjelduse peale saadi lõpuks kokku tervikpilt, et tegu on siiski inimesega, kellel on õigus viibida häiret andnud korteris.

Kassid jäid sulle, aga linn on minu
Aeg vahetada autot. Minu öise linna giidideks saavad Jevgeni Šlepin ja Dmitro Litvin, kel samuti pikk patrullitöö kogemus seljataga. Mõlemad on pereinimesed ning mõlemad on ka kõvad sportlased: Jevgeni on tegelenud maadlusega, Dmitro on sagedane jõusaali külastaja.

Põgus kohvipaus Olerexi tanklas enne uut Pesa kõnet, mis viib meid vanalinna tänavate sasipuntrasse. Kell on 2.51. Sissetungihäire kurikuulsas Bermuuda kolmnurgas asuvast ärist. Kohal oleme viie minutiga. Liigume rahvarohketel Vanalinna tänavatel lukustatud ustega, sest pole just harvad juhud, kus napsitanud peolised peavad turvafirma autot taksoks. Jevgeni ja Dmitro tulevad tagasi. Kõik klaar, ilmselt keegi lõi vastu turvakardinaga vitriini, mis aktiveeris anduri.

„Kassid jäid sulle, aga linn on minu..," meenub rahvast pungil tänavatel liikudes. Mis on neil rahvahordidel ühist? Näib, et ainsad kained inimesed oleme sel kellajal vaid meie kolm. Dmitro, kes tiheda treeningugraafiku tõttu ei tarbi alkoholi üldse, võtab kokku: „Vahest on seda melu täitsa põnev jälgida, näeb väga värvikaid tegelasi." Ja et jutt ei jääks pelgalt jutuks, saabub ka illustreeriv pilt umbjoobes noormeeste kolmiku näol, kellest üks kannab lühikest sitsikleiti. Kiire liigutus ning kleidiäär tõuseb rinnuni. Miski ei jää siin öös saladuseks…

Magajad ja tülitajad
Järgmine paanikahäire lennutab meid bussijaama lähedal asuva kasiino juurde, kohal on juba üks G4Si patrull. Kell on 3.38. Olukord laheneb kiirelt: magaja talitatakse rahumeelselt välja. „Magajad" (toim: lõbustusasutuses põõnama jäänud klient) on reeglina rahulikud, enamasti piisab neile viisakast meeldetuletusest," kommenteerib Jevgeni.

3.58 uus „paanika". See kord ootab abi südalinnas asuv kasiino ning väljakutse põhjuseks teistele külalistele tüliks olev klient. Taas vahetan ekipaaži, Reneel oli vahepeal samuti kiire aeg. Viru keskuse tagant tuleb jooksuga neljane seltskond. Ees ruttavaid tüdrukuid ajab taga noormees. Renee võtab hoo maha, takseerib neliku tegemisi. Noormees jõuab tüdrukutele järele, annab ühele poolikuks jääva jalahoobi, mille peale Renee peatub, paneb autole ohutuled peale ning just siis asub seltskond kallistama. Kummalise neliku teekond jätkub kõige sõbralikumas võtmes, noormees ja hoobi saanud tütarlaps liiguvad edasi käsikäes.

Viis tundi patrullis on möödunud linnutiivul. Tõsi, rutiinist on see töö enam kui kaugel.

Patrullis kuuldud mõtteterad

  • Relv on palgalisaks, olukordi tuleb osata sõnadega lahendada. (Jevgeni Šlepin)
  • Roolijoodikutega on jutt lühike. Lapsevanemana tajud nende ohtu veelgi teravamalt. (Jevgeni Šlepin)
  • Kõrvalseisja tüüp patrulli ei sobi. Endal peab huvi olema, ükskõiksel inimesel pole siin midagi teha. (Renee Loodus)
  • Palga pärast patrullitööd ei tee. Eelisteks on siin rutiinist vaba töö ning paindlik graafik. (Renee Loodus)
  • Tühjalt rapsimise asemel (loe: reageerimine kõikidele väljakutsetele) mõtle paar käiku ette, et sinu piirkond ei jääks valveta. (Dmitro Litvin)
  • Kesklinna öised kunded on kõik kõrgelt erudeeritud isikud, kellest igal teisel on oma isiklik advokaat. (Dmitro Litvin)
  • Konfliktses olukorras vii joobes tülinorija oma seltskonnast kiirelt eemale – nii „jahtub" ta kiiremini maha ning rünnaku oht muutub väiksemaks. (Jevgeni Šlepin)

Kategooriad: Huvitav  

Kommentaarid

Lisa kommentaar