Huvitav

Anu Lokke: tahtsin osata õpetada igasuguseid koeri

  • Kuupäev: 23.12.2013
    Autor: Ande Etti

Ma pole kunagi aru saanud, miks seda koerailmaks nimetatakse – mul on raske uskuda, et selline ilm, nagu siis, kui Anuga Lokkega kokku saime, oleks lemmik isegi ühe labradori jaoks. Anu on aga rõõmus ja nagu järgmise 2,5 tunni jutustamise käigus teada saan, ei ole palju asju, mis tema entusiastlikku ellusuhtumist ja optimistlikku meelt kõigutada suudaksid.

Anu Lokke

Lisaks sellele, et Anu on G4Sis juba 6 aastat „ajutiselt" turvatöötaja, pole ta juba lasteaiaeast saati suutnud eemal püsida koertest. Veterinaari haridusega Anu on üle 20-aastase kogemusega pimedate juhtkoerte koolitaja, kellele ei ole võõras ka koostöö pommi- ja narkokoeraga.

Pika nimekirja erinevate ametite kõrval on Anu koolitanud koeri alates saksa lambakoertest kuni dogideni välja. Varsti seisab ees väljakutse puudlite näol. Kui Anu juba üsna kogenud koolitajana kuulis esimest dogi õpetades treeneri suust kommentaari „See ei ole sinu tõug", võttis ta seda väga tõsiselt ja asus veel usinamalt tööle. Pingutuse tulemuseks oli see, et tollesama dogiga saavutas Anu 2. koha üleliidulistel talvistel mitmevõistlustel. „Kui sain kõrge koha, siis sai selgeks, et on küll minu tõug," naerab Anu. „Tahtsin osata õpetada igasuguseid koeri," selgitab Anu oma suure töö ja pühendumise tagamaid. Nüüd, olles aastaid koolitanud pimedate juhtkoeri, ütleb Anu: „Milline nauding on näha, kuidas sinu õpetatud juhtkoer annab vaegnägijale võimaluse iseseisvalt liikuda ja aktiivselt elust osa võtta!"

Olles EPA lõpetanud ja maal veterinaarina tööle asunud, sai Anu hobiks hoopiski ratsasport. Ühel hetkel leidis ta hobiks ratsamatkad Altai ja Kaukaasia mägedes. Kui ta selletarvis esimest korda ülemuselt puhkust küsima läks, imestas see „Oot’, kui kauaks sa seda puhkust siis tahad?", arvates, et seltskond plaanib ratsareisi alustada Eestimaa pinnalt.

Tartus asutas Anu koos kaaslastega alguses Pimedate Juhtkoerte Fondi nimelise ühenduse, mille nime nad hiljem ära muutsid, sest „Osa rahvast arvas, et koerad on pimedad," ütleb Anu muheledes.

Kord koolitas Anu (tundub, et nii muuseas) endale pommikoera. Läks siis ennast ja koera politseisse tööle pakkuma ning esimene küsimus talle oli: „Kust te lõhkeainet saite?". Kui ta aga ära selgitas, et tuttav pommikoera juht jagas temaga vaid lõhkeaine ümbrispabereid, jäädi rahule. Pealekauba pakuti, kas Anu ei tahaks enda hoole alla ja paariliseks võtta ka aasta tegevusetult (sobivat inimest oodanud) narkokoera. Anu oli nõus. Suureks väljakutseks kujunenud hüperaktiivse spanjeli koolitamine tasus ennast aga ära – hiljem tunnistasid Soome eksperdid oma hinnangus, et tegemist on ühe parima teenistuskoeraga Eestis.

Anu hobisid ja vahvaid lugusid on keeruline ühe artikli sisse ära mahutada. Lisan veel, et Anu – loomulikult – ketrab koeravillast lõnga ja koob sokke; töötas vahepeal raamatupidajana, poes koogileti perenaisena ning G4Si tuli Anu 6 aastat tagasi sõbranna Inge Müüsalu palvel, kes kutsus ta suvepuhkusi asendama. „Need puhkused ei lõppenudki ära," tõdeb Anu ning ütleb, et on väga rahul, et tema töö võimaldab graafikuga tööl olles palju puhkepäevi, mida saab koerte treenimisele pühendada.

Tema jutu sisse põimub aina sõnapaar „nii põnev", kui ta kirjeldab oma ettevõtmisi ning tema jutust paistab välja õhin, mis teda saadab. Kõige tänulikum on ta ise aga nende inimeste üle, kellega ta on elus koos töötama sattunud – „Ei tea, miks mind nendega nii õnnistatud on," ütleb ta.

 

  • Ei allu provokatsioonidele: juhtkoerad on õpetatud järgima jalakäijate liiklusreegleid. Kord korraldati rongkäik ning sealt pidid osa võtma ka pimedad oma juhtkoertega. Koerad aga ei olnud nõus liiklusreegleid rikkuma, nii siis kulges rongkäik mööda sõiduteed, koerad juhtisid oma peremehi aga sihikindlalt mööda kõnniteed.
  • Kord võttis Anu sõber tema koera hobusega maastikule sõites kaasa. Tagasi tulles oli aga väga ehmunud ja rääkis, et saksa lambakoer ei suutnud vastu pidada ja hakkas kellegi lambaid taga ajama. Õhtul tuli Anule kui loomaarstile samalt lambakasvatajalt kõne: „Tulge vaadake, mu lambad on haiged. Joovad palju ja hingeldavad."

 

Loe ka: Anu nõuanded – kuidas saab turvatöötaja abistada vaegnägijat 

Kategooriad: Huvitav   Julged hoolida?  

Kommentaarid

Lisa kommentaar