Huvitav

Nõuanne: kuidas saab turvatöötaja abistada vaegnägijat

  • Kuupäev: 11.12.2013
    Autor: Ande Etti
Anu Lokke, G4Si turvatöötaja ja pimedate juhtkoerte koolitaja annab nõu: kuidas turvatöötaja saab aidata vaegnägijat.

Pildil: 3-aastane Bagiira, kes on tänaseks 5 kuud Anu juures õpilaseks olnud
  • Tea, et juhtkoeraga on õigus käia kõigis avalikes kohtades, sh kauplused, turud, toitlustusasutused, ametiasutused jne.
  • Sageli jäävad inimesed hätta vaegnägija juhendamisel. Abivalmis turvatöötaja küll tuleb ja soovib aidata, kuid lausest: „pöörake selle punase sildi juurest" paremale (näide elust!) ei ole inimesele, kes ei näe, just suureks abiks.
Võimalused, kuidas abistada kaupluses:
  • Paluda juhtkoeraga kliendil endale järgneda. Koer näeb ja saab aru, et te neid juhite ning aitab peremehel sammud õiges suunas seada.
  • Suulisel juhendamisel kasutage konkreetseid suuniseid, mis aitavad nägemisvõimeta inimesel saada selgust, mis tema ümber on: „Teie ees on riiul, pöörake vasakule, siin on vahekäik; nüüd paremale – seal on kitsas käik, aga mahute sealt läbi; nüüd läheme otse edasi." Kui koeraga kõndija teab, mis tema ümber on, saab ta ka koera abi kasutada, sest juhtkoer saab aru käsklustest nagu nt „otsi", „trepp", „vasakule". 
  • Kui juhtkoeral hoitakse kinni rakmetest, teab ta, et juhiks on tema ise ning vastutus selle eest, kuhu minnakse, tema õlul. Kui aga peremees hoiab koeral rihmast, teab koer, et tuleb järgneda inimesele. Seepärast võite ka pakkuda, et juhite – näiteks käe alt kinni hoides – inimese õigesse kohta ning koer ei lähe segadusse, kui teda hoitakse rihmast.
  • Ärge jätke inimest ka riiuli juures hätta – ta on teile tänulik, kui leiate aega aidata vajaliku toote üles leida.

Kategooriad: Huvitav   Meie töötajad   Turvasoovitused  

Kommentaarid

Lisa kommentaar