Huvitav

G4S uus peamaja: tasemetest läbitud

  • Kuupäev: 27.11.2013
    Autor: Julia Garanža, Priit Valk

11. novembril algas uus tööelu ligi 580 G4Si töötajal. Eesti suurima turvaettevõtte jaoks rätsepaülikonnana ehitatud Paldiski mnt 80 peamajja tulid üle Tammsaare teel asunud peamaja rahvas, Rävala puiesteel tegutsenud sularahadivisjoni inimesed, Mustamäe tee värbajad ning Marsi tänaval asunud päevnikud.

Kaugelt vaadatuna kuubikujulist linnupesa meenutav hoone ei jäta kedagi külmaks: „voodrimaterjaliga on kõvasti koonerdatud" - kommenteerivad kriitilised irvhambad, „ väga omanäoline hoone, pilgupüüdja" – kostub pooldajate leerist. Jätkem seekord kirgi kütva vormi sinnapaika, rääkigem maja sisust.

Turvatehnikadivisjoni proovikivi
„Turvatehnika divisjoni jaoks oli uue maja ehitus otseses mõttes küpsuseksamiks. Meie jaoks oli auasi, et kõik vähimalgi määral turvalisust puudutav oleks meie enda tehtud," ütleb turvatehnikadivisjoni direktor Priit Valk.

Paljudele G4Si töötajatele tuleb üllatuseks, et kõik uue maja nõrkvoolusüsteemid ja veel palju muudki on algusest lõpuni meie enda – ehk meie töökaaslaste looming.  „Lisaks  tavapärastele turvasüsteemidele, nagu  valve- ja läbipääsukontrollsüsteem, videovalvesüsteem ja automaatne tulekahjuhäiresüsteem, on meie enda poolt projekteeritud ja paigaldatud ka evakuatsioonivalgustussüsteem, lokaalsed sidevõrgud, sisetelevisioon, nõupidamisruumide tehnilised lahendused, serveriruumide gaaskustutussüsteemid ning ka tagavaratoite generaatori lahendus. Loomulikult projekteerisime ka kogu maja lukustussüsteemi lahenduse ise", loetleb Priit Valk.

Ise tehtud=kvaliteetselt tehtud
Eraldi raamatut väärib sularahadivisjoni uute rahatöötlusruumide turvasüsteemid, mis oma tehniliste lahenduste keerukuselt ja mahult teevad nimetatud ruumidest kindlasti kõige turvalisemad 1421 ruutmeetrit  tänases Eestis.

„Et tekiks parem tunnetus sellest, mis mahtudest uue maja turva- ja nõrkvoolusüsteemide osas räägime, toon välja vaid mõned kõige kõnekamad numbrid – ehituse käigus paigaldati üle 147 kilomeetri erinevaid kaableid, ühendati ligi 1700 erinevat tüüpi anduriseadet, omavahel integreeritud Protege läbipääsu- ja Milestone IP- videovalvesüsteemi kuulub üle 200 kaardilugeja ning üle 200 IP-kaamera, videovalvesüsteemi serverite summaarne arhiivimaht ületab 400 Tb ja valminud lokaalses sidevõrgus on üle 1500 arvutitöökoha," räägib Valk.

Moodne juhtimiskeskus
Täiesti uuele tasemele viisime maja ehituse projekti raames ka G4Si juhtimiskeskuses kasutatava tsentraalse videovalveobjektide teeninduslahenduse, mille südameks on nüüd ka maailma mõistes kõige teravamas tipus olev Milestone IP-videovalve Smartwall lahendus. Nüüd võime julgelt väita, et ka G4Si uus juhtimiskeskus on üks moodsamaid lähi 1000 kilomeetri raadiuses. Sellise võimekuse ja referentsi juures võime julgelt võtta eesmärgiks ka lähiriikide tehnilise valve objektide häiresignaalide töötlemise," lisab turvatehnikadivisjoni direktor.

Mõistagi, nii mahuka projekti juures pidi olema ka mõningaid viperusi: näiteks tarnijatega ning tööde tähtaegades püsimisega. Siiski: tehtule tagasi vaadates on põhjust uhkuse tundmiseks:   „objekt Paldiski mnt 80" on kõvasti kasvatanud G4Si tehnilist pädevust.

IT-lahendused
Infotehnoloogia osakonna juhataja Margo Külv võrdleb hiljutist kolimist 2000. aasta omaga: „Kunagi Tammsaare teel asuvasse majja tulles oli IT-varandust kogu ettevõtte peale 2,5 kappi ja 3 serverit. Lihtne. Täna on ainuüksi servereid 50, tõsi, neist suurem osa asub nö „pilve peal".

13 aastaga on G4Si IT-alane vajadus kasvanud kolossaalselt, nagu ka vajadus IT-riskide maandamiseks. Omajagu andmemahtu nõuab G4Si kliendiportfelli trumbiks olev videovalve. Margo loetleb meetmeid, mida kasutame süsteemide kaitsmiseks ja kriisiolukorras toimivana hoidmiseks: „Kui Tammsaarde kolisime, piisas tsentraalsest UPSist (toim.: katkematu toiteallikas) , mille tarbimisvõimsus oli 15 kilovatti, täna kasutame 64st. Voolukatkestuse korral tagab kõikide uue peamaja süsteemide toimimise (elekter, internet, ventilatsioon)  võimas diiselgeneraator, mis suudab hoida 8korruselist maja töövõimelisena ühe tankimisega 24 tundi, tarbides selleks 150 liitrit diislikütust." Mõistmaks generaatori võimekust, olgu lisatud, et see on võimeline hoidma soojana väikse elamurajooni jagu majapidamisi. Juhtimiskeskuse katkematu töö tagab varukeskus, mis, mõistagi, ei asu uues peahoones. „Paldiski mnt 80 projekteerides saime realiseerida aastatega kogutud mõtted," ütleb Külv ja lisab: „võime pidada selle maja enda käe järgi seadmist tasemetesti läbimiseks."

G4Si uus peamaja arvudes

  • Ligi 580 töötajat
  • 50 serverit
  • UPS: tarbimisvõimsus 64 kW, kaal 750 kg
  • Serveriruumi installeeriti 13 120 meetrit kaablit
  • Serveriruumis arvutipesasid: 2160.
  •  12kiuline optikakaabel: 885 meetrit

 

 

Kategooriad: Huvitav  

Kommentaarid

Lisa kommentaar