Huvitav

Fonoluku uued võimalused

  • Kuupäev: 10.09.2013
    Autor: Veikko Raasuke

Tehnika areng on mõnest ammutuntud turvaseadmest järele jätnud vaid tuntud nime, sisu on omandanud võimalused, mida seadmelt oodata ei oskakski. Kuna meie turvaseadmete maaletoomisele keskenduva tütarfirma Alarmtec tootevalikusse on lisandunud GARDI video-fonosüsteemid, anname väikse ülevaate nende võimalustest.

Fonolukk on paljude mälus metallnuppudest klaviatuurina, millel korteri numbrit valides sai ühendust korteriomanikuga ja paluda enda sisselaskmist paneelmaja trepikoja uksest. Veel praegugi on see kasutusel paljudes Tallinna mägede kortermajades. Tänapäevane fonolukk on saanud aga hoopis teise tähenduse. Majaomanikele pakutakse lukke, mis on sidevahendiks ning võimaldavad jälgida terves majas toimuvat.

Alustame sellest, et mingit metallnuppudega klaviatuuri enam ei ole. Tegelikult puuduvad üldse mingid mehhaanilised ehk kulumist kartvad nupud – kõik valikud saab teha sensornuppude abil. Fonolukusüsteemi saab ühendada kuni viis monitori, kaks kutsepaneeli ja neli videokaamerat. See loob fonolukust koduse multimeediasüsteemi infovahetuse jaoks. Loomulikult saab selle abil salvestada kõik isikud, kes on kutsepaneelinuppe vajutanud. Paigaldades aga majja mitu monitori erinevatesse ruumidesse, saab monitoride vahel kõnesid pidada. See süsteem vabastab näiteks lastega pered beebimonitoride soetamisest. Pannes monitori lapsetuppa ja jättes selle aktiivseks (kasutusele mikrofonina), saab köögis kuulata, mis lapse toas toimub.

Süsteemi saab kasutada ka telefonina, sest on mudeleid, millel on olemas sisend kodutelefoni liini jaoks. Ja kui kedagi ei ole kodus, saab panna kõne suunduma mobiiltelefonile. Ka pereliikmed saavad fonolukusüsteemi üksteisele teateid jätta. Kui koju tulles on näha häälteate indikaatori vilkumist, siis on teada, et süsteemi on jäetud kuulamiseks sõnum.

On mudeleid, millele on lisatud veel rikkalikult võimalusi: äratuskell, multimeedia, DVR videosalvesti, automaatvastaja. Ja loomulikult on disain muudetud väga nägusaks. Osa fonolukusüsteemide ekraanid sobivad hästi kontorisse või kabinetti laua peale. Neil on kasutajasõbraliku menüüga puutetundlik ekraan ning ooterežiimis kuvavad need lihtsalt kalendrit või kellaaega. Lisaks on mudeleid, mis töötavad infoedastamisel juhtmevabalt 2,4 GHz sagedusel. Ekraanidele ja kutsepaneelidele on vaja tuua vaid toide. Juhtmevabadusega tuleb siiski arvestada, et kui ümberringi on palju wifi-seadmeid, võib süsteem töötada ebastabiilselt.

Erineva disaini ja kasutusvõimalustega fonolukke on palju. Vaadake need üle Alarmteci veebileheküljelt ja näete, kuhu on tehnika areng viinud fonolukuna tuntud turvatoote.

Vaata ka GARDI video-fonosüsteemi Sting tutvustavat venekeelset videot:

" frameborder="0" allowfullscreen>
 
 
Veikko Raasuke
 
tehnoloogia arendusjuht
Kategooriad: Huvitav  

Kommentaarid

Lisa kommentaar