Huvitav

Mida pakkida ja mida mitte, et lennureis sujuks ladusalt

  • Kuupäev: 24.07.2013
    Autor: Ande Etti

G4Si lennujaama lennundusjulgestustöötaja Marvin Torga juhatab pagasiteema sisse, alustades põhilisest: „Pagasi võib jagada kaheks: käsipagas ja registreeritud pagas. Käsipagasi võtab inimene salongi kaasa, registreeritud pagasi liigub temast eraldi."

pagas

„Üldjoontes võib öelda, et registreeritud pagasis on keelatud lõhke- ja süüteained, „ räägib Torga. Samuti ei ole lubatud sinna pakkida lõhke- ja süüteseadeldisi. „Kindlasti soovitan kuulata, mida lennujaama valjuhääldist teatatakse," rõhutab Torga, „Kui hüütakse kellegi nime, siis tuleb sellele kindlasti reageerida ja kohale minna." Kutse puhul võib olla tegemist olukorraga, kus julgestusteenistus soovib kontrollida tema pagasi sisu. „Kui inimene teadaandele ei reageeri, võib ta pagas suure tõenäosusega Tallinnasse jääda."

See keeruline kilekoti-reegel

Keelatud on ohtlikud ained ja esemed. Lennujaama kodulehelt leiab reisija nende kohta põhjaliku nimekirja.

Vedelike käsipagasisse võtmise puhul tuleb osta kilekott, kuhu vedelikud pakkida, enne kontrollipunkti läbimist valmis ja pakkida vedelikud sinna sisse. Koti saab osta ka lennujaamast. Kaasas tohib inimesel olla vaid üks kott, mis mahutab 1 liitri. Kott peab olemas läbipaistev ja korduvsuletav. 1-liitrise koti mõõdud on umbes 15x25 cm. „Kui teed oma hommikul tühjaks saanud leivakotile sõlme peale ja arvad, et see on nõuetele vastav, siis lennundusjulgestustöötaja jaoks see seda pole ja sul tuleb vedelikud õigesse kotti paigutada," ütleb Torga.

Iga vedelikuühiku maksimaalne suurus, mis sinna kotti pakid, võib olla maksimaalselt 100 ml. Kui hambapastatuubi peal on selle mahuks kirjas 125 ml, aga sees vaid veerand tuubist, siis arvesse läheb see ikkagi 125 milliliitrisena. Loeb pakendi suurus. „Neid 100 ml vedelike võib sinna kilekotti nii palju laduda, kui sinna mahub ja koti saab sulgeda," lohutab Torga.

See pole ju vedelik! Või on?

Kõige raskem on inimestel Torga sõnul mõista, et vedelikud on ka igasugused kreemi ja pastad sh vedelad/tahked segud. „Ka näiteks poes müüdav toruja kujuga kohupiimapasta, või, majonees, hapukoor, vedel mesi, pasteet, kartulisalat ja määrdejuustud," loetleb ta. Imikutele on imikutoit lubatud, samuti meditsiinilisel näidustusel vajalikud vedelikud, mis on reisi jooksul vajalikud.

Et julgestuskontrollis liigset ajakulu vältida, võtke see vedelikega kott, kuhu te oma vedelikud pakkisite, kohvrist välja ja pange teistest asjadest eraldi. Arvutid, Ipadid, e-lugerid, suured fotokaamerad jms võtke kotist välja ja pange eraldi kasti.

Soovitav on kotist välja võtta ja teistest asjadest eraldi panna ka näiteks juust, vorst, kohvi, lihatooted," annab Torga veel kasulikke näpunäiteid.

Siiski jääb endiselt alati võimalus, et palume reisijal siiski koti kontrolliks lahti teha. Vahepeal inimene ilma lennundusjulgestustöötaja loata kotti puutuda ei tohi," selgitab Torga.

Loe veel nõuandeid turvaliseks ja hoolivaks eluks "Julged hoolida?" lehe sektsioonist: "Turvaliselt läbi elu"

Kategooriad: Huvitav   Lennujaam   Meie töötajad   Turvasoovitused   Julged hoolida?  

Kommentaarid

Lisa kommentaar